23 května, 2024

Podélné rýhování nehtu

Onychorrhexis se vyskytuje na nehtech rukou i nohou a postihuje muže i ženy. „Onychorrhexis znamená křehké nehty,“ říká Dr. Joseph Jorizzo, dermatolog a profesor na Wake Forest University ve Winston-Salem, NC. „Křehké nehty se často na koncích rozštípnou a mají i podélné rýhování. Problémem je, že příčinu nelze vůbec určit, protože zřejmě vůbec neexistuje. Navíc je velmi pravděpodobné, že onychorrhexis nakonec postihne všechny, protože je to něco, co souvisí s věkem. Nejde tedy o žádný zdravotní problém.
Viníkem rozštěpených konců jinak zdravého nehtu by mohlo také mohlo být prostředí, ve kterém se ruka pohybuje.  Příčinou jsou velmi často používaná rozpouštědla nebo voda, které nehet odmašťují a vysoušejí. Bývají takto postiženy i nehty, které jsou často „otloukány“ o klávesnici.

Pokud není onychorrhexis důsledkem stárnutí, pak je potřeba hledat systémový zdravotní problém, který mění strukturu nehtů. „Měl jsem klienty, kteří přišli s tímto problémem, ale současně trpěli i bulimií, anorexií nebo rakovinou,“ říká Jorizzo. “Když je narušena tělesná rovnováha, změní se také struktura nehtů, protože způsobují i změnu proteinu, který tvoří nehty.“
Může být také důsledkem psoriázy (lupénka), ekzémů a dalších kožních nemocí. Po vyřešení kožních problémů se obvykle zotaví i nehty, protože jde jen o průvodní jev jiného zdravotního problému. Na stav nehtů mohou mít vliv i léky, které sice nemoc léčí, ale na nehty mají negativní vliv.
Neexistuje tedy žádná léčba a stav není považován za zdravotní problém. Existují však některá kosmetická řešení, jako jsou krémy na nehty a posilovače.
Říká se, že želatina by měla stav nehtů zlepšit,“ říká Jorizzo, „ale to je založeno spíše na mýtech než na lékařských důkazech.“

Co je tedy potřeba udělat?
Jak víme, nehty jsou oknem zdravotního stavu a lékař by z nich mohl poznat, že se něco v těle děje. Pokud nehty vykazují známky narušení a kůže kolem nehtů vypadá problematicky přestože postižený nemá žádné zjevné zdravotní potíže, lze provést bezpečné kosmetické úpravy, díky kterým se vzhled nehtů může výrazně zlepšit.

  • ochrana před dalším poškozováním
  • výživa (krémy, oleje) na podporu nehtového lůžka
  • pravidelná manikúra

Bylo prokázáno, že celkovou pevnost nehtu zlepšuje biotin, je tedy možné zvolit některý z výrobků zdravé výživy (v lékárnách), který jej obsahují.
Nehty rostou průměrně rychlostí 1 mm za týden, takže zlepšení nejde vidět okamžitě. Bude to trvat asi čtyři týdny, než se zlepší základ nehtu, který je schován pod kůží a další čtyři týdny, než se obnovení nehtu ukáže. Celková výměna nehtu může trvat až šest měsíců.

Zdroj: www.nailsmag.com

Související příspěvky

1 Komentáře

Zanechte Odpověď