. Bedla útlá - Macrolepiota mastoidea

Výborná jedláVýznam: Je to výborná jedlá houba, ale je u nás celkem vzácná. Nepotřebuje dlouhou kuchyňskou úpravu. Nesuší se, konzumuje se jen klobouk.

 

Období růstu: Červenec - Říjen

 

Výskyt: Roste jednotlivě i ve skupinách. Upřednostňuje suchou, vápennatou půdu, mýtiny smíšených lesů, louky, i travnaté porosty podél cest. 

 

Hlavní znaky: Třeň je bílý, pokrytý hustými, zrnitými žlutohnědými šupinami. Dužina je při řezu nebo otlaku neměnná. Má chuť lískových ořechů. Hrbolek na klobouku je velmi výrazný. 

Všechny fotografie ...

Záměna:  Bedla vysoká (jedlá), Bedla červenající (nejedlá), Bedla příbuzná (jedlá), Bedla odřená (jedlá), Bedla otrubičnatá (jedlá), Bedla Rickenova,

 

Další jména: Bedla štíhlá, Bedla Rickenova, Bedla hrbolkatá, Bedla Rickenova, Bedla vyniklá

Klobouk: Průměr 50 - 150mm, s nápadným, hladkým, bradavkovitým hrbolem, s vyklenutým okrajem. Zpočátku kulovitý klobouk, světle hnědý, uprostřed s tmavě hnědým hrbolkem. Barva bílá, okrová, hnědavá, šupinky jsou o něco výraznější než podklad, a jsou rozdělené do velmi jemných šupin, koncentrových spíše u středu houby, neodstávají, a na okraji jsou lepkavé. U kraje je mladý klobouk zoubkatý.

 

Lupeny:  Husté, vysoké široké 7-10mm, vzdálené od stonku; bílé, později krémově růžové. 

 

Třeň: Výška 60 - 160 mm, šířka 6 - 15 mm. Snadno oddělitelný od klobouku, válcový, nahoře užší, mírně rozšířený u základny. Bílý, pokrytý hustými, zrnitými žlutohnědými šupinami. Mladý je vatovitý, později dutý.

  

Prsten:  Malý, jednoduchý, úzký, v dospělosti pohyblivý, horní strana bledá a spodní strana nahnědlá. Je umístěn uprostřed stonku nebo těsně nad středem. Obvykle na třeni vydrží, někdy spadne dolů.

 

Dužina:  Bělavá nebo bílá, při řezu nebo otlaku neměnná.  

 

Chuť:   Vůně nevýrazná, chuť jemně nakyslá, s chutí lískových ořechů. Je velmi vyhledávaná pro svou dobrou ořechovou chuť  

 

______________________________________________________________________

ZDROJ:

Aurel Dermek: Huby lesov, lolí a lúk

Ladislav Hagara: Atlas hub

Reader`s Digest Výběr, spol. s r.o.: Houby, česká encyklopedie

Mushroom Expert (Houbový expert)

Sdílet
TOPlist