Moudrost dnešního dne:

Kdo jednou prožil velkou lásku, ten je až do smrti šťastný, ale i nešťastný z toho, že se z ní vyléčil.

...

Právě přítomno: 226 hostů a žádný člen

Vývoj dítěte – 4. měsíc života

.

Ve čtvrtém měsíci již o našem miminku neříkáme, že je to novorozenec. Je to nemluvně, které začíná pomalu sedět, má čím dál tím větší zájem seznamovat se s okolím a pokouší se s námi i komunikovat. Díky jeho pohyblivosti je potřeba dávat na něj stále větší pozor, aby nedošlo k úrazu. Jde o období vhodné k pobytu na hrací dece s různými závěsnými hračkami, po kterých se učí natahovat. Je to období, kdy dítěti vypadnou novorozenecké vlásky a může se změnit jejich barva. Stejné je to i s barvou očí.


Fyzický vývoj - 
vaše dítě roste čím dále rychleji, což se projevuje i na jeho váze. V tuto dobu je asi dvakrát těžší, než při narození. Je nyní silné a vědomé si svých schopností.

Dětský krk je už dost silný, aby dostatečně dlouho udržel hlavu, když dítě položíte na bříško. Dokáže se v této poloze rozhlížet i po okolí a snaží se natáhnout nohy a za pomoci rukou zvednout. Většina dětí se umí otočit z bříška na záda a některé se dokáže otočit ze zad na břicho. Má-li vhodnou podložku, dokáže se už díky pohybům nohou a rukou i přemisťovat po místnosti. Posadíte-li jej a podepřete polštářem, dokáže se udržet vzpřímené, protože už začíná ovládat i zádové svaly. Můžete jej proto občas posadit do lehátka, které má opěradlo úhel asi 45°. Jeho velmi oblíbenou činností je přitahování do sedu za ruce.

Jeho ruce jej stále fascinují, je to jejich nejlepší "hračka". V rukou už dokáže udržet hračku a zapojuje do hry i hmatové vjemy. Čeho se zmocní, si dá do pusy. Ústa jsou v tomto období důležitým poznávacím nástrojem. Proto je důležité pečlivě hlídat, jaké předměty se v jeho okolí nacházejí, aby si nemohlo ublížit a aby byly hygienické. toto "ochutnávání" je naprosto přirozené a není potřeba v tom dítěti bránit. Pokud jste dítě zvykli na dudlík, pokuste se mu jej při těchto hrách brát, aby se od něj pomalu začalo odnaučovat.

Pokud ještě kojíte, je dobré dítě pomalu učit pít z hrníčku nebo láhve, kdybyste musela odejít od dítěte k lékaři či ke kamarádce, je nutné nechat pečovateli nechat odstříkané mléko pro případ vašeho zdržení.

V tomto věku už bezpečně rozeznává hlasy rodičů a je schopno je odlišit od ostatních zvuků. Reaguje, když jej máma či táta zavolají jménem. Učí se dělat různé obličeje, hraje se svým vlastním tělem, vydává různé zvuky. Začíná hodně slintat, což znamená, že se blíží doba, kdy mu vyrostou zoubky. Spí už v pravidelnou dobu, v noci už může spát bez přerušení až 7 hodin, což je pro rodiče velká úleva. Stejné je to s jídlem, kdy vyžaduje jídlo v pravidelných intervalech. Stále se mu zlepšuje zrak a rozlišuje více barev.

Psychický rozvoj  - má více energie, kterou chce využít ke hrám a chce více objevovat svět kolem sebe. Naučí rozeznávat věci, které vidí a na každou věc reaguje. Zdá se mu být zajímavé vše co se kolem něj děje. Začíná vyžadovat 100% vaši pozornosti a nesnáší samotu. Pokouší se mluvit tak, že vydává zvuky různých tonů a tím chce navázat kontakt s blízkými. Pokud křičí, dělá to s vědomím, aby upoutalo pozornost. Umí už i úmyslně na zem hodit hračku, abyste si jej všimli. V tuto dobu se nejen vědomě usmívá, ale umí se smát nahlas.

Očkovací kalendář

 

Odkazy související s tímto článkem:

Máte-li zájem zde přidat nějaký další související odkaz, kontaktujte nás prosím na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sdílet
TOPlist