Moudrost dnešního dne:

Nejdůležitější věcí, kterou může otec udělat pro své děti, je, že bude milovat jejich matku.

...

Právě přítomno: 281 hostů a žádný člen

.Kanibalové kdysi a dnes

.

Kolikrát jste se letos v létě účastnili barbecue (grilování)? Víte, že původem tohoto hodování byl karibský rituál "barbacoa", kdy se nad ohněm ze dřeva opékal válečný zajatec? Jak je to s kanibalismem u lidí dnes a jak to bylo v historii? Archeologové nalezli o kanibalismu lidí mnoho důkazů. Lidská DNA byla nalezena na mnoha historických nalezištích po celém světě. Byla nalezena na pazourcích, ale i ve zkamenělých výkalech, důkazy lze nalézt i na kostech, které byly prokazatelně odborně naporcovány a okousány lidmi.

 Existoval dokonce kmen, který se živil výhradně lidským masem.

Aztékové a Mayové byli přesvědčeni, že slunce se udrží na obloze jedině tehdy, když kněží zaživa vyříznou srdce z těla obětí. Jeho hlava byla useknuta a tělo bylo snědeno.

Zdá se vám to hrůzné? Může být hůře, protože severoameričtí Pawneeové vybrali člena vlastního kmene a zaživa ho opékali nad mírným ohněm. Teprve potom ho usmrtili, snědli srdce, vymačkali z něj krev a tu roztrousili po poli s čerstvě zasetým zrním, aby vzešlo.

V Číně se dochovaly starověké recepty na přípravu pokrmů z lidského masa. Zdrojem masa byly zejména nechtěné dcery.

Kanibalismus se zřejmě nevyhnul ani anglickým osadníkům, kteří se roku 1609 usadili v severní Americe. Trvalo půl roku, než sem přijela loď se zásobami. Byla totiž nalezena kostra dívky na které byly vidět řezy svědčící o kanibalismu. Je těžké uvěřit, že to byl ojedinělý případ, protože hlad byl tak velký, že z 500 osadníků přežilo jen 600 lidí.

Ani Evropa nebyla kanibalismu ušetřena. Podle kronik zabíjely za hladomoru matky své děti a slabší byli pojídáni silnějšími.

A neměli bychom zapomenout ani na magické obřady prováděné od 16. století. Pověrčiví šílenci věřili, že si zajistí karieru, když sní orgány nenarozených děti. Proto vraždili těhotné ženy.

 

Pomineme-li kanibalismus, který vznikl na základě hladu či nějaké lidské úchylky, pak měl většinou nějaká „pravidla“.

-           Jedním bylo například to, že síla z nepřítele přejde na bojovníka, který toto maso sní a nešlo vždy jen o indiány, ale např. i Keltové pojídali z tohoto důvodu mozky svých nepřátel.

-           Nebo také ten, že někdo z nevysvětlitelných důvodů zemřel a aby se zjistil, kdo ho uhranul, byla snědena i zbývající část rodiny. Kdyby maso snědl ten, kdo kletbu seslal, zemřel by.

-           Mrtví indiáni se pojídali také z úcty. Dokonce si členové kmenu mysleli, že je to lepší než shnít v zemi.

 

Je prokazatelným faktem, že se lidské maso objevovalo na jídelníčku v různých kulturách po celou historii.

Je kanibalismus už jen historie anebo se s ní setkáme i dnes? Tak co nějaké příklady z posledních doby, kdy by měla být kultura lidí na takové výši, že by k podobným excesům docházet nemělo.

-           Znáte filmového kanibala Lectera Hanibala? Byl to ve skutečnosti hannoverský řezník Fritz Haarmann, který vždy překousl své oběti krční tepnu a jejich maso dále zpracovával. Část snědl sám a zbytek prodával jako hovězí.

-           Za války byl kanibalismus také velmi rozšířený a dlouho se mlčelo o tom, že obléhaný Petrohrad „přežil“ právě díky kanibalismu.

-           Podle Arnošta Lustigy se tak stejně dělo v koncentračních táborech. Lidské maso bylo vězňům předkládáno naprosto běžně. Ne všichni to ovšem jedli. Ti, kteří ho nejedli, prostě zemřeli.

-           Naproti tomu o kanibalismu Japonských vojáků, kteří z pomsty pojídali americké vojáky, se toho řeklo už mnoho.

-           Viděli jste film „Přežít“? Byl natočen podle skutečné události, kdy v Andách spadlo letadlo s uruguayským národním ragbyovým týmem. A i zde došlo u některých přeživších ke kanibalismu.

-           vlády středoafrického diktátora Bokassy  se v 80. letech minulého století se maso dětí nepřátel objevovalo v celku často.

-           Také ugandský diktátor Idi Amin měl mrazák naplněný lidským masem.

-           A co bývalého učitel z Rostova Andreje Čikatil? Ten během 12-ti let zabil a snědl 52 lidí. Tento sadistický kantor své oběti pohlavně zneužil a usmrcoval dlouhým a trýznivým způsobem.

-           Je zde i Jeffrey Dahmer, kterému jedna z obětí utekla. Při zběžné prohlídce pak u něj našli v lednici několik lidských hlav a srdce... I ten své oběti před smrtí mučil a po té je jedl. Bylo mu prokázáno 17 vražd mladých mužů.

Sdílet
TOPlist