23 května, 2024

Proč pěstovat pokojové rostliny

Určitě znáte lidi, kteří mají doma botanickou zahradu a pak jejich protiklady, kteří doma nemají málem ani sušenou petržel. Obě tyto skupiny mají svým způsobem pravdu. Ti první se cítí jako v přírodě a cítí se doma dobře, ti druzí nemají s rostlinami žádnou práci a mohou si více lenošit. Jenže co ostatní aspekty pěstování rostlin by bytě?
Co rostlinám nelze upřít je to, že obohacují vzduch kyslíkem i vlhkostí. Pokud namítnete, že si můžete otevřít okno, pak ano, ale budete-li větrat celý den, tak se asi nedoplatíte při vyúčtování tepla.
Rostliny zlepšují vzduch po celá den, kdy vyrábí kyslík.V noci ho sice zase spotřebovávají, ale není to zase tak úděsné. Když jich v ložnici nebudete mít hodně, tak úbytek kyslíku ani nepocítíte, ale ani pak se tam určitě neudusíte.
Důležitější funkcí rostlin je čištění vzduchu od chemických látek, které se v místnostech uvolňují hned z několika zdrojů (nábytek, stěny, podlaha,…). Rostliny produkují i silice, které osvěžují a dezinfikují vzduch, čímž dobře působí na dýchací systém i na psychiku.
Pěstování rostlin v bytech ale i v kanceláři, kde rovněž trávíte nemalou část dne je tedy nejen vhodné, ale i zdravé.
Myslíte si, že váš domov je prost všech škodlivých látek a vás se to tedy netýká, protože vy přeci nekouříte? Opak je pravdou. Už dávno nežijeme v domech, které jsou postaveny jen z přírodních materiálů slepených hlínou, ale spáry jsou vyfoukány těsnící pěnou. Neležíme v postelích ze dřeva, ale z dřevotřísky či překližky, která je rovněž spojována chemickými pojivy a ošetřený lakem. Chodíme po syntetických podlahových krytinách, … A takto bychom, mohli pokračovat ještě dlouho.
Naše domovy jsou plné výparů z vaření na zemním plynu nebo z čistících prostředků.
Spousta věcí, které nás obklopují jsou toxické, dráždí nám oči, nos a hrtan, způsobují kožní alergie, mohou způsobit poruchy centrálního nervového systému, mohou narušit funkci jater  a mnohé z nich jsou dokonce karcinogenní (formaldehyd, benzol).
Umístěte proto kolem sebe hrnkové rostliny. Nic se ale nemusí přehánět. Na 10 m3 vám stačí 1 rostlina, což je asi 5 rostlin na místnost, která má asi 20 m2
Vyjmenujme si některé rostliny, které vám za péči, kterou jim nabídnete pomohou žít zdravější život.
kamélie, dracéna, pokojová růže, zelenec, šáchor, lopatkovec, bambusová palma, tchýnin jazyk, břečťan, datlovník zakrslý, šplhovník, lopatkovec, hrnkové gerbery, fíkus, ledviník,  voděnka, pepřinec, hrnkové chryzantémy, pokojové azalky,…

Související příspěvky

Zanechte Odpověď