19 července, 2024

Společenské obleky pro muže

Společenský oblekSpolečenské obleky pro muže se obvykle skládají ze saka, vesty a kalhot a nejčastějším materiálem je vlna. Vlněný materiál na obleky bývá označen slovem Super a číslem (např. Super 120’S). Čím je číslo vyšší, tím kvalitnější látka to je.

  • Košile k obleku mají dlouhý rukáv a manžeta rukávu musí asi o 1-2 cm vyčnívat z rukávu saka. Manžetové knoflíčky by měly být knoflíčky viditelné.
  • Boty by měly být kožené šněrovací boty.

Společenské obleky mohou mít jednořadové nebo dvouřadové sako. Dvouřadová saka se nikdy nenosí rozepnutá. Jednořadová saka se mohou rozepnout při sezení nebo u neformálnějších příležitostí.  U saka se třemi knoflíky se zapínají první jeden-dva horní knoflíky, spodní se nezapíná.

 

Neformální oblek

Jde o společenské oblek pro denní nošení na neformální schůzky, zahradní párty, soukromé večírky apod. Muž nemusí mít kravatu a může mít rozepnutou košilí. Doplňky mohou být různé, šátek kolem krku, kravatová šála.

 

Blejzr

Jde o sako v námořnické modré barvě, zpravidla s kovovými knoflíky, které se nosí s šedými kalhotami. Učívá se na stejné příležitosti jako je neformální oblek

 

Formální proužkovaný oblek

Mívá  obvykle šedou a tmavě modrou barvu (město), nebo hnědou a olivovou (venkov).

Společenský oblek

Černá barva se používá na večerní akce, nebo pro slavnostnější i ve dne (divadlo, koncert, ples, promoce). Světlé barvy jsou vhodné na obchodní schůzky.
Běžně se nosí s kravatou, méně často s motýlkem. Na významnější akce přidejte vestu, kapesníček do kapsičky u saka. Boty u černého obleku by měly být černé u ostatních mohou být hnědé, neměly ale být světlejší než kalhoty. Barva ponožek se řídí barvou kalhot, mají tedy stejnou barvu.

Smoking

Hranice mezi použitím smokingu a fraku není jasně dána. Jde o formální večerní oblek, obvykle černý nebo půlnoční modři. Pro horké večery se používá barva saka bílá nebo krémová. Nosí se na slavnostní večerní společenské události konané po 18 hodině. Má lesklé (hedvábné) klopy různého tvaru, nebo může být i bez klop.  Kalhoty mají v bočním švu lesklý lampas. Košile má dvojité manžety a dírky na manžetové knoflíčky. Nezbytnou součástí je výhradně černý motýlek.
Hluboko vykrojená smokingová vesta nebo hedvábný smokingový pás, bývá také  černý, nebo vínový či lahvově zelený. Boty jsou černé lakované či hodně vyleštěné polobotky s černými ponožkami. Na hlavě se nosí černý homburg.

Společenský oblek - manžetaFrak

Je to černý formální, velmi slavnostní večerní oblek, který se dnes moc nenosí a byl nahrazen smokingem. Kabát má vzadu šosy, klopy jsou špičaté a nikdy se nezapíná i když knoflíky má. Nosí se pod něj bílá košile se zapínáním na cvoky a bílý motýlek. Další součástí je i bílá vesta vykrojená do tvaru V nebo U, která obvykle nemá zadní díl.  Nosí-li frak někdo ve dne, patří k němu černá vesta. Černé kalhoty mají v bočním švu lesklý lampas. Mají vysoko střižený pas a na nich jsou šle. Na hlavě se nosí cylindr. Nic nepokazíte bílými rukavicemi.

 

Žaket

Jde o formální denní oblek, obdoba fraku, který se nosí jen výjimečně (šlechtické svatby, dostihy). Černý nebo antracitový kabát, který má šikmo ustřižené šosy, špičaté klopy a zapíná se na jeden knoflík. Kalhoty a vesta jsou šedé a bílá košile. Na hlavu patří černý nebo šedý cylindr. K žaketu se nosí kravata, vzorovaný motýlek nebo askot (šátek) a černé šněrovací boty. Z dalších doplňků se to hůlka a šedé semišové nebo světle žluté jelenicové rukavice.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď