Moudrost dnešního dne:

Umět promluvit není o nic větší ctnost než umět přestat.

...

Právě přítomno: 193 hostů a žádný člen

Vývoj dítěte – 3. měsíc života

.

Ve třetím měsíci dítěte je jeho rozvoj velmi rychlý a změny vidíte prakticky každý den. Dítě se rychle učí koordinaci pohybů,  začíná rozeznávat lidi kolem sebe a umí už rozlišit ostatní od těch, kteří o něj pravidelně pečují. Je to určitě i tím, že se mu výrazně zlepšuje zrak. Dokáže jej už soustředit na jednu věc, kterou dokáže dlouze zkoumat. Např. modrou barvu vnímá na vzdálenost asi 50 cm. S oblibou mění prostředí, aby mohlo zkoumat další a další nové věci.

Proto jsou v této době důležité procházky, když je vzhůru.

Umí se samostatně převrátit z bříška na záda , pokud se mu už tato pozice nelíbí a proto je nutno je daleko více hlídat, aby se nezranilo pádem.

V této době se mu mění i postavení palce rukou, proto jsou jeho úchopové schopnosti stále lepší. Učí se natahovat ruce po předmětech, které se snaží přitáhnout k sobě, umí si už hrát s hračkami, které už vědomě zkoumá rukama i očima. Kope nohama, což mu způsobuje velkou radost, pokud se ocitne v pozici, která mu je dovolí strčit do úst, s radostí si je ocumlává. Pokud jej podržíme ve svislé poloze, pokouší se nohama odtlačovat od podložky.

Začíná zvedat hlavu , aby si samostatně sedlo a i když se mu to nepovede, bude se o to rozhodně snažit, když jej chytíte za ruce a trochu mu pomůžete.

V této době mu už začíná zarůstat fontanela (vazivová tkáň, která se nachází na lebce mezi jednotlivými kostmi) Zarůstání bude probíhat až do 12. měsíce života. V této době se zvolna ztrácí úchopový a chodící reflex, se kterým se dítě rodí a tato činnost ne nahrazovaný činností vědomou.

Stává se z něj společenský  mrňous. Už si nevystačí sám se sebou. Má velkou radost, když jej rodiče berou na ruce, objímají jej a něžně k němu hovoří. Učí se rozpoznat emoce, a čím dále častěji se usmívá, když je v dobré náladě. Snaží se komunikovat s okolím. Není to už jen pláč, ale je to forma pobrukování.

Doba spánku  se pomalu zkracuje, dítě se zvolna učí nočnímu režimu a na noční dobu připadají až 2/3 z celkové doby. V noci se sice jednou až 2x vzbudí, ale po nakojení rychle zase usíná. Snažte se přes den vytvářet rituály ukládání ke spánku. Tyto rituály mohou mít podobu koupele, kojení a písničky. Usínání by mělo probíhat pokud možno samostatně. Hlavně se snažte tyto rituály pravidelně dodržovat, což vám usnadní to, že si zvolíte takové, které vás nebudou obtěžovat ani v budoucnu.

Pokud má matka dostatek mléka, je dobré dále kojit. Pokud dítě pláče kontrolujte na váze zda vypilo dostatek mléka dokrmujte jen v případě, že váha ukáže malý příjem. Pamatujte na to, že pokud začnete přikrmovat umělou výživou (mlékem) pomocí láhve, je to pro dítě daleko snazší a a začne toto krmení preferovat. Každé dítě potřebuje jiné množství mléka, protože jsou mnohdy jinak velké, ale orientačně je to kolem 100 ml mléka 6x denně. Toto množství by se nemělo nějak výrazně lišit. Vypije-li ale 60 ml, nepláče a přibývá na váze, nelekejte se toho, vaše mléko je vydatné a pně dostačující. Dobu mezi jednotlivým krmením můžete ze tří hodin prodloužit na 4 hodiny, pokud máte pocit, že to dítěti stačí a to zejména v noci. Přitom platí, že pokud se dítě nevzbudí, tak jej zásadně na noční kojení nebudíme.

Povinného očkování  - záškrt dávivý/černý kašel, onemocnění vyvolané původcem Haemophilus influenzae b, dětská obrna, žloutenka typu B, tetanus - viz  očkovací kalendář  .

Sdílet
TOPlist