Moudrost dnešního dne:

Jak si kdo ustele, tak si lehne.

...

Právě přítomno: 298 hostů a žádný člen

.Život s perfekcionistou

.

Perfekcionismus je vlastnost, která nám může z počátku imponovat. Tento člověk obvykle na všechny vytváří velmi dobrý dojem, a to zejména na profesionální úrovni. Problém nastává ve chvíli, kdy se tento člověk stane našim partnerem, a tato vlastnost se pro nás stává velkým břemenem. Je to problém i pro lidi, s nimiž takový člověk pracuje. Perfekcionista, musí udělat vše přesně tak, jak si předsevzal. Často si vypracovává složitá pravidla a vše plánuje s dostatečným časovým předstihem. Je přísný nejen na sebe, ale na rodinné příslušníky a spolupracovníky. 

Jediné, co po všech vyžaduje je, aby jeho plán splnili na 100%. Při zklamání mají perfekcionisté často tendenci křičet na ostatní, že nesplnili jeho očekávání a nic jim nebývá dost dobré.

Pro zaměstnavatele se takový člověk může jevit jako velmi žádoucí. Zdá se jim spolehlivý, dodržuje zásady, je čestný, poctivý a pořádný.

Na druhou stranu je perfekcionista velmi často hodně kritický, nedostatečně flexibilní, příliš vážný, vystrašený, žárlivý s nedostatkem nadhledu. 

Perfekcionista jako rodič.

Mnoho rodičů, kteří mají příliš vysoké nároky na své děti, by si měli uvědomit, že snaha o stále větší dokonalost často brání k dalšímu zlepšení. Domnívají se, že chtějí pro své děti to nejlepší, ale často jim díky svým vysokým nárokům způsobují velké a trvalé psychické poškození. Měli-li řetězec životních úspěchů, chtějí, aby jejich potomci udělali to samé. Neustále sledují jejich aktivity a systematicky je hodnotí a srovnávají s ostatními. Děti tak často na sebe berou úkoly, které nejsou schopny splnit. Při nezdaru nakonec propadnou panice, stresu a strachu. Takoví lidé často zapomínají, že své děti je důležité chválit, a to nejen pro velké a významné úspěchy, ale i pro menší denní aktivity a úsilí.

 

Perfekcionista jako partner

Takový člověk se může stát ve vztahu příslovečnou kouli u nohy. Osoba s perfekcionistickou osobností má obvykle hluboce zakořeněné přesvědčení, že si nezaslouží lásku. Mívají nízké sebevědomí, protože se domnívají, že pokud nebudou bezchybnými v každém ohledu, nebude nikdo, kdo by je miloval. Snaží se proto za každou cenu skrývat své nedostatky. Navíc mívají mylnou představu, že výběr správného partnera, poskytne dokonalý vztah. Ještě horší situace nastane, když zvolený partner nestačí stíhat jeho nepřiměřené požadavky.

Navíc si takovýto člověk myslí, že nedostatek chvály je synonymem kritiky. Proto si musí být jeho partner vědom, že perfekcionista potřebuje neustálé důkazy soucitu, lásky, porozumění a především přijetí. Nicméně, by mu měl 

často říkat, že malé nedostatky nejsou nic špatného, a nic se nestane, pokud vše nestihne tak, jak si předsevzal.

Dalším z problémů vyplývajícího z tohoto vtahu je to že takovýto člověk se neumí radovat ze života, bavit se, relaxovat, nebo si najít koníčka. Bojí se totiž riskovat, a že v nové oblasti činnosti neuspěje. Nemá prostě rád, "plýtvání" času na triviální věci.

 

Perfekcionista jako nadřízený

Má nadměrné očekávání, zejména pokud je to váš nadřízený. Jedná se o složitý vztah, který může být pro podřízené frustrující. Naštěstí existují určité způsoby, které jim mohou pomoci. Pro začátek je potřeba si uvědomit, že neexistuje žádná jiná možnost než dělat vše dokonale. Vyplývá to ze strachu, aby nevznikly nějaké vaše omyly, díky kterým by mohla utrpět jeho posvátná prestiž. Dostanete-li úkol, snažte se s ním vytvořit akční plán a pokuste se podle něj postupovat. Snažte se současně demonstrovat své vynikající odborné znalosti, aby šéf neměl důvody, poukázat na vaše chyby. V těžkých chvílích se soustřeďte na to, jak se od něj něčemu přiučit. Kdo už by měl být lepší učitel než ten, kdo se považuje za dokonalého? Nebo téměř dokonalého?

Sdílet
TOPlist