18 května, 2024

Solární systémy

Solární systém je jedním ze způsobů jak ušetřit poplatky za energie. Na trhu je poměrně slušná nabídka solárních systémů pro domácnosti. Pomocí solárního systému můžeme napájet domácí spotřebiče, ventilaci i klimatizaci. Je vhodné jej použít např. pro zabezpečovací systémy, protože se tak tento systém stane nezávislým na výpadcích proudu, které jsou zvláště v menších obcích dost časté. Poměrně rozšířené je zahradní solární osvětlení
nebo jej můžeme využít na zahradě pro provoz nezávislého zavlažovacího systému, nebo jako zdroj pro čerpadlo vody, či pro vyhřívání vody v bazénu.
Záleží, jak velký solární systém si pořídíte, ale třeba na chatě jej lze využít třeba jen pro dobíjení zařízení pracujících s akumulátory (mobilní telefony, vrtačky, šroubováky…). Standardně získávané napětí je totiž jen 12 nebo 24 voltů.
Chceme-li systém použít i pro spotřebiče pracující na 220V je třeba ještě připojit napěťový měnič. Tím získáváme zcela nezávislý zdroj elektrické energie. Pokud jste se rozhodli, zjistěte si u dodavatele některé důležité informace.

  • mají patřičný certifikát
  • musejí odolávat vodě, kroupám, sněhu, silnému větru a vysokým i nízkým teplotám
  • jejich údržba by neměla být náročná
  • systém musí být navrhnut tak, aby energie šla přímo ke spotřebiči, aby tedy např. přímo ohřívala vodu
  • chtějte kompletní cenovou nabídku včetně montáže a uvedení do provozu
  • nechejte si předložit reference a promluvte si s majiteli hotových zařízení

Solární kolektory  jsou buď zabudované přímo do střešního pláště podobně jako střešní okna nebo jsou dodatečně připevněny. Všeobecně platí, že optimální sklon střechy je 45 stupňů s orientací přímo na jih. Na trhu se jsou i stavebnice pro technicky zdatné uživatele a cena se pohybuje už od 40 000 Kč. Prověřte si ale nejdříve, jakou má tento systém kapacitu a jaké spotřebiče na ně budete moci připojit. Současně si ověřte, zda vás stávající systém, např. vytápění bude moci být připojen k solárnímu systému a pokud ano, zda se vám případná investice do dalších zařízení vyplatí.
Ať už ale koupíte solární systém na klíč nebo jako stavebnici, vždy je dobré vědět, že pro zásobník musí být dimenzován tak, že jeho velikost odpovídá asi dvojnásobku denní spotřeby. A nezapomeňte i na dobrou izolaci. Ideální zásobník má všechny přípojky v dolní části a měl by být štíhlý a vysoký. Systém musí obsahovat i tepelně odolnou nádobu, pro případ „překypění“ která je součástí dodávky zařízení.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď