28 září, 2023

Češky mají průměrně 7 sexuálních partnerů

sexualitaDoby, kdy každá žena měla obvykle jednoho sexuálního partnera po celý život, dávno minuly. Výzkumná agentura Millward Brown se dotázala téměř 7000 žen ve věku 15-49 let na dosavadní počet jejich sexuálních partnerů a zjistila, že průměrně jich vystřídají pět. Češky tento průměr přesahují a přiznávají 7 partnerů. Zhruba v polovině případů užívají hormonální antikoncepci.
Ty, které se tímto způsobem nechrání a jako hlavní ochrannou metodu používají kondom, po problematickém sexu často vyčkávají příliš dlouho.
Situaci pak musí řešit ve více než 10 % případů drasticky – interrupcí. Přitom existuje řešení: Escapelle, takzvaná „pilulka po“, která při užití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění. Jak moc ji ale ženy, jichž se tato problematika dotýká, znají a využívají?
Průzkum pro společnost Gedeon Richter provedený agenturou Millward Brown se v 15 zemích včetně České republiky zabýval počtem sexuálních partnerů a metodami antikoncepce se zvláštním důrazem na ženy, které jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom.

sex

Dotázali jsme se 500 žen v České republice, což odpovídá velikosti národního reprezentativního vzorku,“ uvedl Peter van der Wildt, Group Account Director výzkumné agentury Millward Brown. V počtu sexuálních partnerů Češky převyšují průměr a uvádějí jich sedm, 19 % z nich přiznává 10 a více sexuálních partnerů v dosavadním životě. Ze sledovaných zemí je to třetí nejvyšší počet, po Rakousku (9) a Velké Británii (8).
 
14 % z dotázaných Češek uvedlo, že jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom. Téměř třetina z nich přiznala, že se jim při sexu stala s kondomem nehoda a vyvstalo tak riziko nechtěného otěhotnění. Jen tři z deseti takto ohrožených žen by bezprostředně po nechráněném sexu použilo pohotovostní antikoncepční pilulku. Vystavují se tak riziku drastického řešení v podobě potratu, který prodělala každá devátá žena z těch, které kondom jako hlavní ochrannou metodu uvedly. To je více než ve sledovaných západoevropských zemích, i v zemích sousedních včetně Slovenska.

Nežádoucí potraty

„Potrat je obrovským zásahem do zdraví, a především psychiky ženy, který ji může ovlivnit na celý život,“ uvádí doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková,CSc., docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze. „Má také výrazný vliv na partnerské vztahy jak aktuální, tak i budoucí, do kterých žena vstupuje. Proto je rozhodně žádoucí se tomuto zákroku v maximální možné míře vyhnout,“ doplňuje doc. Janáčková.

Příběhy ze života

„Bylo mi 18 a měla jsem ještě rok do maturity, když jsem zjistila, že čekám se svým spolužákem dítě,“ svěřuje se třicetiletá Eva.

„Sklouzl nám kondom, ale mysleli jsme si, že jsme vše zachránili včas. Bohužel tomu tak nebylo. O ´tabletce po´ jsme nevěděli, naši situaci by vyřešila. Šla jsem na potrat, bylo to v tu chvíli nejschůdnější řešení. Pocitu provinilosti jsem se ale nikdy nezbavila. Před dvěma roky jsem se vdala a od té doby se s manželem snažíme o dítě. Zatím marně. A i když údajně nemám žádné fyziologické obtíže, často myslím na to, zda to není trest za lehkovážné chování v minulosti,“ vypráví Eva.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď