Moudrost dnešního dne:

Bylo-li ve světě skrze nějakého člověka trochu více lásky a dobroty, trochu více světla a pravdy, měl jeho život smysl!

.Monogamie a žárlivost

.

monogamieNejvětší aktivita a nutkavá tuha po nových sexuálních dobrodružstvích přichází s jarem, kdy se ženy začínají pozvolna odhalovat. A s přibývajícím teplem přibývá nejen pokusů o seznámení, ale i počet sexuálně motivovaných trestných činů. Naopak s přibývajícím chladem se ženy zahalují a nastává doba zklidnění i v sexuálním dění. V předvánočním čase naopak prudce stoupá počet pokusů o seznámení, protože nikdo v tuto dobu nechce být sám. Stejné je to v partnerských vztazích, kdy se oba partneři najednou více snažit o vytvoření domácího tepla.

 

 Monogamie

potomciTouha lidí po monogamii je asi stejně stará jako lidstvo samo. V některých kulturách je sice tolerováno více partnerů, ale obecně je v lidské povaze přivlastnit si partnerovu sexualitu jen pro sebe.

Nelze říci, že by byli muži více promiskuitní než ženy, ale fascinace vlastním partnerem je u žen delší než u mužů. Takže začne-li muž snít o jiné partnerce třeba po dvou letech, tak u žen je to průměrně až po třech letech. Snění ale ještě nutně neznamená nevěru. U některých jedinců zůstane jen u snění, a u jiných přejde do promiskuitního chování. Hodně záleží i na tom, jak to nevěrníkovi ze začátku u partnera "prochází" a jak moc na svém partnerovi lpí.

 

Žárlivost

Žárlí asi více méně každý. Někdo téměř nepřetržitě, a někdo jen ve chvíli "ohrožení" ať už je oprávněné či ne. Jedním z výrazných impulzů jsou služební cesty, nebo když se náš partner setká s bývalým partnerem. Může si stokrát říkat, že je to minulost, ale nakonec se stejně cítí špatně.

Až 10 % dětí nejsou vlastními dětmi mužů, kteří se k otcovství hlásí. Takže si muži podvědomě hlídají pravost svých potomků. Během žárlivé reakce jim stoupá v těle produkce testosteronu a díky němu jsou připraveni bojovat o svou partnerku. Celou situaci žena ještě zhorší, pokud nějakého cizího muže chválí.

šílenství

 

Ženy se nejvíce bojí ztráty partnera, protože si hlídají zdroje. Pokud partner odejde za jinou ženou, nebude se s ní a jejími dětmi dále dělit o své zdroje a bude se jim dařit hůře.

 

Projevy žárlení mohou mít všechny barvy spektra. Od naprosto nenápadné reakce až po výbuchy agresivity.

Běžná žárlivost je pro vztah docela prospěšná, protože partnery udržuje v příjemném napětí a má pozitivní vliv i na sexuální prožitky partnerů. Díky ní si lidé uvědomují, že doma nemají osobu, o kterou na trhu není zájem a že má smysl partnera hýčkat, aby neutekl jinam. Zahrnují jej tedy dárky a pozorností.

 

Patologické projevy žárlivosti

U žárlícího jsou obvyklá majetnická gesta, např. se ve společnosti pohybuje, pokud možno jen v partnerově blízkosti, aby neztratili přehled. Častěji, než obvykle se partnera dotýká, aby všechny potenciální soky upozornil: POZOR TO JE MOJE.

Posupně začne partnera vědomě kontrolovat, projíždět mu emaily, ověřovat si, zda byl tam, kde říkal apod., pak už jde o žárlivost nepříjemnou a obtěžující.

 

Kontrola a majetnická gesta se postupně mění v pronásledování. Nejdříve se snaží před partnerem nějak ponížit svého soka, nebo ponížit partnera v očích potenciálního soka.

Velmi časté je "preventivní" snižování sebevědomí vlastního partnera tak, aby nabyl dojmu, že je naprosto bezcenný a že o něj nikdo jiný skutečný zájem nikdo ani mít nemůže. Současně se začne objevovat i fyzická konfrontace, a to ať partnera nebo potencionálního soka.

Hlavní známkou je ať udělá partner, co udělá, tak všechno je špatně a žárlivost tím nesníží.

Sdílet
TOPlist