15 června, 2024

Vysokoproteinová dieta může ublížit ledvinám

proteinDíky vlivu sociálních sítí jsme stále více vystavováni reklamě na různé diety, které nám zajistí vysněnou postavu. Osobní trenéři, youtubeři, blogeři, influenceři a top modelky se předhánějí, aby poskytli zaručené tipy, jak zhubnout. Nabízejí magické balíčky cvičení a diet, které mohou – dle jejich názoru – výrazně změnit tvar těla během několika týdnů. Přitom obezita a její související onemocnění (hypertenze, kardiovaskulární onemocnění apod.) jsou stále na vzestupu.
I když se jedná o dva protichůdné aspekty současnosti, oba mohou vést k vážným následkům. Zvyšují riziko onemocnění ledvin. Rychlá dieta, která je zejména mezi mladší generací stále populárnější, je obvykle založena na vysokém obsahu bílkovin a velmi omezeném množství sacharidů. I když existují určité důkazy, že tato strava vede k rychlému úbytku hmotnosti, stále není jasné, zda jsou tyto výsledky dlouhodobě udržitelné. Jinými slovy: tak rychle, jak jste o kila přišli, je můžete stejně rychle nabrat, až dietu ukončíte.

Kromě toho, některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může vést k dlouhodobým negativním vlivům na naše ledviny. Více proteinů znamená více odpadu. Ačkoli dieta s vysokým obsahem bílkovin nebyla rozsáhle studována, výzkum na potkanech ukázal, že zvýšené množství bílkovin v jejich stravě zatěžuje jejich ledviny. To vede k časnému poškození až selhání.

proteinLékaři a vědci potvrzují, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin by se měli vyvarovat diet s vysokým obsahem bílkovin.

“Přijaté bílkoviny musí tělo zpracovat a část z nich vyloučit v podobě látek s vysokým obsahem dusíku. Zdravá ledvina obsahuje přibližně milion nefronů, kterými jsou tyto látky filtrovány do moče. Lidé, kteří se narodili s nízkou porodní váhou, mají pouze jednu ledvinu nebo trpí vysokým krevním tlakem, mají počet nefronů nižší. Pokud přijímají vysoké množství bílkovin, musí menší počet nefronů pracovat na více než 100 %. Aby mohlo být velké množství odpadních látek vyloučeno, dochází k tzv. hyperfiltraci. Jako každý stroj, který je přetěžován, i ledvina se při zvýšeném výkonu rychleji „opotřebovává“. To vede k zániku dalších nefronů, zbylé nefrony musí ještě více zvýšit svůj výkon a rychleji zanikají. Touto cestou může dieta s vysokým obsahem bílkovin ledviny poškozovat,“ říká MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Krči.

Stíhají to vaše ledviny?

Vzhledem k tomu, že řada lidí ani netuší, že jejich ledviny již nefungují na 100 % (zejména starší lidé, diabetici, osoby s vysokým krevním tlakem, kuřáci a lidé trpící obezitou), mohou si nasazením nevhodné diety velmi ublížit. „Lidé s vysokým rizikem onemocnění ledvin nebo pouze s jednou ledvinou by se měli vyhnout dietě s vysokým obsahem bílkovin. Pacienti s těžším onemocněním ledvin by měli obsah bílkovin v potravě snížit,“ upozorňuje Dana Sasaková, nutriční terapeutka dialyzačních středisek Fresenius NephroCare.

proteinPomalejší cesta je jistější a stabilnější

Pokud tedy potřebujete zhubnout, je nejlepší se nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem, dietologem a nutričním terapeutem. I když můžete ztrácet na váze pomaleji, výsledky budou pravděpodobně trvalé a z dlouhodobého hlediska vám poskytnou více spokojenosti na všech úrovních. Nicméně, pokud si stále přejete zvolit dietu s vysokým obsahem bílkovin, zkontrolujte nejprve funkci ledvin. To lze provést měřením hladiny kreatininu v krvi (odhadněte, kolik krve je filtrováno ledvinami) a vzorkem moči (abyste zjistili, zda je v moči přítomen protein).
Vždy mějte na paměti, že vyvážená strava a pravidelné cvičení jsou klíčem ke zdravé, stabilní a trvalé ztrátě hmotnosti. Trendy a reklamy vás mohou přitahovat, ale my všichni máme různá těla a různé potřeby, proto osobní dieta plánovaná dietologem speciálně pro vás je to, co prospěje vašemu zdraví.

Autor: David Vondruška
FlashHealth s.r.o.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď