Moudrost dnešního dne:

Ten má právo kritizovat, kdo má odvahu pomáhat

...

Právě přítomno: 437 hostů a žádný člen

Fyzický vývoj dětí po narození

.

Po dlouhém vývoji ve stísněném prostoru získává dítě po porodu neuvěřitelnou volnost. Může pohybovat rukama i nohama ale je otázkou, zda se mu to vůbec líbí, protože kolik z nás si pamatuje, jak mu bylo, když přišli na svět. Můžeme se tedy jen dohadovat. Lidová moudrost radí balit a utahovat novorozence do zavinovaček a jen zvolna přivykat na volnost. V každém případě by asi bylo lepší postupovat podle potřeb miminka.

Cítí-li se lépe zabaleno, balte.

 

V prvním měsíci jsou pohyby dětí jen mimoděčné, bez nějaké efektivity a jsou nekoordinované. Pokud mu podáme prst a ono jej chytí, jde jen o povědomý reflex, stejně jako je jeho schopnost stát, či plavat. Všechna tyto reflexy rychle ztratí, aby si je později zase osvojili.

Už v tuto dobu můžeme dítě pokládat na krátkou dobu na bříško, ale jen pod dohledem pečovatele, protože si dítě samo neumí otočit hlavičku, aby se nadechlo, pokud je v poloze, která mu to neumožní. Když se v ní cítí pohodlně, můžeme tuto dobu postupně prodlužovat.

Už od počátku vývoje dítěte je dobré dodržovat režim spánku, kdy postýlka je jen na spaní, a ostatní místa jsou určena pro hraní, protože vám to v pozdější době usnadní uspávání. Lehátka jsou pro děti vhodná pro bdělou dobu jen do doby, než se začnou vědomě pohybovat, anebo pokud potřebujeme dítě nakrmit, či je mít na očích (např. při věšení prádla). V každém případě by v ní neměly trávit více než 10 až 20% bdělého času.

 

Mezi třetím a čtvrtým měsícem je dobré pokládat děti na tvrdou podložku, kde mají dostatek pohybu, nejlépe na zem, protože tam nemají kam spadnout. Dobré je pro tyto účely pořídit si nějakou pevnou podložku, asi nejvhodnější je koupit kousek koberce, který se snadno přenáší, protože deka se shrnuje a pobyt na měkké posteli či gauči brzdí pohybový vývoj dítěte a mimoto zde dochází k častým úrazům. Je dobré kolem něj různě rozházet hračky, aby se muselo snažit na ně nějak dosáhnout.

Hrací hrazdičky jsou vhodné jen do doby, než začne být dítě aktivnější v pohybu, jinak by je učila k pasivnímu sledování kmitajících hraček (později televizní dítě).

Ve čtvrtém pátém měsíci se děti většinou otáčejí ze zad na bříško, a protože z předchozího vývoje tuto polohu znají, vědí, že jim poskytne lepší zorný úhel. Rychle zjistí, že je ještě lepší, když se nadzvednou rukama. Tato poloha má vliv i na jejich další tělesný vývoj, protože je připravuje na lezení, sezení a vstávání.

Rozhodně dítě nikdy nenechejte pasivně sedět, pokud se do této polohy neumí dostat samo. Předčasné sezení zatěžuje zádové svaly a v pozdějším věku může způsobovat častější bolesti zad. Dítě se této polohy dožaduje, protože má lepší přehled, proto jej občas raději položte do polo zvednuté polohy (lehátka). Samostatné sezení znamená, že se v této poloze udrží samo, bez podpory rukou. Každý jiný sed, byť spontánní je pasivní a nemělo by v něm dítě setrvávat dlouho.

Vývoj v tomto směru je u každého dítěte jiný, převážná většina dětí nejdříve leze a stojí a teprve následně se naučí sedět. Lezení je jedním z nejzdravějších pohybů, ale i zde se technika lezení různí od dítěte k dítěti. Některé děti lezou dozadu, jiné dopředu, jedny si více pomáhají rukama, jiné nohama. Lezení zabírá dítěti asi 5 měsíců, což je poměrně dlouhou část života. Při lezení si dítě posiluje zádové a břišní svaly, zlepšuje se jeho koordinace pohybu, a proto bychom jej v této aktivitě měli podporovat.

 

Nepřeskakujme tedy úmyslně jeho spontánní vývoj, protože i v budoucnu se raději obrátí o pomoc na vás a nenaučí se samostatnosti nejen při hře, ale ani v životě. Pamatujte si, že cokoli co v životě dítěte uděláte za něj, přesto, že by to už dokázalo samo, mu nejen vezme radost z dobře vykonané činnosti. Podáte-li mu totiž např. hračku, která se mu odkutálela, vezmete mu zábavu na dalších 10-15 minut a ty pak budete muset aktivně vynaložit na to, abyste jej jinak zabavila. Usnadnění života dítěti tedy zhorší i vaši časovou nezávislost.

Dítě, které neleze, bylo asi často posazováno do pasivního sedu anebo bylo posazováno do chodítka. Každé totiž intuitivně vždy zvolí tu jednodušší cestu a pak se jí křikem dožaduje.

Jakmile se začne dítě aktivně pohybovat, nikdy by nemělo zůstávat na vyvýšených místech bez aktivního dozoru a v kočárku by mělo mít kšíry/opásání. Rozhodně se přesvědčte, jak moc je kočárek stabilní, aby se nepřevrátil se stojícím (byť opásaným dítětem).

Časem si dítě osvojí i pozici ve stoje. Nejčastěji je to v postýlce, která nemá jednolité stěny a je tedy snadné se rukama vyšplhat po jejich stěnách. Ani tady se nesnažte nic urychlovat ani brzdit. Pokud se dítě naučí vnímat chůzi jen jako pohyb díky něčí pomoci, tak se stane nejistější a může to způsobit více úrazů, protože snadněji přecení své síly. Dítě, které se naučí chodit samo a nikdo jej nechytá a „nezachraňuje“ má chůzi daleko jistější a pevnější, protože i zde platí pravidlo, že pokud se na nikoho nespoléhá, je samostatnější. Dítě proto jen z bezpečné vzdálenosti pozorujme, hovořme klidným tónem a raději dítěti vysvětlete kde se chytit, aby mohlo popojít dál, nebo si případně bezproblémově sednout (případně mu pokrčte kolínka pro snadnější sed).

Každý pohyb sebou nese nějakou tu bouli. Nikdy se k dítěti nevrhejte s panickou hrůzou v očích a následnému litování. Raději jej zvedněte, zkontrolujte případná zranění a situaci se snažte nějak zlehčit, protože dítě je velmi empatické a váš výraz jej může vyděsit více než samotný pád.

Pamatujte si, že hodně činností v našem životě je nejdříve okoukaná a pak následuje pokus-chyba. Chyba, je impulz, že to příště musíme udělat nějak jinak.

Samostatná chůze přichází stejně různorodě jako lezení, u každého dítěte v jiném věku. Může to být v roce, ale i v roce a půl a jsou i nadprůměrně pohybově nadané děti, kde chůze přichází mnohem dříve. Nijak ji ale neurychlíme ani tím, že budeme dítě vodit za ruce, protože stejně jako pasivní sezení, tak i toto je pasivní chůze. Čím více tedy dítěti pomáháte, tím horší jsou výsledky a menší je snaha o samostatný pohyb a celý vývoj chůze se tím posune.

Sdílet
TOPlist
SEO Rozcestník