Moudrost dnešního dne:

Rozhodně není nic protivnějšího než dědek, na kterého leze druhá míza.

...

Právě přítomno: 102 hostů a žádný člen

Naučte se kreslit pravou hemisférou

.

portretPřevážná většina lidí u nás umí číst a psát, s matematikou už bývá problém větší, ale u umění kreslit uvízlo 90% lidí na úrovni desetiletých dětí a dál se už nerozvíjejí. Ani já jsem nebyla výjimkou. Na základní škole jsem celkově nijak zvlášť neexcelovala a matematika pro mě byla naprosto nepochopitelná. Pak jsem nastoupila na průmyslovku a dostali jsme profesorku, která mě matematiku naučila milovat.

Z výtvarné výchovy jsem dostávala na vysvědčení dvojku jen za snahu a taky proto, že trojky se u nás moc nerozdávaly.

Zatímco u matematiky jsem si docela přesně uměla odpovědět, že šlo o neschopnost učitelů základní školy podat látku natolik zajímavě, abych ji byla ochotna pochopit, tak u kreslení jsem problém smetla ze stolu s tím, že prostě nemám talent.

 

ukázka z knihyPak ale přišlo období výchovy dětí a: „Mami, namaluj mi,...“

Tak jsem podle hesla Všechno jde, jen se musí chtít, začala kreslit. Šlo to ztuha, protože jediným učitelem mi byla silná vůle, ale nakonec to bylo, „nakresli mi to, protože ty to umíš“.

 

Dodnes neumím bez předlohy nakreslit málem ani hrnek kafe  a rozhodně nejsem žádný umělec, ale jako plagiátor jsem dalo by se říct velmi dobrá. 

 

A právě proto jsem se zájmem otevřela knihu „Naučte se kreslit pravou hemisférou.“

Musím upozornit, že manuály čtu opravdu až když mi teče do bot a prvních 60 stran jsem doslova přetrpěla, protože tam autorka popisuje funkce mozku, apod. Byla jsem zvědava, jestli je možné se bez nadání  změnit z řemeslníka na umělce a rozhodně jsem nechtěla být lékařem. Možná by ale bez těchto informací čtenář nepochopil jak na to.

 

ukázka z knihyAutorka také na příkladech z praxe ukazuje, jak se změnila kresba jejich žáků před a po kurzu, a to jen díky tomu, že dovolili alespoň na chvíli vládnout pravé části mozku. Poposuje také proč někdy vystihneme skutečnost úplně přesně a proč nám to někdy nejde a nejde a musíme štětec odložit.  Možná vám k dokonalosti chybí i základní znalosti, kterými je nutno se při kresbě řídit a v knize se s některými seznámíte.

 

Uděláte si díky této knize něco jako řidičák na kreslení a i když hned nezískáte „letecký průkaz“, tak k tomu, abyste získali patřičné sebevědomí,  to určitě stačit bude.

A pokud jste čirou náhodou učitelem kreslení, určitě bude kniha pro vás i vaše žáky velkým přínosem.

 

Více o knize najdete zde  Zoner Press

 

 

Autor Betty Edwards (Zobrazit všechny knihy tohoto autora)
Překlad Tomáš Sládek
Rozměry 175 x 230 mm
Rok vydání 2011
Počet stran 288
Typ vazby brožovaná
Přílohy -
Barevnost černá s barevnou přílohou
ISBN 978-80-7413-138-7
Katalogové číslo ZR941
Vydavatel Zoner Press
Sdílet

Komentáře   

0 #1 Květa Filipi 2014-11-04 13:14
Abyste se naučili kreslit, nestačí o tom jen číst knihy – musíte především trénovat a cvičit. K tomu vám mohu doporučit Skicář - Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou, který knihu perfektně doplňuje. Vydal také Zoner Press a na stránkách vydavatelství můžete tyto dvě knihy zakoupit dokonce jako výhodný balíček.
Citovat
TOPlist