Moudrost dnešního dne:

Nikdy se nerozhoduj, pokud jsi rozčílený a nikdy nic neslibuj, když jsi šťastný.

...

Právě přítomno: 281 hostů a žádný člen

Jak snadné je vyslovit slovo – nevěra

.

Tři slabiky, které nechá naprosto lhostejným někoho, koho se to netýká. Slovo, které vyvolá mírný úsměv u toho, jež je zúčastněným v prvním pořadí. Ale také slovo, které vás dokáže rozpálit doběla, pokud jste sice zúčastněnou osobou, ale jen jako přihlížející.

Položili jste si ale někdy otázky typu: Kdo a proč se na nevěře podílí? Jsou to více muži, nebo ženy? A proč si některé skupiny lidí myslí, že nevěrný partner je „kanec“ a nevěrná partnerka je „štětka“? Jak se na nevěru svého partnera dívá ten, který má sám máslo na hlavě?

 

Z pohledu, nezúčastněných  je možné říct, že se nevěra ustát dá, a že s partnerstvím to nijak nezamává, protože jsou přeci horší věci. Partner může být agresivní, alkoholik, nebo až chorobně líný. Takže máme-li doma nějakou jinou variantu než nevěrníka, říkáme si co z toho, že je mi je věrný, to raději ať si občas zahne. Jenže je to tak trochu schizofrenní názor. Když po nehodě oslepnete, budete nadávat, že jste nepřišeli raději o nohu, a když přijdete o nohu, tak byste nejraději měnili s někým, kdo neslyší. Proč tedy porovnávat neporovnatelné, každá ze situací vás postaví do velmi stresující situace a aniž byste chtěli, reagujete pod vlivem velmi silných emocí.  Nehledě na to, že cizoložství je jednou z nejčastějších příčin rozvodu.

 

Proč k nevěře dochází?

Ptáme se sami sebe, proč někteří jdou touto sebedestruktivní cestou.  Možná by si každý, kdo se vrhá do milostného dobrodružství, měl projít scénář, že se ve stejnou chvíli nachází ve stejné situaci i jeho partner a zda to ustojí. Sebereflexe je velmi dobré antierotikum. Jen málo kdo je totiž stejně benevolentní k nevěře vlastní jako k nevěře svého partnera.

V zásadě asi nelze říci, že jsou častěji nevěrní muži nebo ženy, protože pokud je ve společnosti zakořeněno dělení na: kanec - štětka, pak budou mít muži tendenci své milostné avantýry nadhodnocovat, zatímco ženy je úmyslně podhodnotí. Nikdy se proto ve statistikách nedozvíme pravdu. Zvláštní také je to, že zatímco podvedené ženy svou odvetu důkladně tají, tak podvedení muži se s milenkou (Nazlost) na veřejnosti ukazuji velmi intenzivně.

Důvody k nevěře jsou různé, stejně jako různé charaktery lidí. Na vině může být nějaké selhání v osobním životě, ať už jsou to finanční problémy či potíže v navazování vztahů jen na úrovni přátelství, partnerova nemoc, partnerův alkoholismus či agrese, ale může jít o pouhou odvetu, za to že totéž udělal patner. Dokonce se spekuluje i o tom, že jsou lidé se specifickým, dědičným genem, kteří mají větší sklon ke krátkodobým vztahům.

Asi nejhorší variantou je ta, kdy si člověk vlastně nevěrou zvyšuje své sebevědomí. Jde v podstatě o zakomplexovaného ubožáka, který si s každou další avantýrou dokazuje jak je skvělý a žádaný. A protože už mu ta jeho pózy v déle trvajícím manželství tzv. „nežerou“, tak si svou jedinečnost musí dokazovat jinde. Potíž je v tom, že mu toto uspokojení nevydrží dlouho a proto se vrhá do nových a nových vztahů. Jde prostě o člověka, který je pro partnerský vztah absolutně nevhodný.

Může však jít také jen o náhodnou nevěru jinak nepřístupného člověka, který jen podlehne síle okamžiku. Obávám se však, že i zde s tím má co dělat nedostatečné sebevědomí a polaskání vlastního ega.

Dále může jít o silně náruživého člověka, který si nevěru zdůvodní tím, že mu partner není schopen poskytnout uspokojivou frekvenci, případně má zcela jiné erotické představy o skvělém sexu než jsou partnerovy představy a hledá je proto někde jinde.

Někdy však k nevěře dochází jako důsledek dlouhotrvající krize, která v podstatě nevěrou vrcholí, vč. případného odhalení, protože už není proč se skrývat.  

 

Proč cítíme nevěru jako zradu?

Je to možná proto, že jsme tak byli vychováni. Naše matka byla jen naše a neobjímala na pískovišti cizí děti ani neutišovala jejich slzy, ale jen naše. Její láska prostě patřila jen nám a našim blízkým, se kterými jsme sdíleli stejné pocity a byli propojeni vzájemnou láskou. Kdežto milenec/ka je v podstatě cizí element a s touto osobou nás nic neváže a ani nechce vázat žádné intimní pouto. Pomineme-li AIDS, kapavku, syfilis a jiné pohlavně přenosné choroby, které nás tímto ohrožují, pak nás určitě vyvádí z míry, že náš partner rozdává něco, co chápeme jako své výhradní právo.

S nevěrou se každý vyrovnává jinak, někdo se s tím potřebuje vyrovnat sám, někdo se opije a někdo jde a okamžitě to partnerovi „vrátí“ s prvním ochotným, kterých bývá kupodivu v okolí poměrně hodně a předtím jsme si jich nevšimli.

