15 června, 2024

Příprava na porod

Myslíte si, že máte dostatek času připravit se na porod a příchod vašeho dítěte, když vám lékař oznámí „jste v jiném stavu“?  Mýlíte se, na příchod dítěte je dobré se připravovat už od samého počátku, mohlo by se vám snadno stát, že najednou zjistíte, že bude na některé věci pozdě. Trocha organizace už před narozením dítěte vás zbaví zbytečného stresu v pozdější době a s radostí vstoupíte do nové fáze společného života. Zvolte si lékaře, kterému budete plně důvěřovat a nebudete se mu ostýchat říci své obavy a problémy.

Promlouvejte se svým nenarozeným dítětem a zpívejte mu. Až se narodí, zjistíte, že reaguje na váš hlas a bude ho uklidňovat. Stejně pozitivní je i kontakt ostatních členů rodiny a sourozenců. Už nyní se s partnerem začněte domlouvat, zda se zúčastní porodu a pakliže ano, poraďte se o tom i se svým lékařem.

Nevěřte tomu, že sklenka červeného má vliv na krvinky a pivo na tvorbu mléka.

Vyhýbejte se stresu!  Zvolněte tempo a hodně spěte. Vše, co nyní prožíváte, má vliv i na vaše dítě. Budete-li v pohodě a v klidu, narodí se vám i klidné a usměvavé dítě. Je-li to pro vás složité, osvojte si nějakou vhodnou formu relaxační techniky. Jako ideální se jeví jóga, turistika, nebo poslech uklidňující nebo meditační hudby.

Rozhodně se vyhněte všem drogám, mezi které patří i cigarety. Patří sem i pasivní kouření, proto byste se rovněž měla vyhýbat zakouřeným místnostem. Nejen proto, že to dítěti škodí, ale vypěstujete u něj závislost. Po porodu bude dítě neklidné s různou formou abstinenčních příznaků. Jste-li silnými pijáky kávy, i tu je lépe omezit na 1-2 šálky denně.

Vaše tělo je nyní výrobní závod

Pokud obvykle nedbáte na správnou výživu, nyní je to velmi důležité. Rozhodně není potřeba jíst větší množství potravin, než jste byla do té doby zvyklá, ale je dobré se soustředit na jejich složení. Měla byste konzumovat hlavně potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Klíčem ke zdravému vývoji dítěte jsou: Vitamin C, železo, kyselina listová, vitaminu A, zinek, jód, vitaminu B6. Všechny najdete ve stravě.
Pokud váš lékař na základě vyšetření krve a moči zjistí, že vám něco chybí, určitě vám předepíše vhodné doplňky ke stravě. Nekupujte si nic sama, a pokud ano, poraďte se se svým lékařem.

Porod se blíží a kůže trpí

Už na počátku přibývání na váze se snažte své zvětšující se partie zvláčňovat nějakým hydratačním krémem, aby byla kůže v dobré kondici.
Lidská kůže je sice elastická, tedy do určité míry pružná díky elastickým vláknům, které obsahuje, ale pružnost kůže klesá s přibývajícím věkem a každá kůže má své hranice. Při velkém natažení se na ni objevují strie (drobné pajizévky na kůži). Ty vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže při extrémním natažení, v době kdy, dochází k rychlému váhovému přírůstku. Oblasti, které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa.
Zda strie mít budete či ne se dá již dnes částečně předpovědět. Přiberete-li příliš moc, tedy více než vaše kůže unese, nebo hodně rychle a ona se nedokáže včas aklimatizovat, nebo může jít o dědičný faktor. Rozhodně ale nelze z určitosti říci, že ten či onen krém vás od nich ochrání, protože ta, která ho používala a doporučila. Vlastně totiž ani neví, jak by dopadla, kdyby jej nepoužila. V každém případě byste měla udělat vše pro to, aby nevznikly.

