Moudrost dnešního dne:

Krásní mladí lidé jsou hříčkou přírody, ale krásní staří lidé jsou umělecká díla

...

Právě přítomno: 324 hostů a žádný člen

.Závislosti a jak na ně

.

závislostAsi každý z nás se setkal s nějakou závislostí ať už svou vlastní nebo u svých blízkých. Je dobré si uvědomit, že závislost neznamená jen drogy a alkohol, ale je to v podstatě ztráta ovládání, která v nás vyvolává nutkavou potřebu cokoli udělat. Může jít o to zapálit si cigaretu stejně jako potřeba si pustit v 17 hodin nějaký seriál. Můžete namítnout, že některé závislosti jsou škodlivé a jiné neškodné. Zatímco cigareta nám může vyvolat rakovinu, tak ten seriál přeci nikomu neubližuje.  Opak je ale pravdou, každá závislost i ta sebenenápadnější může škoditprotože může poškozovat třeba vtahy.

závislostDíky špatným vztahům se ocitáme v izolaci, máme špatnou psychiku, a to je živná půda pro všechny nemoci. Závislost je cokoli, co nás, nebo naše okolí nějakým způsobem omezuje, ať už jde o nutkavou potřebu vzít si pervitin či deset sprch za den, nebo jde o chorobnou závislost na počítači nebo na nějaké osobě či jídle.

 

Pokud se ale vrátíme k těm obecně známým závislostem, tak je mnohem více závislých mužů než žen. Možná je to tím, že odmalička poslouchají, „Jsi chlap, to dokážeš!“. Když odmítne cigaretu alkohol nebo stříkačku holka, tak je to přeci normální, viz „To je ale baba!“. No a tak si méně sebevědomý chlapec řekne, že bude větší chlap, když si to dá.

 

Jedinou oblastí, kde je více závislých žen, je tzv. šopování. Jsou např. ženy, které už mají doma 3 skříně bot, ale když uvidí další, tak je prostě musejí mít. Nepomůže žádné vysvětlování, že má jen jedny nohy a že to nevynosí ani do smrti. Za týden si prostě koupí další boty. Nechce si připustit, že to ničí nejen její peněženku, ale že to zadlužuje celou její rodinu, anebo že by bylo lepší si za ty peníze zajet někam na dovolenou. Dokonce si ani nechce připustit, že je potřeba se léčit.

 

Velmi často se u rodičů podceňuje závislost na počítači. Hlavně, že dítě nezlobí. Dítě sedí celý den ve škole, a po příchodu domů zase sedne k počítači, kde tráví mnoho hodin. Pomineme-li ostatní škodlivost tohoto trávení času, pak je potřeba se zamyslet nad pohybovým systémem dětí, který tuto zátěž nemůže bez následků vydržet.

 

Nejhorší na tom je to, že lidé s jakoukoli závislostí se velmi snadno přesmyknou na jinou. Takže kuřák se stane požíračem čokolády a drogově závislý se stane alkoholikem.

 

závislostJak vzniká závislost?

Obecně lze říci, že závislosti lze snadněji zabránit jen na jejím počátku. Čím déle závislost trvá, tím silnější musíme mít vůli, abychom ji překonali, protože touha pramení v hodně primitivní vrstvě osobnosti, která snižuje sebeovládání, a začneme se chovat úplně nelogicky, i když si to mnohdy uvědomujeme.

 

Každý závislý má v hlavě jiný spouštěč, kterému nedokáže poručit. Může jít o nabídnutou cigaretu, oslavu narozenin, kde všichni pijí, nebo plná peněženka. Jedním z nejhorších spouštěčů je vizuální kontakt – reklama. Zvláště reklamy na alkohol jsou velmi lákavé proto, že díky závislým proudí k výrobcům hodně peněz, které na reklamu mohou být použity.

 

Je méně závislých mezi sportovci?

Rozhodně se to netýká kolektivních sportů, protože po zápase je to přeci potřeba zapít. Netýká se to ani vrcholových sportovců, protože důraz kladený na výkon vyvolává stres a frustraci, které zase uvolňuje nějaká závislost, jež poskytuje uvolnění.

 

Jak se závislosti máme bránit?

Je dobré si vyvolání spouštěče nějakým způsobem zkomplikovat. Zamknout lednici, nebo v ní nemít nic co bychom neměli jíst.

Rozhodně byste neměli úmyslně vyhledávat situace, kde by se váš spouštěč mohl nalézat. Pokud se to stave, snažit se z tohoto místa odejít, nebo někomu zavolat, abyste přišli na jiné myšlenky.

Rozhodně je dobré ponořit se do jakékoli fyzické činnosti, protože to zmírňuje stres a zlepšuje to náladu po ukončení činnosti. „To mám ale krásně umyté auto“

 

Když to na vás přijde, pokuste se udělat několik kroků, které by vám mohly pomoci, pokud už v tom nejedete hodně:

  • Nedělejte vůbec nic, staňte se sochou a počkejte, až to přejde
  • Pokuste se vyvolat opačnou myšlenku. Závislý na jídle např. začne myslet nad škodlivými potravinami, a co vše do toho jídla ti výrobci přidávají, aby ušetřili.
  • Pokud vás to přesto táhne do lednice, pokuste se rozebrat důvod této myšlenky, třeba přijdete na to, že jste jedli před 10 minutami a že vlastně ani hlad nemáte.
  • Dále se pokuste velmi barvitě přemýšlet nad následky, které to bude mít, když se zvednete a do té lednice stejně půjdete.

 

A pokud vám to nepomáhá, vyhledejte rychle odborníka!

 

 

Sdílet
TOPlist