Moudrost dnešního dne:

Největším břemenem na světě je bytost, kterou jsme přestali milovat

...

Právě přítomno: 243 hostů a žádný člen

Lze změnit vašeho partnera?

.

Je to zvláštní, ale ženy vstupují téměř do každého vztahu s iluzí a pevným přesvědčením, že svého partnera předělají k obrazu svému. Možná je to nějaký vychovatelský komplex žen - budoucích matek, kterým nás obdařila příroda, nebo naivita, která je ženám vlastní. Faktem ale je, že když potká žena toho „pravého“ a vadí ji některé jeho návyky, bere to jako výzvu a snaží se tuto pro ni neforemnou hmotu přetvořit na dílo hodné obdivu. Paradox je, že když začne s někým chodit muž, tak tajně doufá, že bude jeho partnerka už navždy stejná. 

 

Když se dva lidé se začínají scházet, každý se snaží ukázat v tom nejlepším světle. Je to úžasná doba plná kompromisů. 

V té době muž často netuší, že ženy mají dar se vcítit. A tak se z absolutní sportovní nuly stane najednou fanynka fotbalu, která je ochotna chodit na jedno fotbalové utkání za druhým. Když se pozná s vášnivým rybářem, koupí si okamžitě prut a bude celé dny mlčky vysedávat u libovolné kaluže plné komárů. Muž prostě netuší, že to jsou jen mimikry a že až žena ptáčka polapí, tak se ji rybářský prut omylem zlomí.

Buďme ale spravedliví, vlohy pro vytváření iluzí mají i někteří muži, i když jich je mnohem méně. Ženy si totiž na rozdíl od mužů mohly tuto vlastnost rozvíjet dlouhá staletí patriarchátu, kdy si ji předávaly z generace na generaci. Tím v této disciplíně získaly značnou převahu.

Může ale člověk opravdu změnit? 

Jsou oblasti, na které můžete už předem zapomenout, ale jsou i takové, kde byste nemusely narazit na nepřekonatelný odpor a zde se o nějakou tvorbu pokusit můžete.

Pokud se vám nelíbí jeho přátelé, se kterými dle vašeho názoru tráví zbytečně mnoho času, místo toho, aby se věnoval vám, máte dvě možnosti.

-           Nesmířit se s tím a neustále se s ním o tom přít.

-           Nebo mu prostě vysvětlíte, že se v jejich společnosti necítíte dobře. Nezapomeňte mu však říct, že nemáte nic proti tomu, aby se s nimi stýkal sám, zatímco vy si najdete jiný program. Rozhodně však neočekávejte, že na to zareaguje tak, že tedy nikam nepůjde a bude se místo toho věnovat vám.

Uvědomte si, že máte právo na podobná rozhodnutí, ale nemáte právo toto rozhodnutí chtít i po něm.

Máte-li pocit, že na tato setkání s přáteli chodí příliš často, neříkejte mu, že se vám to nelíbí a že byste chtěla tuto frekvenci nějak snížit. Rozhodně byste ničeho nedosáhla. Můžete mu ale navrhnout, aby si v konkrétní předem stanovený den v týdnu vyhradil čas, který byste trávili jen vy dva. Zruší-li kvůli vám setkání s kolegy, nechovejte se podle hesla: „Dal sem ji prst a spolkla mi celou ruku.“ Takové vztahy nefungují a brzy se jeden z partnerů začne cítit jako vězeň.

Mnohdy je dobré si rovnou nějakým způsobem nastavit mantinely. Tzn., že pátky jsou jen vaše a středy třeba jen pro přátele. Podle toho si pak oba organizujete svůj osobní život, který bude potřeba i pro případnou společnou budoucnost, kdy přijdou děti a bude potřeba si čas více organizovat.

Domácí povinnosti

Společné bydlení (byť občasné), hodně napoví o tom, jak se bude vztah vyvíjet dále. Určitě máte štěstí, pokud jste natrefily na domácího kutila, který miluje veškeré domácí práce a tanec kolem plotny mu připadne jako vrchol rozkoše. Než se ale na podobného muže rozhodnete čekat až do soudného dne, je dobré si uvědomit, že podobných žen-hospodyněk je taky velmi poskromnu. A možná i vy jste jejím pravým opakem a nádobí taky myjete se skřípěním zubů.

Horší případ ovšem je, pokud se muž domnívá, že úklid, vaření a péče o děti je typicky ženská role. Dejte si na tento typ mužů dobrý pozor. Z počátku těch povinností je v partnerském životě málo a třeba nad tímto názorem mávnete rukou, protože vám připadne, že se to dá lehce zvládnout. Jenže nezapomeňte na to, že ve fázi seznamování doma trávíte velmi málo času. Jakmile ale přijdou děti, povinností rázem přibude a nedostatek podpory z jeho strany váš vztah začne silně ovlivňovat. 

Snažte se proto i o to málo povinností se s partnerem poděli hned od počátku, než si začne zvykat na to, že vy to nějak zvládnete sama.

Máte právo očekávat, že váš partner vysaje, zatímco vy připravujete večeři. Děláte-li vše sama a jen tiše čekáte, až vám vytrhne hadr z ruky, aby vám pomohl, tak budete čekat celý zbytek života. Může se stát, že se do aktivit sám prostě nezapojí a pak si s ním otevřeně promluvte. Požádejte jej o pomoc,  měl by vědět, co se od něj očekává a měl by vědět, že ani vy se při leštění oken nijak nebavíte, ale děláte to jen proto, že je to potřeba.

