Moudrost dnešního dne:

Muž udělá pro ženu, kterou miloval, téměř všechno na světě - až na to, aby ji miloval znovu.

...

Právě přítomno: 197 hostů a žádný člen

Jiřina Šiklová

.

Jiřina Šiklová se narodila v roce 1935 v Praze. Vystudovala historii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1965 se podílela na založení katedry sociologie FF UK. Kvůli své angažovanosti byla po 21. srpnu 1968 z fakulty vyloučena a později vězněna za šíření zahraniční literatury. Po roce 1989 se vrátila k výuce sociologie a podílela se na založení Katedry sociální práce FF UK či pražského Centra pro Gender Studies.

Před 20 lety se schylovalo ke konci vlády komunistů nad naší zemí a o tuto změnujsme aktivně usilovali.Za 20 let mnozí z nás svým umem, pílí a inteligencí dosáhli profesních úspěchů ablahobytu, o kterém se nám za komunismu ani nesnilo.Budování soukromého úspěchu jsme vykoupili tím, že jsme až příliš ochotně odevzdali osud věci veřejných do chtivých a chamtivých rukou.
Skandály dnešních politiků sledujeme se stejným znechucením jako někdejší tuposttěch komunistických. Napříč zemí se rozrostl bezprecedentní systém korupce nakomunální, krajské i centrální úrovni.Vstupenkou na lukrativní posty polostátních podniků a organizací s miliardovými
rozpočty je legitimace nebo spřízněnost s velkou politickou stranou.

Nepozastavujeme se nad tím, že v zemi, kde je pracovní síla 3x levnější než vzápadní Evropě, je kilometr dálnice 2x dražší.Nepozastavujeme se nad tím, že miliardové veřejné zakázky získá ministrova firma smomentálně neznámým vlastníkem - akciemi na doručitele.Nepozastavujeme se nad tím, že bývalý premiér vydělal desítky milionů na obchoděs akciemi od podnikatele, kterému předtím zajistil miliardovou dotaci.Nepozastavujeme se nad tím, že výroba tramvajenky s čipem stojí v Praze 10x vícenež v Londýně nebo v Paříži.
Vleklá vyšetřování, pokud k nim vůbec dojde, končí tím, že obvinění se neprokázala.Pokud magistrátní úředníci uvíznou v síti policie, tak jedině té švýcarské nikoličeské.V naší zemi lze dnes ustát jakýkoli skandál, protože za několik dní ho překryje ten další.Hlavě státu, zaměstnané vlastní ješitností a bojem proti nebezpečí evropskéintegrace, nestojí korupce za půl slova. I když je to dnes méně okaté, média vědí o čem psát víc, o čem méně, o čem nic.
Zatímco v dobách komunismu jsme museli překonávat strach, nyní je překážkoulenost.Nadáváme na ceny, ale jsme líní změnit banku nebo telefonního operátora.Necháme se stříhat jak ovce. Jsme líní se informovat, vytvářet si, prosazovat a bránitsvůj názor.Místo přísunu a zpracování informací si vymýváme mozky stupidními seriály.Místo zpráv a názorů čteme v bulváru o celebritách, kdo komu zahýbá a s kým.Náš národní cynismus se masochisticky vyžívá v tom, jak hrozné panují poměry asami kromě vymýšlení vtipů neděláme nic.Ti přihlouplí se ještě rozčilují nad stotisícovými platy, ale miliardové causy jimunikají.Svou lenost pak omlouváme filozofií, že "jsou stejně všichni stejní", případně "tihlebudou ještě horší".
Za nezájem a lhostejnost k osudu věcí veřejných zaplatíme vysokou cenu. Korupce prodražuje většinu investic financovaných z daní i z obrovského deficitu.Ukrajuje šance našich dětí, na nichž v soukromí tak usilovně pracujeme. Zadlužujezemi, která bude jednou jejich.
Dvě největší strany si rozparcelovaly tuto zemi s tím, že stejně budeme muset volitjednu z nich bez ohledu na to, jak přezíravě se k nám budou chovat. Myslí si, žestačí provětrat strašáky, zahrát na strunu sociálních jistot pro jedny a strunu nízkýchdaní pro druhé. Technika jejich vládnutí přitom dlouhodobě vylučuje jedno i druhé.Monopol jedné strany v naší zemi nahradila střídavá a na komunální úrovni ispolečná vláda dvou stran, které se vždycky nějak dohodnou. Je přitom zřejmé, že iostatní strany využívají své zaslepeně loajální "fanoušky", ochotné jim odpustitúplně cokoli.
Vedení velkých stran sází na to, že se budeme bát zahodit náš hlas podporou malých,nových či exotických a že nám nezbude než zvolit jejich oranžovou či modrou košili, která je jim bližší než toho druhého kabát.Kolikrát jsme už slyšeli, že "není koho volit", mnozí volit nechtějí a nepůjdou.Kolikrát jsme svou volbu s pocitem studu nikoli hrdosti, zdůvodňovali menšímzlem. Není snad právě takovýto vynucený hlas z rozumu ten "vyhozený"? Jakou cenu má vůbec náš hlas, když ho dáváme se skřípěním zubů?Nikdo z nás si nedělá iluze, že by malé politické strany byly lepší a čestnější než tyvelké. Moc korumpuje vždy. Ale absolutní moc korumpuje absolutně.
Možná jsme se někdy ptali našich rodičů a prarodičů: "A proč jste s tím tehdy něconeudělali?"

Připravme si už dnes odpověď pro naše děti.

 

Článek byl zpracován na základě přednášek Jiřiny Šiklové,

které jsou stále aktuální, a byl zveřejněn s jejím souhlasem

Sdílet
TOPlist