Najděte si vhodnou literaturu

Odpoví vám na vaše otázky ohledně péče o dítě. Později budete tak časově vytížena, že bude pro vás přínosem, když ji budete mít na dosah. Informace lze čerpat i na internetu, zvolte si proto už nyní vaše oblíbení domény, kde odpovědi naleznete také.
Na základě získaných informací si udělejte seznam věcí, které budete potřebovat v prvním měsíci po porodu, a začněte si je postupně doplňovat. Jsou to nejen dětské pleny, ale i vložky pro vás, dětská kosmetika a oblečení. Tuto činnost rozhodně neodkládejte. Může se stát, že budete muset porodit předčasně a pak by tuto věc za vás musel udělat partner, kterému v těchto věcech třeba plně nedůvěřujete. Rovněž je dobré si už nyní připravit dětský koutek. Jako je postýlka, skřínka, vanička, přebalovací pult apod.  Určitě to vše lze udělat až po porodu, ale to, co si nyní neuvědomujete je omezení volného pohybu, až se dítě narodí. Jakýkoli nákup pak budete muset absolvovat s dítětem v náručí, a to se nakupuje špatně.

Spodní prádlo a čas na sebe samu

S postupujícím těhotenstvím se mění nejen vaše konfekční číslo kalhot, ale neméně důležité je i spodní prádlo. Významně se vám zvětšují prsa a je potřeba se poohlédnout po vhodném spodním prádle. Raději zapomeňte na kostice, která vás budou tlačit do břicha, měla byste zvolit spíše sportovní podprsenku, která vám pomůže udržet zvětšenou velikost košíčku na místě.

Zvažte, zda na  první stranu alba dát i fotografii rostoucího bříška a zachytit pomíjivý okamžik, který se nikdy nevrátí ….

Navštivte ještě „naposledy“ v relativním klidu kadeřníka a zvolte střih, který vám pár týdnů vydrží i bez složité péče.

Rovněž je dobré mít připraveno vše, co budete potřebovat v porodnici nejen pro sebe, ale i pro dítě. Není nic horšího, než v panice rychle balit potřebné věci až když přijdou kontrakce. V této chvíli už byste měla mít i jasno ve které porodnici a jakým způsobem byste chtěla rodit. Chcete-li např. rodit do vody, pak si musíte zjistit, zda vámi zvolená porodnice tento způsob praktikuje.

Jak se sbalit do porodnice?

  •  Přímo k porodu:  Omyvatelné přezůvky, Ponožky, Balená neperlivá voda
  •  Doklady:  Občanský průkaz, Průkaz pojištěnce, Prohlášení k narození dítěte, Těhotenský průkaz, Oddací list, Ústřižek pro PA vypsaný, Kopie OP manžela
  •  Kosmetika a hygiena:  Krém na obličej a tělo, Kartáček, Pasta, Mýdlo, Šampon, Jelení lůj, Žínka, Nůžky na nehty, Pilník, Zrcátko, Hřeben, Trhací kapesníky, Vložky do podprsenky, Porodnické vložky, Toaletní papír (jemný), Ručníky, Gumička na stažení vlasů
  •  Oblečení pro matku:  Župan, Noční košile (s propínáním na kojení), Přezůvky omyvatelné (jedeny do sprchy), Kojící podprsenky, Ponožky, Kalhotky síťované, Kalhotky bavlněné, Oblečení z porodnice
  •  Pro miminko:  Ubrousky na zadeček, Jednorázové pleny, Přebalovací podložka, Kartáček na vlasy, Olejíček na tělo, Mastička na zadeček a opruzeniny,
  •  Ostatní:  Propiska, Mobil, Kamera, Foťák, Nabíječky, Kniha, Sedačka do auta pro miminko, Čaj pro kojící matky, Nafukovací sedací kruh,
  •  Oblečení pro miminko:  novorozenci mají špatnou termoregulaci, proto zvolte i v létě dlouhý rukávek ponožky, tenkou deku a nezapomeňte na čepičku.
  •  Neberte si:  lahvičky a dudlíky,

Na cestu z porodnice autem nezapomeňte na autosedačku.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď