16 října, 2021

Nákupy na AliExpress od 1.7.2021

DPH?Blíží se konec zásilek bez DPH. V současné době probíhaly nákupy na AliExpress tak, že jste si objednali libovolné zboží do celkové částky 22 EUR a balíček vám doručila pošta.

U zboží nad 22 EUR se platily navíc i celní služby a u částek nad 150 EUR se platilo clo a poplatek za uskladnění u České pošty. Většina balíčků byla právě do oněch 22 EUR, protože koupit si dražší věc, pak ji složitě reklamovat, je dost komplikované.

Nová pravidla se pro malé zásilky zatím nemění. Uvidíme jak to bude dál, protože legislativa zatím neschválila finální verdikt.

 

Jak to tedy bude s DPH nyní 

Zboží levnější než 22 EUR: DPH se platí pouze u zásilek převyšující hodnotu 22 EUR a do 30.9.21 tedy není potřeba DPH ani celní prohlášení řešit.  Jakmile ale nabude novela platnost, tak se osvobození od daně nebude vztahovat ani na tyto malé částky.

U zboží v rozmezí 22 – 150 EUR vybere DPH přímo  AliExpress a odvedou jej celnímu úřadu. Takže potud se při objednávání jakoby nic nemění (mimo vyšší částku za balíček). Nic dalšího platit nebudete. Je li doručovatelem Česká pošta, nesmíte zapomenout  vyplnit eCeP – elektronické celní prohlášení. Kdyby zboží doručovatelem byla expresní zasilatelská služba, tak za vás vyřídí celní prohlášení oni.

U ceny vyšší než 150 EUR musíte si platbu DPH i cla vyřídit sami (aplikace eCEP) nebo se můžete nechat za poplatek zastupovat dopravcem např. Českou poštou.

 

Tyto změny se pochopitelně týkají všech zásilek, které k nám putují ze všech zemí, které nejsou v EU, nejen tedy AliExpres. Dary do částky 45 EUR, které si zasílají fyzické osoby (ne tedy např. AliExpress) jsou od DPH osvobozené. I u těchto dárků ale musíte podat celní prohlášení.

Pro vyřízení celního řízení, si můžete najmout příslušného dopravce (např. poštu), počítejte ale s tím, že za tuto službu zaplatíte jimi stanovenou částku.

 

Shrnutí:

Od 1.10.2021 se musí podávat celní prohlášení za všech okolností, ohledně DPH se čeká na schválení novelizace o DPH

 

Další příspěvky v této kategorii.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď