28 září, 2023

Péče o zahradu listopad

Teploměr rychle klesá, sílí vítr a déšť, který už mívá mrazivý charakter.
Přichází období, kdy byste už měli finišovat a měly by být schovány všechny choulostivé rostliny do chodeb, sklepů nebo skleníku a ty, které až tak křehké nejsou, by měly být alespoň přikryty chvojím, textiliemi nebo bublinkovou folií. Rovněž úroda by už neměla smutně viset na stromech, kterým vítr odvál listí. Nastává období relativního klidu, ale stále se ještě najde spousta práce, kterou je potřeba udělat, tak hurá do toho.
 

Sklizeň v tomto měsíci

V listopadu obvykle začínají tuhé mrazy, a pokud předcházely teplé dny a na záhonech vám ještě zbylo zimní zelí, květák, kedlubny, tuřín, špenát, mrkev a růžičková kapusta, je nejvyšší čas je sklidit.
Pórek, přihrňte vysoko zeminou, nezapomeňte, že takto zahrnujeme jen zimní pórek, který je odolný až do -20 °C. I pastinák a topinambury mohou zůstat v zemi, ale pokud se počasí změní na tuhou zimu, je třeba je zakrýt, jinak se k nim při zimní sklizni nedostanete. Stejné je to s kadeřávkem a růžičkovou kapustou, které také dokáží venku bez újmy přezimovat až do teploty -20 °C . Hlávky zelí uložíme do chladné místnosti na slámu. Čínské zelí nebo květák vyryjeme i s kořeny a zasadíme do skleníku nebo nějakých nádob, které zalijeme a umístíme někam, kde moc nemrzne.
 

Ovoce

Pokud máte na zahradě pozdní odrůdy jablek a hrušek, oberte je. Nezapomeňte ani na odrůdy pozdních malin a ostružin, které mohou mít osvěžující úrodu.
 

Setí

Máte-li rádi bob zahradní, je možné ho nyní zasít. Můžete také zasít některé z vytrvalých odrůd hrachu, jako je např. Meteor. Zelené hnojivo by už mělo být zaseto, ale pokud jste to ještě nestihli, můžete ještě zasít žito.
 

Sázení

Konečně je čas zasadit připravené stroužky česneku, protože vám díky chladu předčasně nevzejdou. Brzy zasazený česnek brzy vyroste a přes zimu mu zmrzne nať, proto pečlivě sledujte předpověď počasí. Sázet byste měli den před zamrznutí půdy. Určitě mu prospěje pískové lože a čepice z kompostu. Tam, kde hrozí velké mrazy, můžeme česnek přikrýt chvojím, nebo textilií. Stejně jsou na tom cibulky např. tulipánů a je nejvhodnější období je dát do země.
V listopadu je vhodná doba na sázení stromků a keřů (mimo broskvoně). Je fajn, pokud jste si za teplejších dní připravili jámy pro výsadku, které nyní vysypejte kompostem a kostní moučkou pro podporu růstu. Vysazené rostliny důkladně přišlápněte, aby se kolem kořenů nevytvořily vzduchové kapsy.
Nezoufejte, i na okenním parapetu si můžeme vypěstovat nějaké ty vitamíny, jako např. řeřichu zahradní, kopr, nať petržele a celeru i pažitku.
 
Hnojení a ochrana
Všude kam se podíváte, můžete dát hnůj. Prospěje stromům, keřům i záhonům. Pokud máte kyselou půdu a používáte vápno, tak nehnojte, protože vápno by se nemělo potkat s hnojem.
 

Kultivace

Pokud ještě země nezamrzla, zryjte záhony a zapravte hnůj. Je-li ale půda přemokřená a mazlavá, tak na to raději zapomeňte. Mělce obrýt i stromky a na povrch rozházet hnůj nebo kompost (vynechat broskev – tam až na jaře).  Ze všech stromů odstranit mumifikované plody. Po opadu listí můžeme začít s průklestem stromů jádrového ovoce, nesmí ale hodně mrznout.
Prořezat keříčkové růže – tzn. odstranit všechno staré listí a odkvetlé růže, které by mohly být bydlištěm škůdců. Pokud neopadne listí, je dobré ořezat zaschlé větve..
Asi metr okolo vinné révy vybrat horní zeminu, z kmene odstranit „rosné“ kořínky do hloubky asi 20 cm. Do vyhloubeného okopu nasypeme 1 kolečko uleželého hnoje nebo kompostu, prosypeme 2 hrstmi cereritu, zahrneme zpět vybranou zeminu a vytvoříme kolem kmínku kopeček. Je to postačující hnojení do června.
Trávníky pečlivě vyhrabejte hráběmi a odstraňte z nich stařinu a mech. Pak je provzdušněte speciálními hráběmi, nebo alespoň propícháním rycími vidlemi. Pokud jej ještě sekáte, nechejte vyšší drn.
 

Ve skleníku

Do vyčištěného, umytého a uklizeného skleníku můžeme provést výsev zimních salátů. Máme-li pařeniště, vyndejte zeminu ven, aby přes zimu pařeniště i hlína dobře promrzla.

Obecné úkoly

Uklidit spadané listí – zejména z jezírek, trávníků a záhonů, které už můžete udělat téměř dočista, protože stromy už bývají téměř holé a mokré listí se tak snadno nerozfouká. Napadené listí pokud možno odvezeme do kontejneru, nebo spálíme. Kompost prosypeme vápnem. Načisto lze listí uklidit i sekačkou na trávník, listí se rozdrtí a trávník se tím pohnojí. Přikryjte kompost, aby se vám přes zimu nevyplavily veškeré živiny. Pokud máte hodně listí, je lepší jim udělat „vlastní hromádku“ a na jaře ji smíchat s ostatním kompostem, jinak vám v kompostu udělají souvislou neprodyšnou vrstvu. Proto je lepší ho mulčovat, pokud máte čím.
Tam, kde je to možné, spalte všechen přebytečný odpad, který nelze kompostovat, jako např. stonky od růží, malin apod.
Zkontrolujte, uskladněnou zeleninu a ovoce a odstraňte vše, co se začalo zahnívat. Odstraňte veškeré žluté listy z košťálovin, protože podporují vznik chorob.
Zkontrolujte, zda mají všechny mladé stromky pevnou podporu, jinak by se mohly vylomit.
Zkontrolovat oplocení, aby na zahradu nemohla v zimě zvěř.
Ukliďte, případně alespoň vypusťte všechny hadice na vodu a vypněte vodu v hydrantu, tam kde je to nutné.
Ke stále zeleným keřům, citlivým jehličnanům, růžím a pivoňkám přihrňte listí nebo je obalte textilií, aby mráz nepoškodil kořeny. V suchém počasí nezapomeňte zalévat stále zelené rostliny.
Pamatujte, že zima je těžké období i pro ptáky, takže jim průběžně doplňujte zásoby jídla i vody – celý rok pro vás pracovali a sbírali hmyz.
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď