Moudrost dnešního dne:

Krásní mladí lidé jsou hříčkou přírody, ale krásní staří lidé jsou umělecká díla

...

Právě přítomno: 253 hostů a žádný člen

- Střídavá péče ANO či NE

.

podrazV poslední době se slova „střídavá péče“ skloňuje ve všech pádech. Nikdo se ale nezamýšlí nad tím, že ne manželství, ale rodičovství je závazek na celý život.

Často slýcháme, abychom si nepořizovali psa, pokud mu nebudeme ochotni věnovat 10-15 let ze svého života a nedali je do útulku. Nikdo ale nevaruje mladé, aby zvážili, zda mít či nemít děti, protože ti se touto volbou zavazují k celoživotnímu rodičovství. Po rozvodu se s dětmi zachází jako s věcí, která nemá žádná práva, a rozhodování je ve stylu o nás bez nás

 

Na jedné straně otcové vykřikují , že chtějí být s dětmi oni, nebo chtějí alespoň střídavou péči. Na druhé straně se matky ohrazují tím, že dětem neustálé stěhování z bytu do bytu škodí a děti přece patří matce. To je však názor jako v pravěku, kdy muži chodili na lov a ženy pečovaly o oheň.

 

Zamysleli jste se někdy nad osudem dětí, které tento rozvod sice absolvují, ale vůbec jej nezavinily?

 

Nechci se zde úmyslně zabývat politováníhodnými případy, kdy je partnerem sadista, pedofil, alkoholik, notorický lenoch apod., tam by určitě měl  rozhodovat soud, zda matka, otec nebo oba.

 

Představte si nové znění zákona v tomto smyslu:

Pokud partneři spolu zplodí děti, tak dítěti hned po narození vznikne právo na veškerý majetek, který tento pár od tohoto okamžiku vytvoří.

Pokud se pár rozejde, je majetek dělen mezi rodiče, ale  i děti.

Právo nakládat s majetkem dětí mají oba rodiče současně, nesmí ho ale ani zpronevěřit ani zadlužit.

 

A jak se to týká společné péče?

Možná si budou někteří sahat na hlavu. Uvědomme si ale, že stále se tu hovoří o normálních lidech, ne o nějakých sobeckých sociopatech.

Děti budou bydlet na jednom místě, kde budou mít své trvalé zázemí, a ti, kdo budou neustále migrovat, budou právě ti rozhádaní a rozvedení partneři. Je tedy jen na nich, jestli si najdou bydlení 5 či 200 km daleko. Je jen na nich, zda společný majetek prodají a najdou si tři byty nebo nechají vše při starém a ten jeden bude odcházet do podnájmu. Navíc by nebylo potřeba řešit žádné alimenty. Oba by museli přispívat na účet dětí nějaký určený podíl z výplaty a z toho by se pak zajišťoval chod domácnosti dětí.

 

I když tento názor nemá oporu v zákoně, lze jej klidně u inteligentních lidí realizovat bez soudů.

A jakou to má ještě výhodu mimo to, že se pro děti zdánlivě nic nezmění?

Sousedi nemusejí nic vědět, a když za nějaký čas vyšumí emoce, mohou se partneři téměř bezbolestně zase k sobě vrátit.

 

„No jo, ale pak si nebudou moci založit žádnou další rodinu!“

A mají vůbec právo si zakládat další rodinu, když nebyli schopni se postarat o své děti? Možná si alespoň někteří rozmyslí plodit další děti, o které se pak budou zase hádat jako o kus hadru, které to poznamená na celý život.

 

Pokud si bývalí manželé najdou dalšího partnera, mohou ho hned na začátku připravit na to, že mají nějaký další závazek. Vždyť existují i mnohem komplikovanější vztahy, kdy jeden z partnerů musí na týdny odjet třeba na montáže anebo milenka léta čekala, až se ten její brouček rozvede.

 

„Ale tak nebudou mít děti žádný režim!“

Naopak, rodiče si budou moci vždy na týden od rodičovských povinností odpočinout a budou se moci dětem plně věnovat. Je to vždycky lepší než uštvaný rodič, který letí z práce do práce a večer padá vyčerpáním do postele, aniž by měl čas si se svými dětmi popovídat.

 

Mimochodem všimli jste si někdy, že když se po rozvodu stará o děti matka (to „slabší“ pohlaví), tak ji nikdo nemá potřebu pomáhat, protože „Ona to přece zvládne“. Ale když se o děti stará muž, tak je kolem toho šílené divadlo: „A jak to prosim vás zvládáte?!“.

Uměle vytváříme z mužů neschopná monstra, ale opak je pravdou. Většina mužů se o děti umí postarat stejně dobře jako žena, ne-li lépe.

 

Autor článku: Jarmila Petrášová

Sdílet
TOPlist