19 května, 2024

Jak si poradit s klimakteriem?

Snížení činnosti vaječníků a s tím spojený úbytek ženských pohlavních hormonů estrogenů znamená, že žena vstupuje do období klimakteria a že tato změna s sebou ponese různé potíže. Nedostatek estrogenů ovlivňuje metabolismus, takže nastává nebezpečí spojené s obezitou a spolu s ní také s diabetem (cukrovkou) 2. typu. Jelikož mají estrogeny ochranné účinky na srdce a cévy, zvyšuje se možnost výskytu kardiovaskulárních onemocnění a objevuje se i vysoký krevní tlak.

Kromě toho hormony ovlivňují činnost osteoklastů, dochází k úbytku kostní hmoty, kosti se stávají křehčími (osteoporóza) a tím nastává i riziko zlomenin. Někdy se objevuje také inkontinence. Mezi nepříjemné projevy pak patří návaly horkapocení, závratě, únava, bušení srdce a bolesti hlavyNedostatek hormonů má vliv i na psychiku.

Hormonální terapie

V minulém století a v dřívější historii lidstva se klimakteria mnohé ženy ani nedožily, až nyní, kdy se průměrný lidský věk prodloužil přibližně o třicet let, se s nimi setkávají téměř všechny ženy okolo 50. roku věku. Rady babiček předávající se z generace na generaci o tom, jak toto období hladce zvládnout, tedy vlastně ani neexistují. S vývojem medicíny získaly ženy možnost medikace v rámci hormonální substituční terapie (HRT), která má své pozitivní i negativní stránky. Mezi pozitivní patří vliv na prevenci osteoporózy, snížení rizika vzniku arterosklerózy, mírní návaly horkosti, ale také může způsobit žilní trombózu nebo plicní embolii.

Dary z přírody

Alternativou k takové léčbě nebo i samostatně ke zmírnění klimakterických projevů je využívání zdrojů z přírody. Nabízí se několik možností, jak využít bylinek, které jednotlivě působí proti různým problémům, a tak mohou zmírnit i projevy klimakteria a předcházet možným zdravotním problémům.

  • Třezalka  je přírodní antidepresivum, které pomůže při úzkostech, stresu, strachu, nespavosti, ale také zlepšuje krevní oběh.
  • Řebříček  podporuje látkovou výměnu, působí protizánětlivě, čistí krev a posiluje nervovou soustavu.
  • Mateří kašička  zvyšuje obranyschopnost organismu a odolnost proti ateroskleróze, chudokrevnosti, pomáhá při klimakterických potížích, zlepšuje duševní čilost a výkonnost.
  • Šalvěj  zmírňuje pocení, tlumí stařecký třes a odvádí hleny.
  • Routa  se užívá při žaludečních a střevních poruchách, při nervovém onemocnění a klimakterických obtížích.
  • Ploštičník  pomáhá s návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální (močopohlavní) potíže.
  • Pýr  známý jako obtížný plevel obsahuje sacharidy, soli draslíku, bílkoviny, cukry a také vitaminy A i B. Jeho léčivé schopnosti jsou využívány mj. i na zmírnění průběhu klimakteria.
  • Jetel červený  je velmi ceněn pro svůj obsah fytoestrogenů

Nemusíte ale sbírat nebo kupovat jednotlivé bylinky, existuje možnost mít mnohé pohromadě v jednom prostředku, kterým je například doplněk stravy Minapent. Obsahuje výtažky z rostlin s látkami, které mají podobný účinek jako hormon estrogen a tím se snaží vybalancovat nedostatky vyvolané jeho ztrátou. Vytváří tak v těle rovnováhu psychických, emočních a tělesných projevů. Současný sortiment se rozšiřuje o novinku Minapent® se šalvějí, který díky kombinaci červeného jetele a šalvěje lékařské harmonizuje psychické i emoční projevy menopauzy a zároveň zmírňuje její nepříjemné tělesné příznaky, jako je například právě nadměrné pocení. Zároveň má vliv na potlačení úbytku kostní hmoty a snížení obtíží při křečových žilách a zvýšeném krevním tlaku.

Co je ještě ku pomoci?

V období klimakteria se doporučuje zvýšená konzumace mléčných výrobků, strava by měla obsahovat mořské ryby a rostlinné oleje lisované za studena, jablka, ořechy, hrušky, vinné hrozny, broskve, mandle, med, hrách, čočku, celozrnné obiloviny, obilné líčky, sóju, fazole a vejce. Proti návalům horka působí i citrusové plody. Vynechat by se měl naopak alkohol, kofein, cukr a omezit sůl.

Určitě je dobré věnovat se fyzické aktivitě, nejen kvůli obezitě, ale protože posiluje zároveň kardiovaskulární systém, je prevencí osteoporózy a pomáhá vylučování endorfinů – hormonů štěstí, které jsou v tomto přechodovém období zvláště zapotřebí.

Autor článku: Tereza Marková

Související příspěvky

Zanechte Odpověď