Moudrost dnešního dne:

Nic nezpůsobuje větší bolest než vidět trpět ty, které milujeme.

...

Právě přítomno: 153 hostů a žádný člen

Proč lidé hledají citáty o lásce

.

Důvodů může být hned několik, ale všichni lidé, ať si to přiznají nebo ne, touží, aby je měl někdo rád. A když už jim svitne alespoň malá jiskřička naděje, hledají moudrá slova, která by jejich vyvoleného oslnila a ještě více připoutala. Nejčastěji jde o osobu s křehkou poetickou povahou, která není schopna ve společnosti milované bytosti ze sebe vypotit kloudného slova, natož něco co by zaujalo.

Neměli bychom ale zapomenout ani na neotesance, kteří pod zástěrkou moudrého slova, chtějí okouzlit nějaké naivní srdce. Neznáte-li tedy osobu, která k vám kouzelnými slovíčky promlouvá, je potřeba se mít na pozoru. Už jako děti jste přeci slýchávali pohádku o kůzlatech a vlkovi.

Pojďme se ale nad některými citáty zamyslet hlouběji.

 

Jedno přísloví říká, „Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná najdou tě“. To snad platilo jen v něčích snech, protože hodnou a ne zrovna krásnou panenku tam zcela jistě zapomenou a ta krásná si tam nestihne ani sednout. Kde je tedy pravda? Pravdou asi bude, že nic co vám násilím vstupuje do cesty vás tak nenadchne jako to, pro co si musíte sami sáhnout. Každý, kdo si postavil dům, vám řekne, že se v něm cítí dobře, i kdyby byla omítka křivá a okna se nedovírala. Pak se do něj ale nastěhuje někdo, kdo nemusel přibít ani hřebíček a na vše má tisíc připomínek. Lásce bychom tedy určitě měli jít naproti, ale ne jako buldozer, který se vrhá na vše, co převyšuje okolí.

 

 „Mnozí, kdo promilovali třeba celý život, dovedou nás méně poučit o tom, co je láska, než dítě, které ztratilo pejska“ To je daleko hlubší pravda než o naší panence. Určitě každý z nás kolem sebe zná nějakého toho hrdinu, který se chvástá svými zářezy na pažbě, ale o vztazích zřejmě ví tak málo, jako to malé dítě. Což je určitě hlavní důvod, proč si žádný vztah neudržel delší dobu. Pak jsou takoví, kteří vám budou tvrdit, že jen sbírají zkušenosti, ale když přijde na věc, jeho polibky vám silně připomínají slimáka, který se vám proběhl po obličeji.

 

 „První láska je los, který nevyhrává, ale celý život si pamatuješ jeho číslo“. Tady by bylo dobře doplnit: většinou nevyhrává, protože asi mezi námi jsou takoví, kteří si svou první lásku vzali a prožili s ní celý život. Jinak jde rovněž o hlubokou moudrost, protože vše co děláte poprvé a líbí se vám to, tak to ve vás nechá silný pocit, který si pak pamatujete velmi dlouho. První skok padákem nemusí vůbec být tak vydařený jako ten desátý, ale vyplavil vám do krve nejvíce adrenalinu. Každý další skok vás pak stále dělá šťastným, ale tak nějak klidněji.

 

 „Lásku si nelze vynutit ani vyloudit lichotkami, přichází sama, nehledaná, nečekaná, nežádaná.“ Tady je to už trošičku komplikovanější. Každý z nás máme v sobě zakódován vzor chování, který nám imponuje. Hrubý obrys jsme získali od rodičů ať už v pozitivním či negativním smyslu a dále jej jen dokreslujeme podle životních prožitků. To je možná hlavní důvod toho, že lidé si nevědomky hledají stále stejného partnera. Je tedy hodně těžké potkat přesně toho, koho jsme si vysnili. Když ale potkáte někoho, kdo přesně pozná na kterou notu zahrát, jste přesně tam, kde vás chtěl mít. Musí na to jít ale s chladnou hlavou a postupovat přesně podle vašich nikdy nevyřčených a mnohdy i neuvědomělých pravidel. Musí jít přesně po tom chodníčku, který vede k vašemu srdci. Když se ale zamiluje i on, ztrácí ostré vidění a sejde z cesty. Pak se stává bezbranným a mnohdy i nemilovaným. Proto asi vznikl i citát: „Vyhrává ten, kdo miluje méně“. A proto asi bylo i řečeno: „Opravdová láska je umění najít ve světě někoho, s kým si rozumíš lépe, než se sebou samým.“

 

A na závěr ještě slovo útěchy, těm, kteří o svou lásku právě přišli: „Ač láska přináší naposled jen bolest, přece všechny slzy, které si vyplakal, byly splaceny již prvním polibkem."

 

Sdílet

Komentáře   

0 #1 laska nebeska 2019-01-22 14:16
Nevim, proc je lide tak casto hledaji... Ja osobne to delam jen kdyz jsem smutna... ted uz asi druhou hodinu v kuse. Hodne se ale opakuji, nejake jsou i tady: dalsi citaty o lasce
Citovat
TOPlist