22 července, 2024

Tepelné čerpadlo

technické zázemíCena energií stoupá, a tak je dobré zvážit nějaký alternativní zdroj jakým je např. tepelné čerpadlo. Návratnost čerpadel se odhaduje na 5-7 let (budoucí cena energií se těžko odhaduje).

Pomocí tepelného čerpadla si sice oběd neuvaříte, ale pomůže vám ochladit či ohřát vzduch v místnostech, kde to budete potřebovat. Lze jeho pomocí ohřát i vodu potřebnou pro vaši domácnost. Teplo se do domu předává buď do radiátorů, do podlahového topení nebo ventilátorem.

 

Kam se tepelné čerpadlo hodí

Můžeme jej umístit do jakékoli budovy, kde je na její technickou část místo. Vhodná jsou především pro zateplené budovy, které ke svému provozu potřebují málo tepla a mají tedy dobré tepelně-technické vlastnosti.

 

Typy tepelných čerpadel

Vzduch/voda

U domu je umístěna venkovní jednotka, která nasává vzduch a energii předává vodě. Výhodou je nenáročná instalace, proto jde o nejlevnější variantu tepelného čerpadla (150  – 250 tis. Kč). Nevýhodou je vliv venkovní teploty na jeho výkon a při velmi nízkých teplotách je potřeba přidat elektrokotel. Nevýhodou může být i hluk. Technická část musí být dokonale odhlučněna. Nejde-li to zajistit, neměly by si ho pořizovat citlivější osoby.

venkovní jednotkaVenkovní jednotka čerpadla by však neměla být umístěna na jižní straně domu, protože tam celý den svítí slunce.

Země/voda

Energie lze čerpat buď z plošně umístěných trubic v zemi nebo z vrtu. Chceme-li energii 1kW potřebujeme asi 30 m2 plochy nebo vrt 100 m hluboký.

 

Voda/voda

Toto je velmi náročný systém, protože je potřeba mít dvě studny. Proto není běžně používán.

Vzduch/ vzduch

Jde o klimatizaci, která v zimě pracuje obráceně jako tepelné čerpadlo. Hodí se zejména do nízkoenergetických budov.

 

Další příspěvky v této kategorii.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď