08 prosince, 2023

Zahrada v lednu

I zahrada v lednu potřebuje vaši péči. Leden, stejně jako prosinec, jsou obvykle měsícem tvrdých mrazů. V tomto období zahrada zdánlivě spí, ale někdy je leden teplotně velmi příznivý. Pokud jste to tedy nestihli, můžete v zahradě vybudovat dodatečnou ochranu stromů a keřů před zvěří, mrazy a vichřicí.  Zkontrolujte také, zda jsou všechny ochranné prvky proti poškození na svých místech, případně zvažte přesun rostlin na slunnější místo.
Nezapomeňte na vodu a krmení hladových ptáků. Hlavně se však vyvarujte pečiva. Nasypat jim můžete různá semena (slunečnice), nebo semena smíchejte s nějakým živočišným tukem, aby je vítr neodvál.

Sklizeň v tomto měsíci

Na parapetu okna na vrstvě vlhké buničité vaty nebo na tenké vrstvě zeminy pěstujeme celou zimu řeřichu zahradní. V truhlíku můžete postupně pěstovat z horní části bulvy celeru (petržel, cibule, pažitka) zelenou nať a obohatit si tak jídelníček. Také bychom mohli sklízet listy vytrvalého špenátu a zimního zelí. Na veškerou zeleninu, která je ještě na záhonech (pór, pastinák, tuřín, kadeřávek, růžičkovou kapusta) navlečeme nebo přikryjeme nějakým vícevrstvým papírovým nebo jutovým pytlem či slámou, aby nebyl problém je sklízet. Také proto, abychom je ochránili. Neublíží jim pak ani mráz ani sluníčko, které by je rychle ohřálo po mrazivé noci. Jestliže se ale oteplí více než na týden, zakrytí sundáme, aby zelenina neplesnivěla. Když k obalení kmenů použijeme jutu, není ji nutno odstraňovat, protože během roku zetlí.

Péče o skleník

Nezapomínejte větrat za slunečných dnů skleník. Pokud máte vyhřívaný skleník, můžete začít s výsadbou např. salátů.

Setí v lednu

zahradaNastalo období pro setí některých rostlin, např. letničky, mrkev, zelí, pórek, ředkvičky. Dále pak rajče, celer a papriku, které později přepícháme do skleníku, fóliovníku nebo na venkovní stanoviště. Vyzkoušejte si klíčivost semen na kousku vaty a dejte je na parapet okna, abyste měli možnost si koupit nová semena, kdyby ta vaše neklíčila.

Sázení v lednu

Přestože jsme pór, pastinák a tuřín dobře připravili na budoucí sklizeň, může být problém jej sklidit, pokud kolem něj bude stát zmrzlý sníh. Proto je dobré je pečlivě přikrývat rounem nebo slámou, abychom je ochránili nejen před mrazem, ale také pro pohodlnou sklizeň. Také bychom mohli sklízet listy vytrvalého špenátu a zimního zelí.

Hnojení a ochrana zahrady v lednu

Není-li trávník rozmoklý, poházíme jej asi 2 cm vrstvou kompostu nebo rašeliny, čímž ji okyselíme. Zahradu můžeme pohnojit také popelen z krbu (dřevo) a tím dodáváme zemi vápník. Snažte se po zmrzlé trávě nechodit, jinak jeho obnova na jaře bude složitější.
Můžeme mírně přihnojit i pokojové rostliny, kterým nezapomeneme snížit zálivku a raději je občas oroste. Občas je pootočíme, aby rostly rovně.

 

Obecné úkoly v zahradě

Stromy

Pokud nemrzne, udělejte průřez jabloní a hrušní, rozhodně neořezávejte peckoviny. Budete-li strom roubovat, udělejte zmlazovací řez a od vhodných stromů si odebereme rouby. Rouby zakládáme do písku do sklepa, na severní stranu budovy nebo v mikrotenovém sáčku do chladničky. Rouby ukládáme do chladna a pravidelně je vlhčíme. Hodí se k tomu i staré noviny, které dobře drží vlhkost.
Na omrzlé větve nikdy nesahejte teplýma rukama a raději použijte rukavice.
Staré stromy pokácejte už nyní, a pokud nepřeje počasí, uklidit je můžete až na jaře. Pokud na stromech zůstaly nějaké staré mumifikované plody, odstraňte je. Odstraňte ze stromů i starou borku, mechy a lišejníky.

Kolem stromů průběžně přihrnujte sníh, čímž ochráníte kořeny před mrazem i před časným vyrašením. Stejně můžeme postupovat s odhrnováním sněhu z cestiček směrem na záhony. Nejenže je ochráníme, ale při tání budou mít dost vláhy. Pozor však na solený sníh.
zahradaKdyž se oteplí, sníh je těžký, otřepejte větve a keře, aby se nepolámaly. Při teplém a suchém počasí můžete stromy a keře zalít.

Záhony a trávník

Stále není pozdě porýt plochy pro záhony, zemina se stále ještě do jara má čas proležet a náležitě promrznout.
V tomto období můžete také dělat různé úpravy okrajů trávníků, nebo přeházet kompost, což se bude asi líbit ptákům, protože tam najdou schované škůdce.
Recyklujte svůj vánoční strom, protože drcený je vhodný pro mulčování rostlin.

V teplém počasí mohou vyrašit některé trvalky, proto je přikryjte chvojím.

Sklep

Zkontrolujte uložené hlízy květin, zda nehnijí či nevysychají a nezapomeneme je občas zvlhčit nejen písek, ale také skladovací prostory, např. je dobré vložit do místnosti nádoby s vodou. Je potřeba přebrat brambory a zkontrolovat jejich stav, aby ty které začaly hnít, nepoškodily i ostatní hlízy.
Zkontrolujte i ostatní uskladněné plody a odstraňte vše co je poškozeno. Za slunečných dnů provětrejte sklady, teplota by tam neměla klesnout pod 3 stupně. Pokud jste to ještě neudělali, tak přepažte jablka a brambory nějakým foliovým závěsem, aby jablka nenačichla.

Plánování

Začněte s plánováním výsadby rostlinné v nadcházející sezóně, aby došlo ke správnému střídání plodin v záhonech. Pokud jste to ještě neudělali, kupte si osivo rostlin, které jste se rozhodli vyzkoušet pěstovat tento rok. Vyrobte si jmenovky na záhony, které na jaře osejete a z plastových lahví nebo kelímků si připravte květináče. Nachystejte si pásku a ostatní vázací materiál na štěpování nebo na kotvení či podepření popínavých rostlin. Postupně opravte poškozené zahradní nářadí.
Zamyslete se jakým okrasným keřem oživit zahradu. Není důležitá jen barva listů či květů, ale zjistěte si, jak rychle roste a jaký rozměr bude mít za pět – deset let do výšky i šířky. Pak projděte zahradu a najděte pro něj místo. Musíte mu zajistit dostatečný rozestup od ostatní vegetace.

 

 Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď