22 července, 2024

Menstruační cyklus u dívek

Každá dívka v určitém věku přejde z adolescence do dospělosti a první známkou tohoto přechodu je menstruační cyklus.  První menstruace se nazývá menarche. Tělo je nyní fyzicky připraveno na příchod dítěte. Proto je velmi důležité, aby byly dívky o změnách svého těla včas informovány. Reprodukční období ženy začíná v pubertě, když začne menstruovat a končí, když vstoupí do období menopauzy, obvykle ve věku mezi 45 a 50 lety.
Plod děvčete krátce před narozením má ve vaječnících, několik milionů nezralých vajíček. Tento počet rychle klesá a v pubertě jich je asi 400 000. Tělo má pro každý menstruační cyklus připraveno kolem 20 vajíček, ve skutečnosti však dozraje jen jedno vajíčko, které vyvolá ovulaci, celkem pak dozraje jen asi 300 vajíček.
Menarche se obvykle objeví asi dva roky po začátku vývoje prsou a mezi 4–6 měsícem poté, co začne růst ochlupení. Obvyklý věk se pohybuje mezi 12 a 13 lety, ale může přijít i mezi 9 a 16 rokem. Vše závislosti na výšce, váze, genetice i výživě. Každá dívka se vyvíjí jiným tempem. Pokud se menarche nedostaví do 16 let, je dobré si domluvit schůzku s lékařem.

Příznaky menarche

Můžete se cítit nafoukle, smírnou bolestí hlavy, nohou a zad po dobu několika hodin. Můžete mít břišní křeče. Můžete se cítit napjatě, naštvaně, nebo smutně, díky změně hormonální hladiny.
První kapka, kterou zpravidla dívka objeví na spodním prádle, nemá specifickou barvu. Může být tmavě hnědá i zářivě červená. Od této chvíle nastává období menstruace podle cyklu, který si určuje tělo samo.

 Menarche rituály

Některé kultury menarche oslavují jako významný bod v dívčím životě a vítají dívku do světa žen. Staří Řekové míchali na oslavu plodnosti kukuřici s menstruační krví. Indiáni Hopi nechávali své dcery při menarche o samotě, přivítali je mezi sebe až za 5 dní, jako ženy.

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, ale je naprosto normální, když se cyklus opakuje po 21–40 dní.  Doba menstruace trvá 2–7 dní. Tento vzorec může být různý nejen u různých žen, ale i u téže ženy a má to mnoho příčin (nemoc, stres, podvýživa…). Bylo např. zaznamenáno, že ženy žijící v úzké komunitě mají cyklus přibližně ve stejnou dobu. Od první menstruace trvá asi 2 i více let, než se stane cyklus pravidelným.
První den menstruačního cyklu je první den menstruace. Od této chvíle narůstá produkce estrogenů a děložní sliznice se mění z nehostinného místa na ideální a zvyšuje možnost pohybu spermií směrem k vajíčku.
Ovulace obvykle probíhá dva týdny před menstruací. Je to proces, kdy uvolněné vajíčko, putuje vejcovodem k děloze. Nastává asi 24hodinová doba, během které může být vajíčko oplodněno spermií. Není možno se na to však spolehnout, protože spermie mohou přežit v ženském těle až sedm dnů. Chceme-li tedy spolehlivě zabránit těhotenství je nutno použít spolehlivou antikoncepci alespoň týden před ovulací.
Menstruace
Pokud je vajíčko oplodněno, usadí se do děložní sliznice. Není-li oplodněno, bude vyloučeno s děložní sliznicí z těla. K menstruaci může dojít i tehdy, bylo-li vajíčko oplozeno, ale nepodařilo se mu uchytit na děložní sliznici.
Menstruační krev mění barvu po celou dobu trvání cyklu. Většinou začne od světlé až po tmavou a obsahuje krev i tkáň z děložní sliznice, ta odtéká přes pochvu a ven z těla.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď