Moudrost dnešního dne:

Genialita velké dílo začíná, ale jen vytrvalost ho dokončí

...

Právě přítomno: 1969 hostů a žádný člen

Makléř - 6

.

Eva se protáhla a zadívala se z okna. Slunce probleskující mezi stromy slibovalo krásný slunečný den.

Tiše vstala, aby Martina neprobudila, pro jistotu zaklapla budíka a sešla dolů, aby uvařila čaj. Když míjela pokoj dětí, nakoukla do něj a tiše dětem oznámila, že už je pomalu čas vstávat. Jenže jako obvykle byla snídaně už na stole a děti se ještě povalovaly v posteli. Ráda jim ale dopřávala tu chviličku spánku navíc, protože věděla, že jsou vzhůru a bude snadnější je přinutit k rychlejšímu tempu, aby přijeli do školy včas.

 

 

To, že je musela každý den vozit tam a zpět byla daň za to, že měli dům na pěkném místě a dokonalé soukromí. Když pozemek kupovali, nedošlo jí, že bude muset dělat pradlenu, uklízečku, kuchařku a zahradnici, ale i taxikářku, protože postavili dům na nevhodném místě.

Koloběh se každý den opakoval. Ráno do školy, pak zpět domů, rychle uklidit, uvařit oběd a honem zase pro děti, dát jim oběd a zase zpět do civilizace, aby mohly absolvovat různé kroužky, kde se zároveň mohly setkat se stejně starými dětmi. Během toho si v autě mohla přečíst pár stran z právě rozečtené knihy a hurá zase domů. Tam následuje další z oblíbených činností – domácí úkoly, koupel, večeře, pohádka, polaskání a další den je pryč. Prostě přesně takový život, který se líbí jen málo komu.

Uběhlo pár měsíců a Martin se plně věnoval realitní činnosti, ve které se mu jako obvykle dost dařilo. Mělo to jen jeden háček. Vstával obvykle později než ona a děti. Celé dopoledne pracoval a odcházel po obědě, aby s klienty provedl prohlídky nemovitostí. Vracíval se mnohdy až po té, co děti už spaly a tak se s nimi vídával jen o víkendech.

A protože ani dnešní den nebyl výjimkou, nedokázala už déle mlčet.

„Myslíš si, že by se ti líbil život, jaký já nyní žiju?“

Martin byl myšlenkami ještě v práci, což bylo docela typické, proto na Evu jen nechápavě pohlédl a nepřítomně zopakoval.

„Jaký já žiju? Co tím myslíš?“

„No zajímalo by mě, jestli by sis dokázal představit, že zůstaneš v domácnosti ty a já budu celý den v práci.“

Jenže Martin netušil, jak velkou bitvu v sobě Eva bojuje. Netušil, že je celá ta léta nešťastná a kolik úsilí ji stojí, aby si nikdo nevšimnul, že vlastně žije život někoho jiného. Proto tento náhlý výlev bral jako jeden z ženských rozmarů a nedával si vůbec pozor na to, co říká.

„No pokud se tedy ptáš na toto, tak to si tedy představit nedovedu! Proč? Tobě někdo nabídnul nějakou práci?“

To Evu ještě více popudilo. I když to nemívala ve zvyku, začala ji nyní ovládat zloba a dlouho potlačované pocity ji nutily zvedat hlas.

„Ne, nikdo mi nic nenabídnul, já jen teoretizuju!“

„Jak můžeš jen tak teoretizovat?! Víš dobře, že platíme vysokou hypotéku a že ty nedokážeš vydělat tolik peněz, abychom stíhali vše platit včas?“

„Jo tááák, takže ty mi tím vlastně chceš říct, že já sem úplně neschopná,“ řekla o poznání bojovněji Eva. „Kdyby prostě nebylo tebe, a mladých brambor, tak bychom tu všichni pomřeli!“

Martin zpozorněl: „Ale to vůbec ne! Jen si myslím, že tím, že sem musel přejít na novou práci já, tak jsme přišli o veškerou finanční rezervu a nemůžeme si dovolit hazardovat.“

Jenže to už se Eva sesypala jako hromádka neštěstí. Hlasitě vzlykala, protože pochopila, že propustka z ráje byla opět odložena na neurčito.

