Moudrost dnešního dne:

Musíme se smát dříve, než se staneme šťastnými, neboť bychom mohli zemřít, aniž bychom se zasmáli.

...

Právě přítomno: 102 hostů a žádný člen

Andělika lékařská

.

AndělikaArchangelica officinalis - nazývaná taky jako děhel lékařský, angelika pravá, janoklík, vybolen, andělský kořen, doldengewaechs, drog angelica, ... Někde se pěstuje na velkém (např. Německo). U nás byla často pěstována v klášterech, kde si ji velmi cenili jakom léčivou rostlinu. Vyžaduje teplou, vlhkou, hluboce humózní půdu a časté hnojení. Pěstování je tedy složité i proto, že semea brzo do dozrání ztrácejí klíčivost, vyžadují promrznutí a hodně světla, aby vyklíčila. Proto se vysévají už od srpna do listopadu nebo brzy na jaře  bez zahrnování. 

 

Když vzejdou, přesadí se na vhodné místo dále od sebe, protože má ve druhém roce mohutný vzrůst. 

Celá rostlina má velmi aromatickou vůni a ostrou, nahořklou chuť. Zralá semena se nejčastěji používají jako koření do polévek, omáček a salátů.

Kořeny se sklízejí druhým rokem až na podzim. Oddenek mívá velikost kolem 8 cm a z něj vyrůstají dlouhé vedlejší kořeny. Kořen se suší pokrájený, velmi zvolna při teplotě max. do 40 °C, proto je jeho sušení velmi zdlouhavé. Při zpracování kořene je lépe si vzít rukavice, protože může citlivější pokožce způsobit puchýře (fotodermakózy). Pokrájený nebo rozemletý kořen se uskladňuje na suchém místě. Vzhledem k tomu, že chutná i různým škůdců, je dobré jej uskladnit tak, aby se k němu nemohli dostat, např. v dobře těsnících nádobách.

 

AndělikaLéčivé účinky

Jako léčivka se používají kořeny vč. oddenku a to nejčastěji ve formě prášku či macerátu. Užívá se jako  prostředek k odstraňování jedu z těla. 

Vnitřně - odvar dobře působí na nervovou soustavu, povzbuzuje chuť k jídlu, má protikřečový účinek a dobře odhleňuje dýchací cesty. Proto je vhodný při problémech s trávením:  nadýmání, hnilobná i kvasná dyspepsie, nechutenství, zahlenění dýchacích cest a žaludeční neuróze. 

Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo.

Na uklidnění při zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele. 

Zevně také působí jako antirevmatikum. 

 

 

Recepty

Odvar na žaludeční neurozu, žaliudeční křeče, žaludeční nadýmání

30g kořenu anděliky

30g listů máty peprné

50g kořen puškvorce

50g kozlík lékařský

50g feniklu

50g zeměžluč

1 polévková lžíce na 1/4 l vody se povaří 1-2 minuty, po 5-10 minutách se přecedí. Pijeme ráno na lačný žaludek a další si můžeme uvařit večer před spaním.

 

 

Poleva na dorty a cukroví: Mladé lodyhy se nakrájí na kolečka a přelije se horkým cukrovým sirupem.

 

Osuch (koláč)

4 žloutky

250 cukru

Vymístiá do pěny a přidat 

200 mletých mandlí

4 polévkové lžíce mouky

20 g mleté anděliky

skořice, pomerančová kůra

špetku anýzu

Hmotu nalejeme na plech s pečícím papírem (prstva asi tak na prst ) a upečeme na mírném ohni. Potom polejeme cukropvou polevou a poklademe rozpůlenými mandlemi. Až to mírně zatuhne, tak pokrájíme 

 

 

Likér na uklidnění

50g  anděliky

50g zázvoru

50g benedikt lékařský

50g zeměžluče

50g pomerančové kůry

Sirup: Svaříme 400g cukru + 1/2 l vody. 

Namočíme do 3 dcl čistého alhoholu na 48 hodin. Potom přefiltrujeme a smícháme se sirupem. Směs doplníme vodou tak, aby vzniknul 1 litr likéru.

Sdílet
TOPlist