Valentýn (patron zamilovaných) je svátek, který se slaví 14. února . První významnější osoba tohoto jména byl zřejmě katolický kněz či biskup, který zemřel někdy kolem roku 270 . Později, ve středověku, byl svatořečen, tedy označen za svatého. Řečeno jazykem ateistů – byl prohlášen za dokonalého a byl od všech nařčení očištěn.
Jak to bylo?
Tento svatý Valentýn byl v podstatě léčitel , se snažil pomoci lidem postižených padoucnicí (epilepsií). O jeho léčitelských schopnostech se dozvěděl významný říman Kratón. Jeho syn trpěl epilepsií, a tak Kratón pozval Valentýna do svého domu. Valentýn se za jeho syna modlil a nakonec ho uzdravil. Paradoxně však tato událost Valentýnovi uškodila – byl obviněn z nekalých praktik a uvězněn.
Soudce, který jej měl soudit, však Valentýnovým schopnostem nevěřil. Řekl mu: „Je-li tvůj Bůh opravdu jediný pravý, jak říkáš, ať skrze tebe ukáže svou moc a mé slepé dceři vrátí zrak.“ Valentýn přistoupil k jeho dceři, položil ruce na její oči, a ona zázrakem prohlédla. Soudce se tak přidal na jeho stranu, což však popudilo pohany. Valentýna vyvlékli ze soudcova domu, zbili ho a nakonec popravili setnutím.
Jako u mnoha svatých, ani zde není jasné, co se přesně stalo.
Jiná legenda uvádí, že Valentýn zemřel na příkaz císaře Claudia II. Claudius často vedl války a vojáci neradi opouštěli svou rodinu. Proto zakázal všechny sňatky. Valentýn však tajně oddával snoubence v duchu křesťanských zásad, což se císaři nelíbilo.
Valentýn získal získal své léčitelské schopnosti tak, že jedné chladné pohostil zkřehlého muže a oblékl ho do svých šatů. Tento muž mu poděkoval slovy, že pomohl samotnému Ježíši. Na oplátku byl Valentýn obdarován schopnosti léčit nemoci, jako je padoucnice.
Ať už byla skutečnost jakákoli, tak Valentýnovy aktivity mu přinesly jeho smrti a jeho příběh se stal základem pro svátek zamilovaných.
Oživení svátku
Svátek svatého Valentýna byl oživen na počátku 20. století , kdy se začala vyrábět valentýnská přáníčka . Od té doby se stal populární a přináší obchodníkům významné zisky téměř ze všech oborů.
Kdy se u nás začal slavit?
Vzhledem k náboženskému podtextu se tento svátek začal v Česku slavit až v posledních desetiletích. V tento den si zamilovaní projevují náklonnost, často i platonickou, a posílají si přáníčka, nazývaná Valentýnky , či dávají dárky, které jsou k této příležitosti speciálně vyráběny.
Dárky na Valentýna
Muži nejčastěji kupují spodní prádlo , punčochy nebo šperky , zatímco ženy preferují romantické dárky, jako jsou plyšáci , srdíčka či dárky obsahující jména zamilovaných. Dražší dárky, jako jsou parfémy , se těší také velké oblibě.
Je zajímavé, že zatímco muži chtějí své partnerky obdarovat věcmi, které jsou často atraktivními navenek, ženy vybírají dárky, které odrážejí hlubší emoce a symbolizují vztah. Obě pohlaví pak nezřídka nakupují i různé erotické pomůcky nebo afrodiziaka .
Valentýn tak zůstává nejen symbolem lásky, ale také obchodní příležitostí.