15 června, 2024

Likvidace nežádoucího ochlupení

S blížícím se létem začínají ženy odkrývat čím dál větší části svého těla. Už není vidět jen nežádoucí knírek pod nosem, ale z tílek začala vykukovat chlupatá podpaží a neudržované holeně. Jsou to nejčastější místa, kterým začínají více zaměřovat svou pozornost. Co si ale zvolit. Vosk, holicí strojek, nebo epilátor? Co je charakteristické pro jednotlivé metody a jaké od nich můžeme čekat výsledky. Jaké metody tedy známe a které jsou nejčastěji využívané?

Holení
Toto je pravděpodobně nejčastěji používaná metoda při odstranění chloupků. Velkou výhodou je snadné použití, okamžité výsledky a nízká cena. Nevýhodou je nutnost častého opakování postupu, k udržení hladké kůže.
S tím je spojeno i větší riziko podráždění kůže. Mimoto, každé holení stále více posiluje chloupky, které pak rostou silnější a silnější. Použít lze běžnou žiletku, ale prodávají se i speciální žiletky různých velikostí na různé části těla.

Vosk
Na ochlupená místa se aplikuje tekutý vosk, který se po zatuhnutí přilepí na pásku a rychlým trhnutím se chloupky vytrhnou i s kořínky. U této metody je hodně důležité udržovat správnou délku chloupků. Příliš krátké se na papír nepřilepí je tedy asi nejvhodnější při prvním odstraňování chloupků, nebo po delší pauze, kdy na údržbu nebyl čas. Voskování je metoda poměrně levná, přičemž výsledek je určitě delší než u holení. Nevýhodou je bolest spojená s touto činností, podráždění pokožky a možné popáleniny, pokud si nedáte pozor na horký vosk.

Depilační krémy
Nejčastěji mají formu pěny či krému, který odstraňuje viditelné části ochlupení. Podstatou je, že chloupky jsou zničeny thioglykolovou kyselinou, které ochlupení rozpouštějí. Stačí jen pár minut a chloupky se rozpustí. Výhodou této chemické metody je bezbolestné odstranění a snadné použití.
Chemické látky mohou způsobit podráždění a vonné látky mohou způsobit alergickou kontaktní dermatitidu. Protože jde o chemikálii, jsou tu i další bezpečnostní rizika např. zabezpečení před dětmi, protože při nechtěnému kontaktu s očima je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Na trhu jsou rovněž přípravky na bázi přírodních složek, které omezují růst chloupku tím, že blokují výživu kořínků. Je to jeden ze způsobů podporující bezbolestnou epilaci.
epilaceOdbarvení
Jde o jednoduchou metodu „co oko nevidí, …“. Výhodou je snadné použití, vhodné zejména na holeně. Potíž je v tom, že přípravky k této formě ošetření mohou dráždit kůži a nejsou dostatečně účinné.

Depilační přístroj
Vytrhává jednotlivé chloupky i s kořínky. Bolestivost je u pravidelně prováděné depilace celkem snesitelná. Není však vhodná jako první depilace, kdy jsou chloupky pevně uchyceny v kůži. Rovněž depilace na citlivých místech je pro otrlé.
Výhodou je, že se chloupky časem oslabují a rostou jemnější. Nevýhodou jako u všech depilací, které vytrhávají chloupek i s kořínkem je ta, že mohou začít růst vodorovně směrem pod kůži. Tam se vytvoří bolestivé zanícení.  Chloupky je pak potřeba odstranit např. pinzetou.

Existuje několik přírodních způsobů

Nabídneme vám tři přírodní metody, které úplně nahradí holení.

Citron a cukr
I když se tato metoda hodně podobá voskování, je méně bolestivá, proto je velmi vhodná na třísla a podpaží.  Pasta nedráždí pokožku, a lze ji poměrně snadno odstranit vodou. Velkou výhodou je, že je levná a umožňuje odstranit i velmi krátké chloupky. Voskování cukrem bylo v Asii používáno po staletí, proč ho tedy nepoužívat i dále?
Smíchejte 1 polévkovou lžíci cukru se 2 polévkovými lžícemi citronové šťávy, aby se vytvořila hustá pasta. Naneste ji do podpaží (vždy proti směru růstu) a nechte několik minut působit . Po úplném zaschnutí vezměte čistou utěrku a jemně pastu střete. Postup opakujte 2-3 krát týdně a sledujte, jak vaše ochlupení po každé kůře mizí.

Kukuřičná mouka a vejce
Smíchejte ½ lžíce kukuřičné mouky a 1 vejce a vytvořte pastu. Naneste pastu do podpaží a nechte ji uschnout. Potom stačí opláchnout teplou vodou.

Mléko a kurkuma
2 lžíce mléka a 1 lžíce kurkumy smíchejte na pastu, kterou a aplikujte do podpaží. Nechte působit několik minut a opláchněte teplou vodou.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď