20 června, 2024

.Splácení dluhů trvá Čechům průměrně tři roky

Zadlužený Čech splácí svůj dluh průměrně tři roky. Vyplývá to z interních statistik společnosti KRUK Česká a Slovenská republika a údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Oproti loňskému roku došlo ke zkrácení doby splácení závazků o dva měsíce. Rychleji dostát svým závazkům jsou zadlužení lidé schopni zejména díky snížení průměrné výše dluhu, který meziročně poklesl o 3 000 Kč.
Letošní průměrný dluh v České republice činí 53 026 Kč, v loňském roce byl přitom o více než tři tisíce korun vyšší (56 305 Kč).
Podle ČSÚ převyšují průměrné hrubé měsíční příjmy na osobu (14 559 Kč) hrubé výdaje (13 072 Kč) o téměř patnáct set korun.  Průměrnému dlužníkovi tak trvá splacení jeho dluhu tři roky – pokud vynaloží na splacení tohoto dluhu celý rozdíl mezi jeho hrubými příjmy a výdaji.
„Letošní rok přinesl oživení ekonomiky domácností. Dokazují to údaje ČSÚ, podle kterých meziročně vzrůstají hrubé měsíční příjmy i výdaje na osobu. Tempo růstu odpovídá přibližně 2,5 %. S tím ovšem souvisí také negativní trend v podobě rostoucího zadlužování. Oproti loňskému roku jsme evidovali nárůst zadlužených klientů o 1,4 %,“ uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.
 

Nejzadluženější je opět Moravskoslezský kraj

Pořadí nejzadluženějších krajů České republiky již tradičně vévodí Moravskoslezský kraj (14,6 %; meziroční nárůst o 0,4 %), následuje ho Ústecký kraj (13,9 %; meziroční nárůst o 2,8 %) a Středočeský kraj (12,7 %; bez meziročního nárůstu). Nejnižší zadluženost je naopak evidována na Vysočině (3,1 %), ve Zlínském (3,2 %) a Jihočeském kraji (4,3 %).
Nejvyšší průměrnou dlužnou částku vykazují obyvatelé Prahy (73 495 Kč), Jihomoravského kraje (60 112 Kč) a Jihočeského kraje (58 876 Kč). Nejnižšími finančními závazky se mohou pochlubit zadlužené osoby v Plzeňském (43 931 Kč), Moravskoslezském (45 799 Kč) a Královehradeckém kraji (47 853 Kč).
 
„Jak lze vyčíst z výsledků průzkumu, nejzadluženějším krajem České republiky je Moravskoslezský kraj, většina dlužníků se zde ovšem potýká s drobnými půjčkami. Naproti tomu Jihočeský kraj, jeden z nejméně zadlužených regionů, registruje obyvatele s nejvyššími dluhy,“ doplnila Veronika Kuřinová.
 

Typický dlužník roku 2014

Díky statistikám společnosti KRUK a ČSÚ můžeme sestavit profil typického dlužníka pro letošní rok. Je jím muž z Moravskoslezského kraje ve věku 42 let, který dluží částku ve výši 53 026 Kč. Tento typický dlužník se oproti minulému roku takřka nezměnil, pouze se snížila průměrná dlužná částka, na níž se pozitivně projevilo oživení tuzemské ekonomiky.
 

Autor článku: Alexandra Kostřicová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď