Moudrost dnešního dne:

Kde rodina v rozboji, tam je zlato na hnoji.

...

Právě přítomno: 299 hostů a žádný člen

Nemoci přenášené krev sajícím hmyzem

.

kousutí klíštětemZa chvíli vyrazíme do přírody a s tím souvisí i riziko, že se na nás sesypou komáři či se na nás přisaje klíště. Tento hmyz nás může nakazit nějakou bakteriální nemocí, někdy i se smrtelnými následky. Proto není třeba příznaky podceňovat a tělo si po pobytu v přírodě pravidelně kontrolovat.

Nejčastěji se nakažení objevují od časného jara do pozdního podzimu, což přímo souvisí s aktivitou tohoto hmyzu. Velmi účinnou obranou je přírodní insekticid vyrobený z kopretiny stračkolisté, který je ale při požití vysoce toxický.

Jde o nervový jed s rychlým účinkem na létající hmyz, který se projevuje během několika vteřin. Pozor tedy na včely a další užitečné druhy hmyzu, případně i ryby a teplokrevné živočichy, aby jej nepožili. Pyrethrum lze vyrobit extrakcí sušených drcených květů.

 

 

Klíšťová encefalitida

K nákaze může dojít buď díky infikovanému klíštěti, nebo pitím čerstvého kozího mléka, které nebylo tepelně ošetřeno.

Jakoby „chřipka“ může přijít asi týden po nákaze. Projevuje se bolestí hlavy, kloubů a zad. Je možné mít i žaludeční potíže. Problémy trvají necelý týden a pak se vše zklidní. Do deseti dnů ale přijdou silné bolesti hlavy, horečka, světloplachost, třes, zmatenost a podrážděnost. Úmrtnost u encefalitidy je kolem 3% nakažených.

Nejlepší obranou je očkování, které se provádí tak, že se dvě dávky píchnou asi měsíc po sobě a třetí vakcína za rok. Očkování by se mělo opakovat každých 3-5 let.

 

Autor: André Karwath aka AkaLymeská borrelióza

Přenašečem je klíště a podezříván je i krev sající hmyz. Borrelie přežívají ve střevech klíšťat.

Příznaky nakažení se projevují bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, nechutenstvím, únavou, bolestmi kloubů i svalů. Příznaky silně připomínají chřipku, není proto možné boreliózu včas odhalit a léčit.

Zároveň ne vždy se v místě kousnutí klíštěte objeví červená skvrna, která může mít v průměru i dvacet centimetrů, tvaru soustředných kruhů, a proto se na ni nelze jako příznak spoléhat.

Podle odolnosti organismu se Borrelie během několika dnů rozšíří po celém těle a po pár týdnech se objeví i v mozkové tkáni. Proto je třeba včas navštívit lékaře, jakmile jste měli přisáté klíště a následně do pár týdnů dostali „chřipku“ a trvejte na léčení, jako byste nakaženi byli. Krevní testy totiž i při nakažení jsou pár týdnů negativní.

Léčba probíhá antibiotiky a měla by trvat nejméně několik týdnů, jinak může dojít ke chronickému onemocnění.

V současné době není na našem trhu žádná vakcína, která by působila preventivně a zřejmě v dohledné době na trhu ani nebude, protože doposud používané vakcíny měly vedlejší účinky.

 

Lidská granulocytární anaplazmóza

Přenašečem je klíště, které sáním infikuje zvířata, a od nich se zase nakazí další klíšťata, která tuto nakaženou krev sají. Jde o nejrozšířenější infekci, kterou klíšťata roznášejí. Původce napadá buňky imunitního systému a oslabuje jej.

Příznaky jsou horečka, bolest hlavy, svalů a chudokrevnost. Léčí se tetracyklinem.

 

Babesióza

Přenašečem je opět klíště a i právě protože je to vzácné onemocnění, tak často končí smrtí. Průběh nemoci je velmi rychlý a projevuje se velmi vysokými horečkami, chudokrevností a žloutenkou. Dá se léčit chininem.

 

Skvrnitý tyfus

Nemoc se přenáší trusem vší šatní. Při pokousání vší a následným škrábáním se trus

parazita zanáší do ran na kůži. Asi za 2 týdny přichází vysoká horečka, za další týden se na hrudníku udělá vyrážka, která se až na obličej, dlaně a plosky nohou rozšíří po celém těle.

Tyfus se léčí tetracyklinem, dokud nepřejdou horečky. U neléčených případů je úmrtnost kolem 50% infikovaných.

 

Malárie

Člověk se nakazí díky štípnutí komárem a původce nemoci usídlí v játrech a odtud jsou vyplavování do krve, kde napadá červené krvinky, díky čemuž jsou některé důležité orgány špatně zásobované krví.

Záchvat malárie začíná zimnicí s třesavkou, která trvá asi 15 minut. Potom následuje několikahodinová vysoká horečka, která když odezní, cítí se člověk zcela zdráv. Záchvaty přicházejí ale v pravidelných intervalech.

Sdílet
TOPlist