Moudrost dnešního dne:

Není lepší škola života, než moci zblízka a dlouhodobě sledovat hlupáka ve vedoucí funkci. Pak totiž jasně vidíte, jak se věci nemají dělat.

...

Právě přítomno: 261 hostů a žádný člen

.Táta mění pleny

.

I kdybyste se vymlouval všemi způsoby a předstíral, že jste ztratil čich, nebo čekal, až matka převezme iniciativu, dříve nebo později budete muset reagovat a změnit dítěti plenky i vy. Vsadíme se, že si s tím poradíte stejně, nebo i lépe než při výměně pneumatiky. Čili bez problému. Nevěřte historkám, při kterých mrzne i krev v žilách. Není pravdou, že je to ten nejhorší úkon v péči o děti. 

Za prvé, nikdo po vás nechce, abyste strkali do plenek nos a i kdyby,… určitě umíte na chvíli zadržet dech. Za druhé, i kdyby vás jejich obsah nějak znečistil, tak to nezanechává trvalé následky. Stačí, když si umyjte ruce.

 

Za třetí, je to jeden z těch výjimečných situací, kdy si můžete zasoutěžit s matkou dítěte - máte větší ruce, lepší reflexy a spoustu nápadů pro pobavení dítěte, abyste odvrátili jeho pozornost od vašeho souboje s plenami.

 

Taktika

Dobrá příprava je prvním krokem k úspěchu. Nezapomeňte, že plenku může dítě znečistit kdykoli, a vy nebudete mít celou věčnost na zjišťování, kde se například poděl krém proti opruzení zadečku. Měl byste mít po ruce veškeré doplňky – plenky, mast, vlhčené ubrousky, igelitku na odložení pleny a pro jistotu i něco na ochranu plochy, na které budete přebalovat vaše dítě (nejlépe plena nebo flanelová deka). Nezapomeňte na náhradní oblečení. Člověk nikdy neví, jestli taková maličkost, jakou je změna plenky, neskončí celkovým převlečením dítě.

Poskládejte si všechny věci na přebalovacím pultu - pokud jej používáte - nebo v místě, kde dítě normálně oblékáte. Ujistěte se, že máte v dosahu chrastítko, nebo jiné hračky, kterými zabavíte dítě, kdyby bylo díky vaši nešikovnosti netrpělivé, a začalo by se zlobit při vašem plenkovém souboji.

Pozor! U přebalovacího pultu musíte být opatrný. Během výměny pleny, nesmíte odejít ani na krok. Pokud budete muset něco nutně donést, protože jste na něco zapomněl, nedá se nic dělat, vezměte miminko do náručí a musíte jít i s ním. Dokonce i velmi klidné dítě vás může nečekaným obratem překvapit a případný pád může pro dítě dopadnout velmi zle.

 

Zjištění škod

Stalo se. Batole se sice blaženě usmívá, ale vzduchem se line podezřelý zápach. Jděte tedy do akce. Nečekejte příliš dlouho, protože se na jemné kůži dělají opruzeniny.

Pokud zjistíte, že máte co do činění se silným kalibrem, nepřemýšlejte, zda máte dostatek vlhčených ubrousků, okamžitě běžte do koupelny a připravte se na koupel. Někdy prostě stačí sprcha. Vše závisí na vaší zručnosti a pohyblivosti dítěte. Držíte dítě na jedné ruce, a druhou použijete k umývání. Pokud nejste schopni kontrolovat jeho vrtění, volbu koupele raději zrušte, protože vyplavíte koupelnu.

I v případě, že se domníváte, že nenastala žádná kalamita, pokuste se pleny měnit každé 2-3 hodiny. Nečekejte příliš dlouho, zamyslete, jak by bylo vám, kdybyste chodili v mokrých kalhotách. A navíc se kilogramovým závažím na zadnici obtížně pohybuje. Proto nečekejte, až se plenka zaplní až po okraj. Je až k neuvěření, kolik toho ze sebe ten malý človíček umí vyloučit.

Zejména v některých situacích nemá smysl šetřit peníze na plenkách. Za prvé před spánkem, protože to zaručuje dlouhý a klidný spánek. Rovněž před procházkou, aby dítě tiše sedělo v kočárku, nebo před návštěvou lékaře, kde díky tomu budete prezentovat nádherně spokojené miminko, a ne vřeštícího vzteklouna.

 

Útok na „nepřítele“

Začíná zápas neboli přebalování.

Chyťte nepřítele a přineste jej na podložku. P

odívejte se mu přímo do očí a hlasitě mluvte o svém záměru.

Nepředvádějte při tom ale hrůzostrašnou mimiku, protože jinak ho vyděsíte a bitva bude o to horší. Pokuste se miminku navodit dobrou náladu.

Stejně jako v boji, předvídejte jeho pohyby a reagujte pohyby mnohem rychlejšími a přesnějšími.

Sundejte spodní část oblečení. Ověřte si, zda jste vše z horní části oděvu vyhrnuli. Buďte ve střehu, v případě náhlé fontány po sejmutí pleny byste museli své dítě (a možná i sebe) celé převléknout.

 

Teď se zbavte pleny. Ale pozor, protože je to šance pro soupeře. Začne se vrtět, a jestli se už umí samo pohybovat, tak vám plenu sebere anebo vám rovnou uteče. Záleží, jen na vašem reflexu. Zasuňte novou plenu pod zadeček tak, že dítě opatrně nezvednete za nohy. Při této krkolomné operaci vás může nečekaná sprška zasáhnou přímo do obličeje.

Konečně, nastal čas ukázat, jaké máte herecké schopnosti. Zpěv, recitace, grimasy - batole tím překvapíte a můžete v klidně pracovat. Všechny faldíky důkladně očistíme vlhkými utěrkami a natřete speciálním ochranným krémem, který zabraňuje opruzeninám a současně nepříjemnému pláči dítěte.

 

Hotovo?

 

Pečlivě upevněte plenu, pokud možno tak, aby mezi ní a břichem dítěte vešel váš prst. Plena nemůže být příliš těsná, protože by to bolelo. Příliš volná plena také není nic moc, protože by mohla vlhkost snadno vytéci mimo, a to znamená další problémy.

A teď si udělejte kafe. Mrňous má sucho a ochotně se nyní zabaví sám sebou. V posledních minutách se nasytil vaši blízkosti, a tak vám milostivě nabídne pauzu.

 

 

Sdílet
TOPlist