Martin nevěděl jak ji utěšit. Naposledy ji viděl takhle plakat, když se narodil Honzík. Byl tenkrát u porodu nejen proto, že to bylo jejich první dítě, ale proto, že se chtěl této krásné události účastnit. Porod byl dlouhý a bolestný a po mnoha hodinách se konečně narodil kluk. Martin jako ostatně většina mužů si syna hodně přál a proto byl přímo nadšený. Když vyčerpanou Evu i malého odvezli za velké nemocniční dveře, měl velký pocit uspokojení. Kdyby si nepřipadal hloupě, tak by se poplácal po rameni, jak to pěkně zvládnul. Dům byl postaven, strom zasazen a syn zplozen. Rozhodl se proto, že až se trochu prospí, tak to řádně oslaví.

Obvolal rodinu, hrdě jim oznámil poslední novinky a zase padl do postele.

Ani nevěděl, jak dlouho spal, když zazvonil zase telefon.

„Aha, zase nějaký gratulant.“

Automaticky tedy v polospánku zvednul telefon a než se úplně vzpamatoval, taky slyšel:

„Dobrý den ……… porodnice ……… daunův syndron …………“

Jen díky tomu, že byl rozespalý, dokázal říct: „Děkuji, nashle.“

Najednou byl ale úplně vzhůru, vůbec nechápal, co to pro ně znamená, nikdy o tom syndromu neslyšel. Co to je? Nemá mozek nebo plíce? Bude schopen života? Viděl ho přece a vypadal úplně normálně. Není to omyl? Chtělo se mu křičet, ale v tom mu došlo, že pokud to ví on, tak to ví i Eva.

„Musíš se ovládat, protože pár kilometrů odtud je někdo koho miluješ a je na tom asi stejně špatně jako ty, ne-li hůře!“

Vyskočil z postele a automaticky zapnul počítač.

-       Downův syndrom (mongoloidní typ) byl poprvé popsán v polovině devatenáctého století, avšak jakožto zvláštní formu mentálního postižení ho popsal až John Langdon Down v roce 1862.

-       I přes intenzivní genetický výzkum se nepodařilo odhalit, proč k tomu dochází. Prozatím se zdá, že k chybě kopírování genetického kódu dochází náhodně za přispění některých sérií genů.

-       Celosvětově je jeho výskyt přibližně v měřítku 1:700, u nás se rodí asi 50 dětí ročně

Hlavou mu letěl šílený sled otázek.

„Proč????!!!!!! Vždyť jsou všichni v rodině v pořádku! Proč to lékaři nezjistili dříve! Co teď? Musím za ní, musím ji jít podpořit, utěšit…“

Zavřel počítač a věděl, že to prostě nedokáže. Propukl v dlouhý hlasitý pláč, protože se mu právě zhroutil svět.

Uvědomoval si, že musí jet do nemocnice, ale neměl sílu se ani pohnout. Věděl, že jsou lidé, kteří mají tak velké srdce, že si takovéto dítě vědomě nechají, i kdyby byl ještě čas na interrupci. Jenže on mezi ně nepatří!! Nikdy ho toto téma nezajímalo, protože jemu se to přeci nemůže stát!

Těžce vstal, opláchnul si obličej a sednul do auta. Třeba se to ještě nějak vyjasní a půjde o omyl. Proč by se zrovna jim mělo narodit poškozené dítě.

Mohlo by vás zajímat:

Máte-li zájem zde přidat nějaký další související odkaz, kontaktujte nás prosím na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sdílet
TOPlist