Moudrost dnešního dne:

Láska přináší nakonec vždy žal, protože jeden musí zemřít dřív, než druhý

...

Právě přítomno: 281 hostů a žádný člen

Naši kočičí přátelé

.

kotěVždy jsme měli nějakého psa, ale jak šel život, a zdraví se zhoršovalo, padl los na kočku, protože tu není potřeba venčit. Jenže jsme kočky nikdy neměli, proto jsme o nich logicky nic nevěděli. Hovoří se o tom, jak je pes věrný - kočky jsou nevěrné a hovoří se o i tom, že se kočka drží domu a ne lidí. Může se vůbec pěti letý „chovatel“ pasovat na odborníka? To asi ne, ale pro ty co se k chovu koček teprve chystají, tu bude asi pár zajímavé postřehů.

Určitě není pravda, že se kočka drží domu a ne lidí. My svou kočku vozíme kamkoli jedeme a běžně ji pouštíme na volno.

 

 

kocourSvou logiku má tvrzení, že je dobré si pořídit kotě až na podzim. Přes zimu si na vás zvykne, zmoudří a až začnete jezdit na jaře na chatu, tak už se vás bude držet. Potíž je v tom, že ona se i pak ráda někde ztratí a tak může být čas odjezdu z chaty ohrožen. Asi není daleko, ale je prostě někde zalezlá a spokojeně si pochrupuje a vyleze, až se ji zachce. Víme-li tedy, že budeme z chaty odjíždět odpoledne, tak už ji ten den raději na volno moc nepouštíme a držíme ji buď v domě anebo na vodítku. Jinak si nás ale hlídá a snaží se držet v naší blízkosti. V tom se od psa prostě liší. Když si vzpomenu, co vše si nechali líbit naši psi, tak až koukám, jak jsou u kočky tvrdě nataveny hranice co ještě ano a co NE.

Kočka je prostě svá, nikdy se nenechá zotročit, je to spíše váš šéf. „Dejte mi najíst, pohrajte si se mnou, ale hned teď, protože pak, už třeba nebudu mít náladu.“ Miluje vás, ale ne tou otrockou láskou jako pes. Sama si určí, kdo a kdy ji může laskat a u koho chce být. Když ji budete rušit ve chvíli, kdy chce mít klid, klidně po vás sekne drápem anebo alespoň výstražně zavrčí a schová se pod skříň.

 

Kočičí záchodek

Jak už bylo řečeno, kočka je úžasná v tom, že ji nemusíte venčit a oproti psům je velmi čistotná. Zatímco štěně musíte učit, že doma se prostě čurat nesmí i několik měsíců, tak malé kotě ihned pochopí, že místo na čurání je prostě ta krabice s pískem tady v rohu. Asi když ji ho nebudete čistit, tak se naštve a začne chodit do květináče, nebo do vašich bot, ale pokud se o její místečko staráte, tak nemá důvod.

Nicméně nastaly jiné problémy, a to byla správná volba steliva, protože nosit domů a pak zase do popelnic tuny steliva týdně se asi nikomu nechce. Než jsme si proto vybrali to správné, tak jsme museli přetrpět zápach, který se za kočkou táhnul, kdykoli vylezla ze záchodku, nebo to, že jsme měli stelivo roztahané po celém bytě - viz článek o kočičím stelivu.

 

kočkaMilujme se a množme se.

Zodpovědnost každého majitele by měla být i zodpovědnost za její potomstvo. Lidová pranostika sice praví, že se koťata rodí jen jednou ročně, tzv. Májová koťata, ale pravda je taková, že kočka chovaná lidmi vás může obdařit koťaty prakticky kdykoli a tolikrát kolikrát se ji bude chtít. Pokud bude mít pokaždé deset koťat, máte o společenskou zábavu postaráno, protože dívat se na hrající se koťata je sice jeden z nejkrásnějších pohledů vůbec, ale co pak s nimi? Nebojte i tady se společensky vyžijete, protože budete objíždět veškeré své příbuzenstvo, abyste jim kotě darovali. Rozdat takových 20 koťat ročně vám zabere hodně času a návštěv.

 

Říje neboli mrouskáni, poznáte snadno, protože se vaše jinak tichá kočka promění ve řvoucí a otravné monstrum. Intervaly mezi říjemi je velmi individuální, může se opakovat každých 20 dní a trvat klidně i týden. Na rozdíl od fen, které viditelně hárají, nemají kočky výtok krve. Dojde-li v tomto období k páření, příznaky obvykle rychle zmizí. Pozor na kojící kočky, protože i v této době může být vaše zlatíčko oplozeno.

Přestože je kočka v říji, nemívá to kocour vždy snadné, pokud se ji nelíbí, tak má prostě smůlu. Celá oplozovací akce trvá zpravidla jen pár vteřin, ale opakuje se třeba 10x za sebou a krytí je potřeba opakovat několik dní, aby bylo úspěšné. U některých koček může dojít k několikanásobnému oplození, takže pak má každé kotě jiného otce, jiné kočky jsou věrné jedinému kocourovi celý život. Je to stejné jako u lidí.

Byl-li kocour úspěšný a kočka je březí, tak si asi po měsíci všimnete, že kočka více žere, zdůrazní se jí bradavky a začne tloustnout. Březost trvá asi 2 měsíce. Můžete se snažit jak chcete, ale kočka si pro svůj porod zvolí takové místo, jaké se líbí jí a ne vám. Takže to může být klidně za skříní anebo ve vaší posteli.

 

OperacePorod zvládá kočka obvykle sama bez vaší asistence. Nejdříve jí odejde plodová voda a asi tak do 1-2 hodin porodí. Pokud se tak nestane ani do 8 hodin, je dobré vyhledat veterináře. Nechejte kočku, aby koťata očistila a sežrala i placentu, protože obsahuje důležité látky.

Takže už jste to vzdali a chcete raději kocourka. Dobrá, jenže kocouři jsou připraveni si kdykoli vyhodit z kopýtka, více se proto toulají, značkují si své teritorium a dochází mezi nimi k četným soubojům.

 

Všemu tomu lze předejít kastrací. Kastrace u kočky je určitě náročnější než u kocourů. Zatímco se kocourovi jen nařízne šourek, ze kterého se odstraní varlata a on je po probuzení zdánlivě fit, kočka má kastraci poměrně složitější. Dochází totiž k rozříznutí břicha, čímž je narušeno břišní svalstvo. Vaječníky, případně děloha, které se odstraňují, bývají až za spletí střev a tak i při této manipulaci může dojít ke komplikacím. Jizva po kastraci bývá několik centimetrů a je tedy bolestivá.

Proto může rekonvalescence trvat u koček déle.

 

V zásadě platí, že:

  • Kastraci lze provádět už u půlročních koťat, protože první březost může přijít už v sedmi měsících jejího života.
  • Kastrace by se neměla provádět v období říje, protože je operace komplikovanější a rekonvalescence delší.
  • Kastraci lze provést i u březí kočky, ale při vysokém stadiu je to už neetické a proto můžete být veterinářem odmítnuti.  
  • Po správně provedené kastraci už u kočky nedojde k říji.Sdílet
TOPlist