Moudrost dnešního dne:

Muže zpravidla víc potěší to, že má na stole dobrý oběd než to, že jeho žena umí řecky.

Cholesterol

.

Strašák jménem cholesterol je na jedné straně pro naše tělo velmi užitečný, protože je účasten na celé řadě pro život důležitých procesů, ale na straně druhé kolem sebe neustále slyšíme, že nás může i zabít. Nebylo však dokázáno, že by vysoký cholesterol byl jediným viníkem na vzniku srdečních chorob. Spíše se spekuluje o tom, že tuto velkou bublinu nafoukly farmaceutické společnosti, které se snažily zajistit si vysoké zisky a na snižování cholesterolu vyrábějí statiny.


Lékaři se o této skutečnosti ještě stále nemohou dohodnout. Podstatné ale je to, že kritiků této teorie z lékařských kruhů stále přibývá.

Cholesterol se vyrábí v játrech anebo si jej do děla přidáváme prostřednictvím potravy živočišného původu. Ani tady se však lékaři nedokáží shodnout a začíná převládat názor, že z potravy se cholesterolu do těla dostává poměrně málo. Přesto ani to není dobré podceňovat. Jako hlavní příčinu pak uvádějí nadměrnou váhu, kouření a nedostatek pohybu a dědičnost.

Pokud bychom se mu chtěli trochu podívat na zoubek, tak máme cholesterol dobrý – HDL, který odvádí cholesterol do jater, kde se rozkládá a vyplavuje pryč a cholesterol špatný LDL, ten transportuje cholesterol do buněk.

Hodnoty cholesterolu u zdravého člověka:
Celkový cholesterol by měl být menší než  5 mmol/l, z toho pak 
LDL - menší než 3 mmol/l
HDL -  větší než 1 mmol/l a mělo by ho být nejméně 20% z celkového čísla

Vysokou hladinu cholesterolu na sobě nijak nepocítíme. Pod kůží se mohou tvořit nažloutlé uzlíky na loktech, kolenech nebo kolem očí.

Zvýšený cholesterol  může mít na svědomí i štítná žláza, která produkuje hormon, jenž reguluje metabolismus. Je-li činnost štítné žlázy snížena (hypotyreóza), metabolismus se zpomaluje a může dojít ke zvýšení cholesterolu, protože jej tělo přestane vylučovat. Cholesterol se začne usazovat v tepnách (ateroskleróza), srdce nepumpuje už tak efektivně a to je spojeno se zvýšeným výskytem kardiovaskulárních chorob.

 

Sdílet
TOPlist