Moudrost dnešního dne:

Není pravda, že máme příliš málo času, ale že ho příliš mnoho promarníme.

...

Právě přítomno: 921 hostů a žádný člen

Vývoj dítěte – 5. měsíc života

.

V pěti měsících získává dítě stále nové a nové dovednosti.  Je větší, silnější a proto hledá stále nová dobrodružství, která souvisejí s jeho větší pohyblivostí a zvědavostí. Tím pádem je daleko větší pravděpodobnost, že něco "provede". Čím více podnětů dostává, tím více a rychleji se rozvíjí. U každé činnosti vyžaduje přítomnost pečovatele a odmítá být o samotě. Jeho větší pohyblivost je zároveň i prvním krokem k jeho budoucí chůzi.

Fyzický vývoj.

Děti si začínají aktivně hrát s nejen rukama, ale i nohami. Které se snaží strčit do úst. Jsou velmi pružné a začínají mít atletický vzhled.

V tomto věku už je dítě schopno dělat cíleně různé věci. Nejen, že chytne hračku, ale také ví, jak ji přeložit z jedné ruky do druhé. Snaží se samostatně sedět, o což se snaží stále častěji a evidentně si i více věří. V tuto dobu se už umí obrátit na břicho a udržet hlavu vzpřímenou. Snažím se pohybovat pomocí plazení, což je prvním krokem k lezení.

Stravování.

Nastal čas se naučit pít z hrníčku. Pokud to povolí lékař, může začít zvolna jíst nejen mateřské mléko, ale můžeme přidávat i pevnou stravu. Dítě krmíme po lžičkách a napoprvé to od rodičů vyžaduje hodně trpělivosti, protože kojenci jsou většinou hodně konzervativní a vše nové odmítají. Když už mu ji do úst přeci jen dostanete, stejně ji vyplivnou. Když to nejde jinak, začněte krmit lžičkou mléko a občas mu tam vložíte i něco jiného.

Pro slabší nátury rodičů je možno dát např. rozmixovanou zeleninovou polévku do láhve. Když ani takto dítě neošidíme, je možno polévku trochu osladit a v čase dávku cukru snižovat až na nulu. Je ale potřeba mít na paměti, že kojené děti s lahví mohou mít problém - vysát mléko z prsu je mnohem těžší, než sát z láhve.

Pod dozorem mu můžeme dát do ručičky suchar, nebo piškot. Pozor ale na pečivo s lepkem, které vytváří kousky, kterými by se dítě mohlo začít dávit. Pamatujte na zásadu, že všechny změny ve stravě byste měli přidávat postupně, po jednom (novou složku potravy vždy zhruba po 2 týdnech) a nenásilně.

Rozhodně nedáváme dítěti nic mastného, slaného ani ostrého.

Pokud tedy pevná strava, tak je to zeleninová polévka (mrkev je přirozeně sladká), případně večer řídká krupicová kaše.

Psychika.

Rozlišuje od sebe už jednotlivé lidi, ale nejdůležitějšími lidmi  se pro něj stávají máma s tátou a ostatní členové rodiny. 

Duševní a sociální rozvoj jde rychle kupředu, dítě touží po zábavě se svými rodiči. Hlasitě se směje, piští, pobrukuje a dává tak najevo svoji spokojenost. Stejně tak dává jasně a mnohdy neúnavně vědět, když se mu něco nelíbí. Nejlépe se cítí ve společnosti rodičů, ale má zájem i o neznámé lidi. Chce se učit a aktivně se pokouší napodobovat různé pohyby i mimiku pečovatelů. Děti v té době např. nadšeně mávají na rozloučenou.

Jeho vzhled se už brzy bude podobat tomu, jak bude vypadat v budoucnu.

Očkovací kalendář

 

Odkazy související s tímto článkem:

Máte-li zájem zde přidat nějaký další související odkaz, kontaktujte nás prosím na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sdílet
TOPlist