19 července, 2024

Rekonstrukce kuchyně

kuchyněRekonstrukce kuchyně není věc, kterou byste chtěli dělat každý druhý rok. Když ale nastane doba a je potřeba vyměnit opotřebovanou, dispozičně nebo designově nevyhovující kuchyň, měli byste mít na paměti pár užitečných rad a promyslet několik základních kroků.

Sami nebo s firmou?

Kuchyně je srdcem domu a většina lidí tráví právě tady  a v ložnici nejvíce času. Počítejte tedy s tím, že je to namáhané místo (vysoká teplota, vlhkost, mastnota, mechanická zátěž, …), které si zaslouží řádnou péči. Technické provedení není úplně snadné provést bez odborných znalostí, najměte si proto odborníky tam, kde si svými znalostmi nejste jisti.
Předejdete tak řadě možných komplikací – zatékání, odlupování, poškození, špatnému ukotvení, … Nebojte se zajít ani do kuchyňského studia. Uděláte si alespoň představu, jak bude vaše nová kuchyně vypadat a třeba dostanete pár tipů, jakou novinkou si svoji kuchyň můžete vylepšit.

Dvířka, deska, dřez?

Při rekonstrukci kuchyně můžete udělat změnu takříkajíc z gruntu a vyměnit všechno, nebo obměnit jen část kuchyně. Celý vzhled kuchyně můžete oživit pomocí

  • nových dvířek
  • výměnou dvojdřezu za samostatný

Další způsob, jak přistoupit k rekonstrukci, je založit ji na výměně nejnamáhavější části kuchyně – kuchyňské pracovní desce. Zatímco u dvířek kuchyně jde hlavně o barvu, pracovní deska je na výběr náročnější. Měla by bez potíží snášet mechanické namáhání, působení vlhka i vysoké teploty. Kromě praktických vlastností jako je odolnost a snadná údržba můžete na desku klást samozřejmě i požadavky designové.
Zamyslete se, zda pracovní desku ukotvíte horizontálně i vodorovně, protože je důležité si promyslet i návaznost na další plochy – kachličková stěna nad pracovní deskou nemusí být nutně tou nejpraktičtější. Menší počet spár v kuchyni určitě oceníte.

Krásné nebo praktické?

Tohle dilema už řešit nemusíte. Můžete chtít obojí. Krásný vzhled i vynikající kvalitu. Kde ale volit musíte, je materiál kuchyňské pracovní desky. Chcete v kuchyni přírodní nebo umělý materiál? Každý má svá pro a proti. Vybírejte proto s ohledem na to, jaké parametry nejvíce zajímají právě vás – odolnost proti poškození (ať už se jedná o údržbu povrchu a odstranění skvrn nebo tvrdost materiálu), trvanlivost, kvalita, nabídka barevného provedení, …

Dřevěné kuchyňské desky interiér krásně zateplí, vyžadují však zvýšenou péči a opatrnost.

Laminátová deska je častou volbou. Na výběr je z široké nabídky dekorů a barev a pořizovací cena je poměrně nízká. Její nevýhodou je ale nízká odolnost proti mechanickému poškození, vyšším teplotám i vlhkosti, takže nemůžete očekávat, že vám beze změn vydrží dlouhé roky.

Nerez nebo sklo – dá se s ním pracovat v neotřelých tvarech a vzorech.

Přírodní kámen je krásný ale vyžaduje, aby byl jeho povrch pravidelně ošetřován speciálními přípravky. Kvůli vyšší poréznosti se totiž vyznačuje poměrně značnou nasákavostí.

Technický kámen, který spojuje krásný vzhled přírodního materiálu, ale nemá jeho nedostatky – snadno se udržuje, skvrny se nezažírají hluboko do povrchu, je vysoce odolný proti poškození – to znamená, že na něm můžete bez problémů krájet potraviny, klepat maso, válet těsto a nemusíte se bát, že si desku poškodíte. Počet výrobců technického kamene je však menší než počet kameníků, kteří vám jsou schopni dodat klasickou kamennou desku. Přesto je výběr, co se týče barev, dekorů, tloušťky desek a zároveň možnosti dodat parapety, dlažby i obklady ze stejného materiálu, mnohem bohatší než v případě přírodního kamene, který má svá logická omezení.

Moderní vychytávky a inspirace
Vaše nová kuchyně nemusí dispozičně kopírovat tu starou

  • Inspirujte se v časopisech
  • Ptejte se známých, co použili a s čím jsou spokojeni
  • Udělejte si průzkum, zajděte do kuchyňského studia – osahejte si uvažované materiály.
  • Zamyslete se nad tím, jestli vám vyhovuje výška pracovní plochy, umístění dřezu nebo spotřebičů.

Samostatnou kapitolou jsou pak elektrické zásuvky – co třeba speciální vysouvací panel zabudovaný do desky, který vysunete jen tehdy, když potřebujete zapojit více spotřebičů? Nezapomeňte ani na dobré osvětlení. Pracujte s přímým i nepřímým osvětlením, a pokud se chodíte uprostřed noci napít vody, třeba uvítáte trend konstantního podsvícení. LED světla jsou úsporná a jednoduše u nich ovlivníte Intenzitu i barevnost jejich světla.
Udělejte si kuchyň přesně takovou, jakou budete chtít.

Autor článku: Stanislava Bílková

Související příspěvky

Zanechte Odpověď