Moudrost dnešního dne:

Neštěstí cvalem přichází, ale odchází pomalu. 

...

Právě přítomno: 398 hostů a žádný člen

Jak se zbavit kuny

.

kunaChataři a chalupáři mívají velké zkušenosti s řáděním kun na svých půdách, ale většinou si s ní neumějí poradit. Velmi pravděpodobně jde o kunu skalní, která má bílou náprsenku a velkou dávku drzosti. Když se u vás zabydlí, je velmi těžké se ji zbavit, protože nějaké se jen tak snadno nevzdává. Není tedy divu, že si na tomto faktu založil živnost a na trhu se vyskytuje velké množství různých pastí, nebo přístrojů na plašení či odpuzování tohoto malého, ale úporného zvířátka. A ceny nejsou vůbec zanedbatelné.

Ale proč nám ty krásné a roztomilé kuny tak vadí? 

-Palmový olej je zabíják

.

Celé populace primátů jsou v obrovském měřítku masakrovány v mnoha z unikátních biotopech na Zemi, a to jen kvůli výrobě levného palmového oleje, který se nachází v mnoha výrobcích. Palmový olej je relativně nový fenomén, výrazně se popularizoval v posledních 20 ti letech, když firmy si uvědomily, jak levně jej lze vyrobit . Aniž by si nastavili jakýkoli limit, bezlítostně ničí vše, co se jim postaví do cesty, ve jménu zisku. Palmový olej je levnější alternativou zdravějších tuků, jakými jsou olivový nebo kokosový olej. Můžeme ho najít téměř ve všech výrobcích od jídla až po šampony.

Slunečnice roční – rostlina pěstovaná pro krásu i užitek

.

slunečniceSlunečnice zaujímá v českém zemědělství důležité místo, po řepce olejce je to naše druhá nejvýznamnější olejnina. A to i přesto, že se původně jednalo pouze o okrasnou rostlinu. S roční světovou produkcí 14,2 milionů tun se slunečnicový olej řadí až na čtvrté místo, v českých kuchyních však stále hraje prim.

Slunečnice se pyšní o něco exotičtějším původem než řepka olejná, pochází až z Mexika. Její semena byla dovezena do Evropy v 16. století. Prvotně se pěstovala jako okrasná rostlina, její význam jako užitkové olejnaté rostliny vzrostl až o dvě století později.

Odpovědná škola

.

kompostStartuje druhý ročník projektu Odpovědná škola s mottem  Společensky odpovědným se člověk nerodí, společensky odpovědným se stává

Právě nyní startuje přihlašování do druhého ročníku projektu Odpovědná škola. Tuto značku uděluje Asociace společenské odpovědnosti školám, které kromě klasického vzdělávání žáků vnímají kulturní, sociální a vzdělávací potřeby místa, ve kterém působí. Projekt Odpovědná škola je inovativní v tom, že učí školy komplexnímu pohledu na společenskou odpovědnost. Nenásilnou formou dětem a studentům ukazuje, co mohou všechno ovlivnit a co může pro druhé znamenat jejich zájem.

.Recenze - Stelivo pro kočky

.

Pořídili jste si kočku, která vám přináší mnoho radostí. Překvapuje vás tím, jak za vámi běhá jako pejsek, neustále vyhledává vaši přítomnost i tím, že se naučí různým povelům, navzdory tomu, že je prý kočka neposlušná.

Současně s těmito radostmi vám přibydou i starosti. Určitě je dobré kočičce koupit nějaké, byť levné škrabadlo, protože si na něm bude brousit drápky a nepoškodí vám nábytek. Jen je potřeba ji občas napomenout, aby pochopila, že škrábat může jen tam. Pelíšek až tak důležitý není, stejně si najde vlastní místo, kde se ji bude líbit. 

- Sukulenty do bytu

.

sukulentySukulenty jsou rostliny, které pocházejí ze suchých pouští jižní Afriky a Ameriky. Jsou zvyklé na tamní podnebí, které přináší občasné přívalové srážky v létě a téměř žádné v zimě. Nedostatek vláhy si rostlinky dokázaly kompenzovat tím, že si vytvořily schopnost zadržovat vodu ve svých dužnatých listech. Tato schopnost se nazývá sukulence a dala této botanické skupině její název.

Chceme-li tyto zelené společníky pěstovat v bytě, měli bychom jim zajistit podobné podmínky, jako v jejich domovině.

Rez hrušňová

.

rezAť už se nám to líbí nebo ne, podzim je tady a s ním přichází i hrabání listí. Máte-li na zahraně hrušně, možná se vám na listech objevily oranžové skvrnky. To by nebylo až tak hrozné, je přeci podzim, listí žloutne. Když ale otočíte lístek na druhou stranu, jsou na nich malé nádorky, ze kterých vykukují tyčinky podobné housenkám. Řekněme si upřímně, vypadá to docela odporně. Nejdříve si začnete nadávat, že jste něco zanedbali a že jste přeci jen měli sáhnout po nějakém postřiku proti hmyzu, ale protože si nevíte rady, začnete hledat co to ty vaše hrušně vlastně napadlo.

Motýl s největší plochou křídel na světě Attacus atlas Fata Morgana

.

Attacus atlasMotýl s největší plochou křídel na světě Attacus atlas bude opět k vidění ve skleníku Fata Morgana.

Po výstavě motýlů, která se v trojské botanické zahradě koná každý rok, se podařilo uchovat vajíčka motýla Attacus atlas. Ten se pyšní největší plochou křídel na světě. Až projdou motýli tohoto druhu všemi fázemi vývoje, vypustí se najednou v tropické Fata Morganě.

„První vajíčka Attacus atlas jsme sesbírali na konci dubna, z těch jsou již housenky.

Unikátní orchidej poprvé vykvetla

.

orchidejNenápadné orchideje z podčeledi Apostasioideae se velmi obtížně pěstují. Proto dosud selhaly všechny pokusy o jejich pěstování v Evropě. Výjimkou je trojská botanická zahrada v Praze. Ta je první evropskou zahradou, které se podařilo orchidej z této skupiny nejen úspěšně pěstovat, ale aktuálně i jedna kvete.
„Orchideje máme tři roky a za tuto dobu jsou již čtyřikrát větší a jedna z nich se chlubí prvním kvetením. Květy jsou tři centimetry velké, mají sytě žlutou barvu a zvenčí jsou pokryté dlouhými chlupy.

Město psy stresuje

.

Urban LifeVíce jak 55 % obyvatel měst nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Každý pátý pes dostává nevhodnou a nevyváženou stravu. To může mít za následek negativní dopad na jejich organismus a zapříčiňovat jejich zdravotní problémy.

Nejlepší prevencí je vhodně vyvážená strava pro psy. Společnost Royal Canin proto uvádí na trh speciální řadu krmiva s názvem Lifestyle Health Nutrition, která je uzpůsobena životnímu stylu psů.

TOPlist