Moudrost dnešního dne:

Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň; pomni, že není možné se mýlit schválně.

...

Právě přítomno: 364 hostů a žádný člen

.Porod a jeho průběh

.

Většina kultur chápe den narození jako počátek života, přičemž za počátek porodu je považován okamžik pravidelných kontrakcí, který je doprovázen změnami v pochvě. Porod je přirozený závěr těhotenství a ve většině případů nemá žádné komplikace. Proto by se do jeho průběhu mělo zasahovat jen v nutném případě.  Přípravné fáze k samotnému porodu nastávají ale už mnohem dříve.

3-4 týdny před porodem začne břicho viditelně klesat dolů, což pociťuje těhotná jako snížení tlaku na žaludek a lépe se jí dýchá. V tomto období se rovněž otáčí dítě hlavou dolů, směrem k pochvě.

 

Všechny tyto změny, které v těle probíhají, mohou provázet mírné kontrakce („poslíčky“), které nebývají příliš bolestivé, a hlavně nemají pravidelné intervaly.

Příznaky samotného porodu se mohou u jednotlivců lišit. Můžete pociťovat bušení srdce, bolest hlavy, úzkost, návaly horka, tlak v oblasti pánve, úbytek na váze, zvracení, průjem, nechutenství, nebo nadýmání.

 

Způsob porodu

Tradičně probíhá porod na speciálně konstruovaném lehátku, kde žena je umístěna do vodorovné polohy, se zdviženýma nohama.

 V některých kulturách (Afrika) probíhá porod v dřepu a rukama nahoře se drží tyče nebo lana. Jde asi o přirozenější polohu, protože dítě je vytlačeno silou gravitace.

V některých nemocnicích je možný porod ve vodě. Žena je umístěna ve speciální vaně, kde proběhne porod. Porod do vody je méně bolestivý a hygieničtější.

 

Účast otce u porodu

Statistika říká, že přítomnost otce u porodu snižuje stres rodičky, snižuje riziko poporodní deprese, posiluje psychické vazby mezi rodiči, a dokonce i snižuje počet zdravotních komplikací během porodu.

 

První etapa porodu

V naprosté většině případů začíná s jemnými, cyklickými kontrakcemi svalů dělohy. Pokud bychom tento pocit k něčemu přirovnat, pak jde o obdobný pocit jako při bolestivé menstruaci. Z počátku se kontrakce opakují co 10-30 minut a trvá asi 40 sekund. Někdy může v této fázi dojít k úniku plodové vody. Dejte si pak vložku a sledujte, co odtéká. Nesmí to být krev, ale jen narůžovělá tekutina.

 Znakem kdy už jet do porodnice, je silný tlak na konečník (jako u zácpy).

 Kontrakce jsou čím dále silnější a častější, což souvisí i zvýšením bolesti. Nastává proces zmenšování dělohy a po každé kontrakci se děložní hrdlo rozšiřuje, až dosáhne alespoň 10 cm.

 Během porodu mohou být podávány léky k posílení nebo vyvolání děložních stahů nebo léky tlumící děložní stahy či uvolňující křečovité stahy.

 Vzhledem k relativně velké velikosti lidské lebky je porod pro matku obtížnější než v jiných savců. Během silných bolestí tělo produkuje endorfiny (oxytocin), které pomáhají bolest zvládnout. Vnímání bolesti je tedy závislé nejen na délce porodu, ale i na intenzitě bolesti, která může být utlumena jinou dávkou vyprodukovaného endorfinu u každé jednotlivé rodičky. Nelze tedy říci, já jsem to zvládla a ty to zvládneš taky, protože u každého je průběh jiný a to nejen co do velikosti dítěte.

 

Pro snížení bolesti je hodně důležitá klidná atmosféra a podpora někoho blízkého, tzv. porodní dýchání, které by už rodička měla znát z kurzů, dobré i uvolnění na balonu a značně uvolňující je koupel ve vodě o teplotě asi 37–38 °C. Běžně se pro méně bolestivý porod používá EPIDURAL, rozhodnutí, zda ano nebo ne je dobré udělat až ve chvíli, kdy si myslíme, že je pro nás bolest nesnesitelná. Experimentálně se ve světě začal užívat tzv. rajský plyn.

 

Druhá etapa porodu

 Ve druhé fázi je dítě vytlačeno z břicha matky díky velmi silnému tlaku bránice. V naprosté většině jde dítě napřed hlavou. Někdy je postavení plodu nesprávné a porod může začít nohami nebo hýžděmi novorozence. Pokud není možno dítě nějakým způsobem otočit nebo má větší hlavu, než je porodní otvor, pak je to indikace pro císařský řez.

Druhá fáze může trvat u prvorodiček až 2 hodiny. Jde o nejbolestivější a nejnebezpečnější fázi pro matku i dítě.

 

 Třetí etapa porodu

 Poslední fáze je asi 15 minut až hodinu po porodu. V této fázi je vypuzena placenta a matka ztrácí asi 500 ml krve. Je to velmi důležité, zejména pokud je placenta potrhaná, protože fragmenty placenty v děloze mohou způsobit krvácení a infekci.

 Ve vzácných případech se neporuší blána a dítě se narodí v ní. Ve středověku to bylo bráno jako šťastné znamení a blána pak byla vysušena a uschována na památku.

 

 Poporodní stádium

 V každé porodnici se praktikuje jiný postup. Doba, kdy poprvé dostane matka dítě je různá, a proto je dobré si tuto informaci ověřit přímo v porodnici, kde se chystáte rodit. Všeobecně se má za to, že pokud jsou dítě i matka v pořádku, měla by dostat dítě na první kojení co nejdříve a všechny potřebné testy a odběry se dělají až na novorozeneckém oddělení.

 Jsou-li matka i dítě zdraví, je možno je 3. den života novorozence propustit domů. V případě porodu císařským řezem, obvykle musí matka zůstat v nemocnici po dobu 5 dnů.

 

Ne všechny porody proběhnou bez komplikací.

Porod může mít v první etapě velmi pomalý průběh. Nebo dítě může mít kolísání srdeční frekvence a charakteristické změny složení plodové vody. Porod se může zastavit i proto, že dítě pro svou velikost není schopno projít porodními cestami.

Při nebo po porodu může dojít k nečekaně silnému krvácení, které může být smrtelné, pokud není žena v lékařské péči.

 

 

 

Sdílet

Komentáře   

0 #1 kamila 2014-08-27 08:54
tak to už mám naštěstí za sebou,....
Citovat
TOPlist
SEO Rozcestník