23 června, 2024

Zahrada podle fáze Měsíce

měsícCelá příroda se nadechuje a vydechuje podle fáze Měsíce, stejně jako to děláme my. Je sladěna s měsícem a s jeho jednotlivými fázemi.

Děláte-li určité zahradní práce podle fází měsíce, zahrada lépe prospívá. Abyste tomu uvěřili, je potřeba si to vyzkoušet.

 

Fáze měsíce – úplněk

Úplněk je něco jako nádech. Během úplňku nic nesázíme.

Fáze měsíce – couvá

Je to jako výdech. V tuto chvíli jde jde míza do kořenů a v tuto chvíli začíná příroda odpočívat.

  • V prvních dnech po úplňku, kdy se měsíc začne zmenšovat až do okamžiku, kdy z měsíce už vidíme jen polovinu,  sázíme vše co plodí semena – mák, hořčice, brambory,  …
  • Uprostřed této fáze napíše měsíc obrácené písmeno D sklízíme uskladňujeme a hnojíme. Zmlazujeme, prořezáváme, těžíme dřevo (dříve seschne, protože nemá tolik mízy). Sázíme stromy a keře. Opravujeme ploty, stavíme, bojujeme se škůdci a zakládáme kompost.
  • Ve druhé polovině, kdy měsíc začne vytvářet písmeno C sázíme vše, co roste do kořene – mrkev, petržel, cibule, česnek, …

Fáze měsíce – novoluní

měsícNovoluní je jako výdech. Nic nesázíme, ale můžeme ořezat stromy a rostliny, kterým se nedaří. Když budete v tuto dobu kácet, přesazovat nebo prořezávat stromy, nebudou tolik ronit mízu a rány se rychleji zacelí.

Fáze měsíce – dorůstá

Země se začíná nadechovat. Míza stoupá vzhůru vzhůru a nadzemním částem rostlin se začíná lépe dařit.

  • V prvních dnech po novoluní, kdy měsíc začne psát písmeno D je  vhodný čas na výsadbu rostlin, které plodí v nadzemní části (rajčata, salát kapusta, květiny, apod.).
  • Uprostřed této fáze napíše měsíc písmeno D – sázíme všechny rostliny, kopeme studny, opravujeme toky řek, Roubujeme, očkujeme, protože rouby se rychle přijímají. sekáme trávu, sešlapujeme kompost.
  • Když měsíc dorůstá a písmeno d se zakulacuje, sázíme květiny a sklízíme léčivky, protože jsou plné dobrot. V tuto dobu ale nehnojíme, protože země nyní nepřijímá a hnojivo zůstává nevyužito.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď