Moudrost dnešního dne:

Znetvořené tělo nehyzdí ducha, avšak krásný duch zdobí tělo.

...

Právě přítomno: 449 hostů a žádný člen

Kdy vznikl svátek sv. Valentýna - 14. února

.

Valentýn (patron zamilovaných) je svátek, který se slaví 14. února. První asi významnější osobou tohoto jména byl zřejmě katolický kněz či biskup, který zemřel někdy kolem roku 270 a později ve středověku byl svatořečen, čili označen za svatého. Řečeno jazykem ateistů – byl prohlášen za dokonalého a byl od všech nařčení amnestován. Tento sv. Valentýn byl v podstatě léčitel, který se snažil léčit lidi postižené padoucnicí (epilepsie). O jeho léčitelských schopnostech se dozvěděl i významný Říman Kratón a protože jeho syn 

trpěl epilepsií, pozval ho do svého domu, kde se Valentýn za syna modlil a nakonec jej uzdravil. Valentinovi to však ve finále uškodilo a byl za nekalé praktiky uvězněn.

 

Soudce, který jej soudil, nechtěl jeho léčitelské schopnosti uznat, a proto mu řekl: „Je-li tvůj Bůh opravdu jediný pravý, jak říkáš, ať skrze tebe ukáže svou moc a mé slepé dceři vrátí zrak.“. Načež Valentýn položil ruku na její oči a ona prohlédla. I soudce se se tedy přidal na jeho stranu, což pohany natolik popudilo, že Valentýna vyvlékni ze soudcova domu, ztloukli jej a nakonec sťali.

Jako u většiny svatých tak ani zde není přesně jasné, jak to opravdu bylo. Jiná legenda totiž říká, že zemřel na příkaz císaře Claudia II., který často vyjížděl do bojů a muži jen neradi opouštěli své rodiny. Proto zakázal všechny pevné vztahy a právě Valentýn tajně snoubence oddával v duchu křesťanských zásad.

Své léčitelské schopnosti získal Valentýn údajně tak, že jej jedné noc navštívil zkřehlý muž, kterého pohostil a oblékl do svých šatů. Ten mu poděkoval s tím, že pomohl samému Ježíši a ten ho za to obdaroval léčitelskými schopnostmi dny a padoucnice.

Ať už to bylo jakkoli, je možné, že obé je pravdou a podstatou zůstává, že Valentinovy aktivity mu přinesly smrt.

 

Toto je veřejně šířená verze svátku sv. Valentýna. Je ovšem zvláštní, že na webových stránkách cirkev.cz se nám o Valentýnovi nepovedla najít ani zmínka.

Oživení tohoto svátku způsobila na počátku 20 století, kdy se začala vyrábět valentýnský přáníčka a od té doby přináší obchodníkům téměř ze všech oborů velké zisky.

Vzhledem k náboženskému podtextu se u nás tento svátek začal slavit až v posledních desetiletích.  

V tento den, si zamilovaní projevují náklonnost, odhalují své vzájemné city, mnohdy i skryté a platonické a v anglosaských zemích se tradičně posílají zamilovaná přáníčka, nazývané valentýnky a různé dárky, které se k této příležitosti speciálně vyrábějí. Za dárky utrácejí více peněz muži. Nejčastěji kupují sporní prádlo, punčochy nebo šperky, kdežto ženy vyhledávají dárky zcela jiné a vypadá to, že o dárku mají úplně jiné představy a k těm dražším patří parfémy.

 

Mohli bychom zde hledat i hlubší význam, že zatímco muž chce mít ženu přitažlivou navenek, kdežto ženy je chtějí vnímat i se zavřenýma očima. Jinak ženy opravdu nakupují spíše romantické dárky, jako jsou plyšáčci nebo různé dárky se symboly srdce nebo obsahující svá jména. Obě pohlaví pak nakupují různé erotické pomůcky a afrodiziaka.

Sdílet
TOPlist