Lidé jsou prostě různí, ale většina by chtěla nějakou tu "spravedlnost". Chtějí nevěrného partnera prostě potrestat, přičemž úplně ignorují, jaký to bude mít dopad do budoucna.

 

A jak reagují hříšníci?

Jeden se vrhne na zem a bije se v hruď, že nic takového už se nikdy nestane, jiný mlčky čeká, až se vítr přežene a myslí si svoje, ale jsou i takoví, kteří vás zradí a pak se snaží přenést celou zodpovědnost na vás, protože má zafixováno, že nejlepší obrana je útok, čímž situaci pochopitelně ještě zhorší.

Následky nevěry mohou být velmi destruktivní, že se vztah pod náporem emocí rozpadá, a nebo jej dokáže zachránit jen zkušený terapeut. Pohled nezávislé osoby čili terapeuta totiž může být opravdu ulevující, protože může pomoci rozmotat klubko lží a polopravd správným směrem.

 

Lze odpustit zradu?

Odpověď na tuto otázku je samozřejmě velmi subjektivní a netýká se jen opouštějícího, ale i opouštěného. Co by prostě prošlo jednomu, neprojde jinému, protože jsou naše charaktery a životní situace tak různé.

Celou situaci mnohdy komplikují děti, společný majetek, společní přátelé a paradoxem je, že na příčině bývá i neochota partnerů cokoli zásadního změnit a doufají, že drobné kosmetické vady jsou dostačující.

 

Jak tedy z kruhu ven?

V zásadě existují dvě možnosti – pokračovat, nebo vztah ukončit. Pokud se rozhodnou partneři vše ukončit, je potřeba se dohodnout tak, aby rozchodem netrpěli ti, kteří jej vůbec nezavinili.

Tam, kde byla nevěra důsledkem nějaké krize, mívají partneři tendenci začít znovu, ale nevědí, jak to udělat.

Je dobré si nejdříve utřídit své myšlenky, pocity a motivy proč ve vztahu vlastně zůstat, zda mi ten vztah více nebere, než přináší, najít společné cíle a podívat se na složitost celé situace z různých aspektů.

Někdy bývá ironií, že právě až nyní si partneři nalejí čistého vína a někdy v podstatě poprvé v životě mluví upřímně a řeknou si o svých touhách, vzájemném očekávání, zklamání a bývá to doprovázeno spoustou bolesti a utrpení. 

Jednoznačně však je potřeba si říci, že k dosažení vytyčeného cíle je potřeba, aby byl pár plně kompatibilní a měl snahu něco změnit. Je to v podstatě stejné jako u alkoholika. Pokud nebude chtít abstinovat sám, pak nepomohou žádné léčebny. Jakmile jej pustíte do života bez nějakého dozoru, sleje se v první hospodě.

I v případě, že se ti dva nakonec na společné cestě dohodnou, nebude jednoduché a ani v budoucnu se tématu o nevěře nebude snadné vyhnout.

Rozhodnou-li se ale zůstat spolu, měli by si nastínit taková pravidla, aby se důvěra obnovila. Často je toto období velmi podobné procesu truchlících. Je to doba, kdy se lidé rozloučili s iluzí o sobě, partnerovi, ale i o jejich vztahu. Je to období, ve kterém obě strany zápasí s pocity viny, nenávisti, odpuštění, "pokání" a je nutné je překonat, aby bylo možné považovat záležitost za uzavřenou.

 

Sedm příznaků nevěry

  • Neobvykle intenzivnější péče o vlastní vzhled jako je hygiena před odchodem z domu, kupování nového a nového oblečení, kosmetiky, návštěvy kosmetiky, diety za účelem zeštíhlení, posilovna, … čili lepší péče o vlastní peří
  • Zhoršení sexuálního života, kdy je sex výrazně omezen nebo má naprosto jiné dimenze, absence něžných projevů v běžném životě
  • Výrazně omezí komunikaci – nebere vám telefon, nereaguje na textovky, a když tak je z nich cítit, jak jej obtěžují a uvízne komunikace i v ostatních aspektech života, kdy je neustále časově vytížena mívá výrazně více pracovních schůzek
  • Najednou se začne potýkat s nevysvětlitelnými výdaji, protože i výdaje za každodenní obědy, případně večeře a drobné dárky se ve finále nasčítají.
  • Změnil či zaheslovat přístup na počítač a telefon, nebo důkladně promazává historii zpráv a historii v prohlížeči, telefonuje mimo veřejné místnosti, chodí s telefonem na WC nebo odchází do vedlejších místností, kde nebude na doslech
  • Změna postoje vůči vaší osobě – neustále kritizuje vaše vlasy, oblečení, chování, je zde patrná snaha o neustále dohadování a každá záminka je k tomu dobrá
  • Vnitřní intuice, kterou vládnou sice ve větší míře ženy, ale ani mužům není cizí

 

Nevěra je stará jako svět, ale díky stávajícím technologím je čím tak těžší ji skrýt. Chcete ale o nevěře svého partnera opravdu vědět?

 

Mohlo by vás zajímat:

erotické prádlo erotické prádlo erotické prádlo
Sdílet

Komentáře   

0 #1 Adam 2018-01-17 12:23
Musim vyjadrit litost, protoze kazdy z nas muzu si tim jednou projde a neveru zazije /ze strany zenske/. Ony jsou totiz tak naprogramovane a kazda to proste udela, uz jen pro tu zkousku...
Citovat
TOPlist