Moudrost dnešního dne:

Každá láska končí dřív nebo později nešťastně, protože i kdyby trvala celý život, tak jeden umře dříve a zanechá toho druhého v zármutku.

...

Právě přítomno: 479 hostů a žádný člen

Třezalka tečkovaná a skvrnitá

.

Téměř zázračnou bylinou je třezalka tečkovaná (čarovník, krevníček, děravec, prostřelenec). Je to typická svatojánská bylina, která roste v celé Evropě, Asii i Africe a má raději slunné a suché louky v nížinách. Její rodnou sestrou je třezalka skvrnitá, která naopak má ráda vlhko a horské oblasti. Laik je od sebe snadno rozezná podle lodyhy, protože třezalka skvrnitá ji má čtyřhrannou. Nic ji to však na léčebných účincích neubírá, protože obě mají podobné účinky (skvrnitá je slabší). Sbírá se hned, jakmile rostlina rozkvete a to po ránu. Nejúčinnější je údajně trhaná v den svatého Jána, tj. 24.6.

Rostlina je vysoká kolem půl metru, proto se v trávě snadno hledá. Květy jsou žluté pětičetné a zespodu, stejně jako na celé rostliny jsou krvavě červené tečky (krev sv. Jána).

Sbírá se horních asi 30 cm rostliny, a ihned ji zpracujeme buď do oleje, nebo tinktury, která je nejúčinnější. I pro sušení je lepší ji nařezat začerstva, protože lodyhy hodně ztvrdnout a pak už se nařezat nedají. Sušíme ve stínu.

Léčivé účinky jsou velmi výrazné a používá se v lidovém léčitelství hodně dlouho. Vnitřní využití, např. vývar nám prospívá takto:

-          Zahání nespavost, úzkost, stres a deprese, melancholii, protože má sedativní a uklidňující účinky a zklidňuje i žaludeční neurózy

-      Je vynikající na zimní deprese, způsobené nedostatkem slunečního záření.

-           močopudné účinky, pomáhají tedy k pročištění těla a je skvělá i na zánět ledvin.

-           Léčí celý zažívací trakt vč. žlučníku, dvanácterníku, slinivky, jater, podporuje činnost žaludečních šťáv, žaludeční vředy, hemeroidy, průjmy,

-           V klimakteriu ženám tlumí hormonální výkyvy.

-           Pomáhá při léčbě nachlazení a chřipky, protože působí antibioticky, pomáhá i při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi.

-           Čistí krev, tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cév, snižuje krevní tlak, pomáhá při chorobách plic.

-           Při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze a na zánět trojklanného nervu.

třezalkaVnější užití je zastoupeno hlavně třezalkovým olejem, který se aplikuje jako obklad:

-           Tlumí revmatické bolesti, ischias, výrony, zlomeniny, modřiny, odstraňuje otoky.

-        Má protizánětlivé účinky, dobře působí na ekzémy, vředy, hemeroidy, hojí menší poranění kůže a popáleniny, sluneční ekzém, omrzliny,.

-           Zlepšuje stav u pacientů postižených dnou.

-           Při bodnutí hmyzem omezuje nepříjemné otoky a svědění.

Recepty

Třezalkový vývar: 2 čajové lžičky suché nařezané třezalky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát a přecedíme. Můžeme vypít až 3 šálky denně.
Třezalku je dobré užívat pravidelně, klidně i několik týdnů vkuse, protože není návyková.

Třezalkový olej: 300 g čerstvé natě vč. květů nasekáme nadrobno, smícháme s 1 l olivového/slunečnicového oleje a necháme asi 5 dní v neuzavřené skleněné láhvi. Potom ji uzavřeme a asi tak 2 měsíce ji necháme na teplém a slunečném místě. Potom přecedíme a řádně uzavřeme. (užívá se vně i vnitřně až 3x denně 1 čajová lžička)

 

Na co si u třezalky máme dát pozor

Může snižovat účinnost hormonální antikoncepce, proto je lepší na to při jejím užívání myslet. Dalším nežádoucím účinkem je že může být pokožka citlivější na slunce a proto platí pravidlo žádné velké slunění. Pokožka na slunci rychle zarudne, případně se osype rudými fleky, zejména na místa s nedostatkem pigmentu, která se mohou zanítit.

Dále by třezalka neměla být podávána lidem, kteří mají těžkou formu cukrovky, hodně nízký krevní tlak, nebo metastazující nádory. Rovněž u alergiků na pyl může dojít k bouřlivé reakci.

 

 

Sdílet
TOPlist
SEO Rozcestník