Moudrost dnešního dne:

Hádky pomáhají spíše zatemňovat než objasňovat pravdu.

...

Právě přítomno: 192 hostů a žádný člen

Kolik hodin by mělo spát batole?

.

Můj syn má nyní 11 měsíců, tak se mi zdá, že by většinu dne měl věnovat zábavě. Zdá se mi, že poměrně mnoho času prospí - zdřímne si v průběhu dne 2-3x. Mimo to, spí celou noc. Celkem spí více než 12 hodin denně. Nevím, jestli bych mu neměla ten spánek trochu omezovat. Magda Ostrava. Dalo by se říci, že vaše dítě spí optimální množství času - absolutně není čeho se bát.Největší část spánku má připadat na noc.

 Zbývající čas by se měl rozdělit na zábavu, procházky, jídlo, hygienu atd. a odpočinek.

Protože je ale hodně aspektů, které mají na spánek nejen dětí velký vliv, tak se délka spánku může i v průběhu jediného týdne měnit jak v noci, tak přes den. Nemělo by nás proto překvapit, že i jedno a totéž dítě může mít různou potřebu spánku.

Větší problém je, pokud nějaký rodič dítěti tzv. brání.

„Ne, nyní spát nemůžeš, přišla babička.“

„Ne nyní to taky nejde, musíme na návštěvu."

Ne ještě spát nebudeš, doma budeme až za hodinu.“

Nejde ani tak o mimořádné protažení uložení ke spánku, ale a pravidelné konání. V tomto případě si rodiče zadělávají na velký problém, jelikož to bude mít velký vliv na psychiku dítěte i do budoucna.

Vyloučíme-li tedy tyto případy a zobecníme to, tak předpokládaný čas spánku u dítěte tohoto věku se pohybuje kolem 12-ti hodinami denně.

Pokud je vaše dítě zdravé, je veselé, má chuť k jídlu a ochotně si hraje, pak byste se neměli trápit odchylkami ve výši spánku.  Různý rytmus je naprosto normální. Problematika množství spánku je velmi individuální záležitost.

Mimo jiné záleží na stupni vývoje centrálního nervového systému kojenců, stravě i jejich náladě.

Hodně také do značné míry souvisí s vnějšími podmínkami, jako je teplota místnosti (dítě spí lépe v chladnějším pokoji), ale i tlak a atmosféra v domě.

Spánek dítěte můžou narušovat různé zvuky, hlasy, nervozita, napětí, atd. Může jej narušit i počáteční zdravotní problémy . Dítě pak spí méně, často se budí a mnohem hůře usíná.

V tomto věku je normální, když dítě má přes den dvě kratší období určené na spánek. Kolem roku a půl se zkrátí na jeden polední spánek, který pak děti většinou vyžadují až do předškolního věku. Délka spánku se obvykle pohybuje kolem hodiny - hodiny a půl. Neméně podstatná je ale pravidelnost v ukládání ke spánku. Intervaly by měly být pravidelné a vždy přibližně ve stejnou dobu. Určitě se nic nestane, když čas od času hodinu spánku dítěti změníte, nemělo by to být ale moc často.  Neuložíme-li je totiž v čase, na který jsou zvyklé, tzv. se přetáhne, pak je nevrlé, a svou nespokojenost nakonec stejně uplatní proti nám.  Uvědomte si, že pravidelným spánkem se dítě už odmala učí režimu, který ho pak čeká po zbytek života a nebude v pozdějších letech špatně nést potřebnou kázeň např. ve škole. Navíc tím získáte čas pro sebe, který si budete moci dlouhodobě naplánovat.

Sdílet
TOPlist