. Bedla vysoká - Macrolepiota procera

Výborná jedláVýznam: Je to výborná jedlá houba, ale potřebuje delší úpravu, protože je za syrova toxická. Mladé klobouky lze např. plnit masem a zapékat. Starší klobouky jsou výborné jako řízky. Třeň se kvůli své dřevnatosti nekonzumuje. 

Období růstu: červenec - listopad  (nejvíce v září)

Výskyt: Jednotlivě i ve skupinách, v trávě lesních pasek, v řídkých listnatých i jehličnatých lesích, ale i na loukách. 

Hlavní znaky: Velký, posuvný prsten, dvojitý se světlým okrajem a tmavší obroučkou. Na řezu nemění barvu. Třeň je příčně (zmijovitě) rozpraskaný na drobné šedohnědé až červenohnědé přitisklé šupinky. Hlíza je bez pochvy.

Všechny fotografie ...

Záměna: Bedla ostrošupinná, Bedla chřapáčová, Bedla červenající, Bedla zelenající, Bedla tmavohnědá, Bedla útlá,

 

Další jména: bedla jedlá, paraple, paraplíčko,  bedla ztepilá, velkobedla, Bedľa vysoká (slovensky)

 

Klobouk: Bývá průměru 90 – 300 mm, v mládí protáhle vejčitý, naspodu uzavřený a hnědý, později se kuželovitě rozevírá, dospělá plodnice je nízce kulatě klenutá s tupým, bradavkovitým, nerozpraskaným, tmavě hnědým hrbolem. Povrch mladých plodnic je hladký, jemně vláknitý, růstem jeho pokožka puká a vytváří nepravidelně rozložené, odstálé, plstnaté, velké, hnědé šupiny, které jsou na bělavém až krémovém podkladě. Okraj je bělavě vláknitý. 

 

Lupeny:  mají bělavou až krémovou barvu, ve stáří s okrovým nádechem až hnědavýn vádechem. Jsou zaoblené, měkké, vysoké až 20mm, husté, v mládí zakryté blanitým, plstnatým závojem, u třeně volné.

 

Třeň: Třeň je vysoký 150 – 400 mm, široký je 10 – 20 mm. Je snadno vylomitelný, válcovitý, dole na bázi výrazně hlízovitý (až 40mm). V mládí celý hnědavý, později je nahoře bělavý a pod prstenem příčně (zmijovitě) rozpraskaný na drobné šedohnědé až červenohnědé přitisklé šupinky. Vnitřek třeně je v mládí vatovitě vycpaný, později dutý a tuhý. 

 

Prsten:  V horní třetině má bělavý, kožovitý, roztřepený, mohutný posuvný, shora bělavý a zespodu hnědavý prsten, s dvojitým ostřím.  

 

Dužina:  Dužnina je bílá až bělavá, nemění se přo otlaku, Je málokdy červivá.

 

Chuť: Voní příjemně jemně houbově, chuť má příjemně oříškovou.

 

______________________________________________________________________

ZDROJ:

Aurel Dermek: Huby lesov, lolí a lúk

Ladislav Hagara: Atlas hub

Reader`s Digest Výběr, spol. s r.o.: Houby, česká encyklopedie

Mushroom Expert (Houbový expert)

Sdílet
TOPlist