Třapatka je nejen vytrvalá, okrasná zahradní květina, ale i léčivka, která dosahuje až 1 metru a je vhodné i k řezu do vázy. Množí se vegetativně semeny, dělením trsů nebo ji lze množit kořenovými řízky. Je to velmi nenáročná rostlina, má ráda slunné místo, na půdu a zálivku nemá rovněž žádné extrémní nároky a vydrží i menší sucho.
Rod Echinacea má devět odrůd, jako léčinky se ale používá Echinacea purpurea, angustifolia (úzkolistá) a pallida (bledá). Nejdekorativnější je echinacea purpurea (nachová), které se pro její krásnou barvu říká i červená slunečnice.
Sklízení třapatky
Třapatka se využívá celá: kořen, listy i květ, každá část však obsahuje jiné látky, proto je velmi důležité si vybrat zvolit tu pravou část rostliny. Nejvíce aktivních látek je v kořeni, který chutná nejdříve sladce, posléze kysele a hořce.
Květy a listy sbíráme v době květu. Kořen sklízíme na podzim.
Účinky třapatky
Severoameričtí indiáni ji dlouho používali k hojení ran, na spáleniny, proti infekcím i při hadím uštknutí.
Echinacea má okamžitý, ale krátkodobý účinek. Proto se pro udržení účinků užívá několik dávek denně (3-4). Začíná se užívat při prvních příznacích onemocnění, maximálně po dobu několika týdnů. Dobře se snáší s antibiotiky nebo jinými prostředky proti infekčním onemocněním.
Třapatka také tiší bolest.
- Pomáhá při chronických zánětech kloubů a močových cest.
- Ničí celou řadu virů, bakterií, je to přírodní antibiotikum, které mírní příznaky nemoci.
- Zvyšuje imunitu, čili odolnost proti infekcím a virům, proto se doporučuje se při rýmě, chřipce, ucpanému nosu, zánětu horních cest dýchacích a pod. Při vysokých teplotách je ale celkem neúčinná.
- Má velmi dobrý vliv na pleť, zlepšuje kožní ekzémy, plísně, akné, bércové vředy a proleženiny.
- Používá se i při otravách potravinami.
- Její užívání je doporučeno i při leukémii, nádorových onemocněních a následné chemoterapii.
- Na onemocnění močových cest se nejčastěji používá kořen.