Moudrost dnešního dne:

Nemoc je nakažlivá, kéž by byla i láska.

...

Právě přítomno: 321 hostů a žádný člen

Křižánky (Žďár s.Sázavou)

.

Křižánky jsou malá obec v srdci CHKO Žďárské vrchy a leží roztroušeny v údolí řeky Svratky přibližně 19 kilometrů severně od Nového Města na Moravě.  Na katastrálních územích obce se nachází přírodní útvary Devět skal (836 m n. m.) a Milovské Perníčky (732 m n. m.). Napříč obcí Křižánky prochází modrá turistická značka, která oba skalní útvary spojuje. Místní částí České Milovy prochází také zelená a červená turistická značka.

 V minulém roce oslavila naše obec 610 od svého pravděpodobného vzniku a protože je i nadmořská výška obce 610 m, tak to bylo zajímavé výročí.

 Obec má 370 trvale bydlících obyvatel  a skládá se ze tří místních částí a to:

  • Moravské Křižánky
  • České Křižánky
  • České Milovy.

 Všechny místní částí byly v druhé polovině minulého století samostatnými  obcemi.

 Jak již napovídají názvy místní částí, patří Křižánky k několika málo obcím v ČR, kterými probíhá historická zemská hranice mezi Čechy a Moravou.

 I přes poměrně malý počet trvale bydlících obyvatel jsou Křižánky velkou obcí, téměř 200 nemovitostí není trvale obydleno. Křižánky jsou v současné době typickou chalupářskou obcí. Hlavně v letní a zimní sezóně je počet obyvatel několikanásobně vyšší.

 V obci je škola, obchod, kostel, několik podnikových rekreačních středisek, pension a pohostinství. Ke koupání lze využít rybník Řásník a Kyšperský rybník.

 Několik dní v týdnu ordinuje v budově obecního úřadu obvodní lékař.

 Křižánky mají dobré autobusové spojení na linkách Svratka - Polička a Svratka - Nové Město na Moravě - Brno.

 Křižánky jsou rozhodně zajímavou obcí:

  •  V obci je největší památková rezervace v kraji Vysočina.
  •  Na Křižánkách se objevily první lyže na Vysočině.
  •  V katastru obce se nachází skalní útvar Devět skal - nejvyšší vrchol Žďárkých vrchů a dle některých názorů i Vysočiny.
  •  Kromě Devíti skal se v okolí obce nacházejí také další známé skalní útvary (Čtyři palice, Zkamenělý zámek, Bílá skála a další)
  • Okolí obce je rájem houbařů, cyklistů, turistů a běžkařů.
  • V obci je výrazně rozvinutá spolková činnost. Spolky a sdružení připravují nezapomenutelné kulturní akce pro všechny obyvatele i návštěvníky obce.

 

Farma u Vojtků

Nabízí - pokoje k pronájmu za 300,-Kč na noc. Internet v celém objektu, půjčovnu horských kol, lyží - sjezdovky, běžky, snowboard,  vidle pro práci ve stájích, kozu, ovce a poníka na pasení a procházku. Zajistíme ubytování turistů i s koňmi.

 V okolí jsou krásné lesy, houby, hospůdky a hlavně klid a čistá příroda. Ideální místo pro vyznavače cykloturistiky, asfaltové i kamenité cesty, běžkaře i pěší turisty. Pozvolné kopečky se značenými cestami a výhledy do krajiny.

 Krásné stěny pro horolezce - Devět skal. Čtyři palice, Dráteníčky.

 Sjezdové i běžecké lyžování. Protahované běžecké tratě jedno i dvoustopé.

 Koně - Blatiny, jezdecký klub

 Rybáři - Kyšperský rybník přímo u farmy, kapři. amuři, štiky, líni, patří po Jihomoravský rybářský svaz.

 Motorkáři - velké parkoviště, krásné silničky krajinou, lesy

Houbaři - houby rostou všude, praváci i suchohřiby

Sdílet
TOPlist