Moudrost dnešního dne:

Nejdůležitější věcí, kterou může otec udělat pro své děti, je, že bude milovat jejich matku.

...

Právě přítomno: 202 hostů a žádný člen

Vaše dítě nechce spát?

.

Spánek napomáhá k zotavení organismu a zklidnění po všech denních událostech. U dětí je však nezbytný i pro, správný růst a emoční vývoj.  Děti asi do 4 měsíců spí tak, že ne zcela rozlišují den a noc. Většinou se budí po 2-3 hodinách spánku. V mezičase pak vyžadují úzký fyzický kontakt s matkou, jako je krmení, přebalování či mazlení. Na tzv. noční režim si dítě musí postupně zvyknout, u každého dítěte to probíhá jinak dlouho, ale může to probíhat až do věku jednoho roku. Někdy však mívá dítě problém s usínáním.

Důvodů může být několik, od zdravotních problémů až po nevhodné návyky, které mu rodiče už v útlém věku špatně nastavili. Nechce-li dítě spát, rozhodně nedoporučujeme metodu, kdy necháme dítě plakat, až se unaví a usne. Dítě by rozhodně se svým zoufalstvím nemělo zůstat samo. Daleko lepší je tomu předcházet tím, že mu vytváříme denní rituály, které se vztahují i ke spánku. Naučíte-li dítě usínat tak, že jej ukolébáte na rukou, velmi těžko si bude zvykat na jakýkoli „horší“ způsob. Jsou dokonce rodiče, kteří uspávají dítě tak, že jezdí kolem domu autem, až usne. Ano i toto jsou rituály, díky kterým se dítě naučí usínat, ale proč na to jít tak složitě? Daleko vhodnější jsou rituály, které vás nestojí tolik úsilí a dají se praktikovat i když přijde návštěva.

Jednoduchý rituál může zahrnovat koupel, krmení, pomazlení (ne však divoká hra), uložení do postýlky, písnička, pohlazení, rozloučení, zhasnutí a spánek. Někdy se doporučuje např. oblíbená plyšová hračka nebo dudlík, ale to je trochu sporné, protože se vám může stát, že jste někde na cestách a oblíbený zajíc zůstal doma nebo dudlík zapadl za postel a vy pak hledáte náhradní řešení za křiku dítěte. Není vhodné ani usínání dítěte v těsném objetí rodiče nebo držení za ruku. Příliš vás to totiž omezuje, a když dítě není dostatečně unavené a usíná např. půl hodiny až hodinu, tak nečinně sedíte u postýlky, zatímco byste už měli uvařeno na příští den. Proto jsou vhodnější takové rituály, které jsou za všech okolností snadno dosažitelné.


Ať už si zvolíte rituály jakékoli, hlavně je důležité, aby měly vždy stejné pořadí a probíhaly pokud možno vždy ve stejnou dobu.

Pokud tedy vaše dítě před spaním pláče a jste si jisti, že to není výchovnou chybou, pak může jít o nějaký zdravotní problém. Vždy je nutné zjistit příčinu pláče. Došli-li jste ale k závěru, že je chyba na vaší straně, snažte se neustoupit malému tyranovi a proveďte toto:

Dítě krátce poté, co jste opustili pokoj, začne plakat . Zůstaňte stát za dveřmi tak, aby vás nevidělo:

1 den:  první vstup do pokoje po 3 minutách, druhý vstup po 5 minutách, třetí vstup do místnosti za 7minut a každý další po 7minutách),

2 den:  (první vstup do místnosti, po 5 minutách, druhý vstup po 7 minutách, potom po 9 minut a každý další po 9minutách.

3. den:  (první vstup do místnosti, po 7 minutách, další po 9 minutách a každý další po 10 minutách),

4. den:  pokaždé, když vstoupíte, bude interval 10 minut.


Při žádném vstupu do místnosti dítě neberte na ruce, dítě jen pohlaďte po tváři a zase místnost opusťte. Intervaly mezi vstupem do pokoje prodlužujte. Jen díky vaší vytrvalosti se dítě naučí, že postýlka je jeho pevnost bezpečí - azyl, ve které se bude cítit dobře. Plačící dítko jen jemně napomeňte. Rozhodně byste dítě z postýlky neměli vytahovat a snažit se jej uklidnit jiným způsobem. Dítě zanedlouho pochopí, že postýlka slouží jen ke spánku a až se probudí, tak si ho vezmete. Postýlka by rozhodně neměla sloužit k tomu, abyste jej tam přes den „odkládali“ s hračkami, abyste měli klid.

Současně je ale nutno zdůraznit, že tato metoda je vhodná jen pro rodiče se silnými nervy, protože je hodně důležité zachovat klid.

Sdílet
TOPlist