Pokud ani to nepomůže, a nemáte povahu otroka, je lepší celému tomuto krásnému vztahu dát sbohem, protože až vám spadnou růžové brýle, může být už pozdě.

Vím, že to pro někoho může být nadlidský úkol, ale snažte se pochopit, že ne všichni mají stejnou zručnost a rychlost jakou máte vy a tak se po něm věci nesnažte opravovat. Věřte, že pokud on vysaje a vy s huronským smíchem začnete ukazovat, na které kouty ještě zapomněl, tak se asi příště do vysávání moc nepohrne.


Debaty na téma vlastních pocitů

Téměř každý vztah bývá na počátku velmi romantický, a i když váš partner není až tak komunikativní, tak vám v této době koluje krví spousta endorfinu, který vám nahrazuje slova.

V první fázi zamilovanosti nám stačí jen pocit blízkosti a není potřeba mluvit o tom, co a jak cítíme. S postupem času ale potřeba komunikace stoupá a proto je dobré  se naučit hovořit i o svých pocitech, ať už jsou kladné či záporné. Najděte si pro tuto diskuzi vhodný čas, intimní chvíli, kdy vás z ní nevyruší telefon, nebo fotbalový zápas. Udělejte si s partnera přítele a svěřte se mu se svými drobnými každodenními zážitky, ale nezatěžujte ho svými obavami. Vždy se snažte vyvažovat problémy i příjemnými zážitky, abyste se vzájemně jen nestresovali.

Vzájemná komunikace vám pomůže rozpoznat, co vám dělá radost či starost. Není možné očekávat, že se vám partner bude snažit zavděčit, když neví jak. Snažte se udržovat tyto rozhovory, protože pokud o svých pocitech nebudete mluvit, budete se vzájemně odcizovat, až zjistíme, že bydlíme s cizím člověkem, který nám je naprosto lhostejný.

Nedostatek vřelosti?
Každý jsme jiný, každý z nás má za sebou jiné dětství a jiné životní zkušenosti. Nesnažme se tedy předělávat partnera, který neumí projevovat city způsobem, který je pro něj nepřekonatelný. Ne každý umí pronášet vzletná slova jako sňatkový podvodník. Úžasný život můžete prožít i s mužem, který vám nenapíše ani jednu jedinou bázeň.

Nenuťte ho proto k tomu a raději zapřemýšlejte, proč je to právě tento muž a proč jste se do něj zamilovala. Možná vás přitahoval právě proto, že byl tak odtažitý.

Jste-li si jisti, že vás partner miluje a přesto to z jeho úst nikdy neslyšíte, nebojte se mu to říkat vy, možná pochopí, že nebude tak hrozné, když to začne říkat i on.

Nedostatek komplimentů

Nikdy si nevšimne, že máte nové šaty, účes, že vám to prostě sluší, přesto, že to zpočátku dělal. V těch horších případech vás napadne, že už se mu nelíbíte a že už vás prostě ani nevnímá.

Neděste se, vůbec to neznamená, že mu je jedno, co nosíte.

Muži si prostě myslí, že jakmile pronesou větu: "Pro mě budeš vždycky krásná“, tak je to řečeno jednou pro vždy, a že už se nemusejí opakovat. Všimněte si, že je to spíše typicky ženská vlastnost říkat té druhé jak jí to sluší a ve slovníku mužů se tyto věty téměř vůbec nevyskytují.

Nedokážete-li tedy bez těchto obdivných slovíček žít, musíte si o kompliment prostě říct.

Introvertní kontra extrovert 

Rozhodně se vám nepovede změnit introverta na extroverta. Je to příliš radikální změna a nemůžete očekávat, že budete úspěšná.  Jste-li hyperaktivní a najdete si partnera, ze kterého se nakonec vyklube pecivál, neměňte ho, ale vyměňte ho. Nikdo z vás se totiž ve vztahu nebude cítit dobře. Pokud chcete být neustále mezi lidmi, máte spoustu přátel a rádi poletujete mimo dům a váš partner naopak, je potřeba zvážit, zda má takové spojení smysl. 

Hierarchie hodnot

Hodnoty jsou jednou z věci, které nelze moc měnit.  Může jít o jinou náboženskou víru než je ta vaše, nebo o to, že váš partner nechce mít děti. Nebo má zcela jiný názor na roli peněz. Pro někoho jsou peníze na prvním místě a spojení s člověkem, který si peněz nijak neváží, může mít katastrofální následky. Proto tyto otázky musí být vysloveny v počátečních fázích vztahu, a ne až po letech. 

Pokud vám partner na začátku řekne, že nesnáší pobyt na venkově, nesnažte se mu vnutit budoucnost v malebné vesničce na Šumavě.

Když vám muž na počátku řekne, že má averzi k manželství, nečekejte, že vás o ruku stejně nakonec požádá.

Máte-li jiný žebříček hodnot, tak se zamyslete, zda vám nebude vadit, když budete respektovat jeho pohled na svět a přesto zůstanete i dál šťastná.

Pokud se vaše hierarchie hodnot výrazně liší, budete se s tím potýkat stále.

Sdílet
TOPlist