Moudrost dnešního dne:

Žádná bolest se nesnáší hůř než vzpomínky na štěstí v době neštěstí.

...

Právě přítomno: 232 hostů a žádný člen

Jak ovlivňuje Facebook váš život?

.

facebookAsi před deseti lety vstoupil Facebook do našeho života i soukromí. Domnívali jsme se, že když budeme v kontaktu s našimi přáteli, tak se zlepší naše vztahy. Časem se ale naše kontakty začaly rozšiřovat i o lidi, které vůbec neznáme a nebo je ve skutečnosti ani nemáme rádi. Jenže tím, že jsme začali sledovat i životní osudy lidí, kteří nás v podstatě ani nezajímají, přicházíme o cenné minuty našeho života. Podobně ale postupujeme i my. Přestože ani netušíme, kdo si naše informace přečte, sdělujeme Facebooku vše z našeho soukromí.

Svěřujeme mu naše myšlenky a pocity, podělíme se o to, jaké máme rádi jídlo nebo filmy, a netajíme se ani se svými vztahy a  rodinnými příslušníky. Veřejně vystavujeme své politické názory i to na které webové stránky rádi chodíme.

facebookNěkteří došli až tak daleko, že musejí každý den a za každou cenu o sobě přidat jakoukoli novou informaci ze svého soukromí, jen aby na Facebooku zanechali nějakou stopu. Přitom jim vůbec nevadí, že to většinu ze zúčastněných vůbec nezajímá a možná si vůbec neuvědomují, jak moc to ohrožuje jejich bezpečnost či soukromí.   

Proč? Stačí si např. uvědomit, jakým způsobem Facebook vydělává peníze. Díky našim informacím získá přehled, které reklamy se nám zobrazují. Tím, že o sobě neustále přidáváme další a další informace, můžeme být masírováni cílenou reklamou.  
Zaujala vás na webu nějaká halenka? Pak si buďte jisti, že reklamy s oblečením vás přímo zavalí  i kdybyste si ji už dávno koupili, nebo o ni přestali mít zájem.

Tím jak je Facebook veřejně přístupný prakticky komukoli, může zničit i náš osobní život. Stačí, když tam někdo o nás záměrně zveřejní nějakou intimní informaci, která ani nemusí být pravdou. My pak budeme jen stěží vysvětlovat, že to bylo jinak a bezesné noci jsou na světě.

Nevadí vám, že se ostatní o vás dozví nějaké věci? Myslete na budoucnost., bude mít na to stejný názor i vaše manželka či děti?

 

Kolik času věnujeme Facebooku?
Odhaduje se, že průměrný uživatel stráví na Facebooku asi 15 minut denně. Pokud to provádí po dobu 10-ti let,  tak  promarnil asi měsíc svého života. Spočítejme si kolik podobně promarněného času se nám během dne vyskytne a zjistíme, že jsme promarnili třeba rok života, který jsme mohli věnovat osobnímu kontaktu s přáteli.

 

Na závěr ještě jedna myšlenka. Nůž může být výborným pomocníkem, ale i zbraní, která nás může zabít, zvažujme proto, jak s ním budeme zacházet.

 

Sdílet
TOPlist