08 prosince, 2023

Černý rybíz (Ribes nigrum)

černý rybíz

Černý rybíz je bezesporu jeden z nejzdravějších keřů naší zahrady, protože je významným zdrojem vitamínu C. Má oproti červené a bílé variantě mnohem menší trsy bobulí. Trsy jsou spíše malé a bobule se musejí často obírat po kuličkách, protože většinou zrají nerovnoměrně. Keř  plodí až 20 let, potom se musí zmladit.

Bobule mají příjemně nakyslou chuť a bylo by mylné se domnívat, že každý druh černého rybízu chutná stejně. Je to stejné jako např. u jablek. Může přecházet od kyselé až po sladké. Proto se nevzdávejte, když vaše děti ohrnují nad černým rybízem ret a hledejte odrůdu, která jim chutnat bude. Mohu doporučit odrůdu Čornyj Bumer, která je velmi lahodná, má obrovské plody a nemá typickou rybízovou chuť .

Hlavní sezóna pro něj trvá od června do srpna. Tento velký rozptyl je rovněž ovlivněn odrůdou. Můžete si do zahrady dát rané i pozdně plodící odrůdy.

Pěstování černého rybízu

Má rád slunné a vzdušné stanoviště a výživnou půdu. Může být umístěn u angreštu.
Prostokořenné sazenice vysazujeme asi 2 metry od sebe. Můžeme je sázet na podzim i na jaře asi 10 cm hlouběji, než rostly na minulém stanovišti. Hlubší výsadba rybízu pomůže vytvářet kořeny i na větvičkách. Den před výsadbou je namočíme do nádoby s vodou a sestřihneme konečky kořenů.

Výhony zkrátíme asi na 20 cm. V létě by měl mít rybíz asi pět výhonů, ostatní odstraníme. Na keřích by měly být tři generace výhonů. Ty které mají 4 roky už neplodí.

Černý rybíz je dost náročný na vláhu a špatně snáší dlouhodobé sucho. Mulčujte zeminu pod keři posekanou travou, která udrží vlhko.

Množení řízkováním

V srpnu si nařežeme vyzrálé dřevnaté jednoleté výhony. Výhony zasadíme  do substrátu na množení tak, aby byl poslední pupen nad Hlínou, pupenem nahoru. Výhony lépe koření, když je dáme do půdy ve 45 stupňovém úhlu. Když za pár týdnů zakoření, přesadíme je na zvolené stanoviště.

Množení hřížením

U kraje rostoucí dřevnatou větvičku ohneme až k zemi, připevníme něčím k zemi, aby se nemohla zvednout a zahrneme alespoň 20 cm zeminou Na větvičce se  probudí spící pupen, který pustí nové kořeny. Až zakoření, odstřihneme větvičku od keře a přesadíme na zvolené stanoviště.

 

Hnojení

Pravidelně mu přidávejte kompost. Pohnojit jej můžete o jíchou z kopřiv, která je pro úrodnost rybízu velmi prospěšná.

Využití černého rybízu

Konzumovat se dá pochopitelně přímo čerstvý nebo v koláči.

Čornyj bumerZ kyselých plotů, které děti jíst nechtějí můžete udělat výborný „čaj“. Má úžasnou barvu i chuť.  Připravíte jej takto: do 1 litru vroucí vody vhoďte asi 2 hrsti bobulí. Když se vývar obarví, můžete tekutinu scedit. Dá se to pít teplé i vychlazené jako zdravý a osvěžující nápoj.

Bobulky i listy si na zimní nápoj můžete zmrazit, usušit, nebo si z bobulí udělejte pečený čaj.

Z plodů si můžete vyrobit i rosol na vánoční cukroví nebo marmeládu.

Protože má velký obsah pektinu, můžeme jeho šťávu používat na zahušťování džemů.

Skvělý je i likér, který se vyrábí stejným způsobem jako bezinkový likér nebo sirup.

 

Použití v lidovém léčitelství

Konzumovat lze i listy, které se používají proti kašli, astmatu, angíně, chřipce a nachlazení.

  • Posiluje imunitu a obranyschopnost proti infekcím, bakteriím a zánětům
  • Zlepšuje stav pleti a zpomaluje předčasné stárnutí a má i protizánětlivé účinky, proto je vhodný pro zlepšení stavu svalů a kloubů.
  • Má blahodárný na kardiovaskulární systém, podporuje krvetvorbu, srovnává krevní tlak a zabraňuje ukládání cholesterolu.
  • Velmi vhodný při potížích močových cest. A protože pomáhá při vylučování vody toxinů z organismu
  • Prospívá správné funkci mozku a zraku.
  • Pomáhá při průjmu, žaludečních a střevních infekcích.
  • Je také lékem proti hemoroidům a křečovým žilám.

Pozor na účinky černého rybízu na krvetvorbu. Před plánovanou operací byste měli konzumaci omezit.

 

Další příspěvky z této kategorie

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď